18.2%
66.7%
48.8%
16.7%

Δυνατό ματς που επιβεβαίωσε τα προγνωστικά και ήταν derby για όλη την διάρκεια του παιχνιδιού είδαμε στο κλειστό του Βενέτη με τους Retirees να διατήρουν το αήτητο, επικρατώντας των διψασμένων για νίκη και αισθητά βελτιωμένων Benetton Kerdizo με 65-60 με τον Κατιάκο να κάνει double double.

Στο ξεκίνημα η Benetton Kerdizo μπήκε πιο δυνατά και αντέδρασε μετά από το 4-0 με τον Αγόρη να σκοράρει για το 4-11 και τον Κατιάκο να βάζει καλάθι φάουλ μετά απο επιθετικό ριμπάουντ για το 7-11,με το δεκάλεπτο να κλείνει μετά απο καλάθι του Αγόρη για το 7-13 υπερ της Benetton Kerdizo.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Retirees έβγαλαν την αναμενόμενη αντίδραση κάνοντας το 9-13 σε 20-15.Η διαφόρα για τους Retirees έφτασε και στους 9 πόντους για το 26-19 με τον Βαφάκη και τον Ακρίβο να απαντάνε και τον Κατιάκο να γράφει το 34-29 σκορ ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η Benetton προσπάθησε να μαζέψει την διαφορά με τον Ακρίβο αλλά οι Retirees βρίσκαν μεγάλα τρίποντα με τον Στόλη και τον Λαρεντζάκη για το 44-34 και τον +10 με τον Κατιάκο να στέλνει την διαφορά ακομα και στους 12, πριν ο Τσιβούλας ξεκινήσει το επιθετικό του κρεσέντο και να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο 52-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο φαινόταν ότι το ματς θα κρινόταν στις λεπτομέρειες όπως και έγινε.Η διαφορά των 9 πόντων με το καλάθι του Αφολάνιο άρχισε να ψαλιδίζεται με καλάθια του Τσιβούλα και τον Ακρίβο λίγο πριν το τελευταίο δίλεπτο να σκοράρει για το 60-58.Η Benetton Kerdizo είχε την ευκαιρία να σκοράρει όταν ο Ασπιώτης πήγε στις βολές αλλά έκανε 0/2 και στη συνέχεια ο Στόλης απ τη γραμμή των βολών έκανε το ίδιο.Κάπου εκεί βρέθηκε ο Μιχαηλίδης να πάρει επιθετικό και να πάει με τη σειρά του στη γραμμή για να βάλει ½ και να κάνει το 61-58 στα 42 δευτερόλεπτα και στην επόμενη ο Ακρίβος αστόχησε σε σουτ 2 πόντων.Με τη διαφορά στους 3 πόντους η Benetton επέλεξε να στείλει το Κατιάκο στις βολές απ το να παίξει άμυνα εκεί έκανα το 2/2 και το 63-58 για να απαντήσει με δίποντο γρήγορα ο Αγόρης για το 63-60 και 12 δευτερόλεπτα να μένουν.Ακόμα ένα φάουλ στο Κατιάκο που με «κρύο αίμα» έκανε το 65-60 που παρέμεινε καθώς το τρίποντο του Βαφάκη δεν είχε τύχη.

Απ τους νικητές ξεχώρισε ο Κατιάκος που είχε 21 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Στόλης με 10 πόντους και 8 ασίστ και ο Μιχαηλίδης με 9 πόντους και 14 ριμπάουντ.Για την Benetton Kerdizo ο Ακρίβος είχε 17 πόντους και 8 ριμπάουντ, ο Τσιβούλας 16 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Αγόρης 11 πόντους.