29.2%
36.4%
56.8%
25.0%

Συνεχίζουν με φόρα και το 2019 οι Undertakers που κέρδισαν τους Benetton Kerdizo του παλιού τους συμπαίκτη,Ασπιώτη, με 61-78. MVP του αγώνα ήταν ο Μανώλης Γρυπάρης με 23 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο μπήκαν πολύ δυνατά και οι δύο ομάδες, έβαλαν μπόλικα σουτ από την περιφέρεια, έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να πάει το σκορ ψηλά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Ο Τσιβούλας έγραψε το 3-0, ο Καπαντάκης ισοφάρισε σε 3-3 και ο Φελεμέγκας πρόσθεσε άλλο ένα τρίποντο και έγραψε 6-3. Ο Νομικός μείωσε σε 6-5 και ο Αγόρης έγραψε το 9-5. Σε εκείνο το σημείο ήρθε ένα 0-9 από τους Καρνέση και Γρυπάρη για το 9-14. Ο Αγόρης έβαλε άλλο ένα τρίποντο για την Benetton Kerdizo και σημείωσε το 12-14,με τον Στερμασι να γράφει ένα 0-4 με αιφνιδιασμούς και να ανεβάζει στο 12-18. Ο Τσιβούλας με γκολ φάουλ έγραψε το 15-18 και ο Παπαγιαννης ανέβασε στους 5 γράφοντας το 15-20. Ο Τσιβούλας με μια βολή έκανε το 16-20, η Benetton απάντησε (16-22) και ο Ασπιώτης έριξε ξανά το ματς στην μια κατοχή με το 19-22. Το τελικό 19-25 το έγραψε με ένα τρελό μπαζερ ο Καρνέσης.

Στη δεύτερη περίοδο οι Undertakers συνέχισαν να είναι ελαφρώς καλύτεροι, άνοιξαν και τη διαφορά τους σε διψηφιο, όμως οι Benetton την έριξαν ξανά σε μονοψηφιο για το ημίχρονο. Ο Τσιβούλας έκανε το 21-25, και ήρθε ένα 0-4 από τους Undertakers για το 21-29. Ο Ασπιώτης μείωσε ξανά σε 23-29 και ο Γρυπάρης ανέβασε σε 23-31. Ξανά ο Ασπιώτης για το 25-31 και ο Καρνέσης με τρίποντο έκανε το 25-34. Ο Χουλιαράς μείωσε σε 27-34 και ακολούθησε ένα 0-4 από τους Γρυπάρη και Παπαγιαννη για το 27-38. Σε 29-38 μείωσε ο Αγόρης και ακολούθησε άλλο ένα 0-4 από τον Γρυπάρη για το 29-42. Η Benetton δεν άφησε όμως να ξεφύγει άλλο η κατάσταση, έκανε ένα 4-0 με τον αρχηγό της, Δημήτρη Ασπιώτη, και τον Χουλιαρά και μείωσε σε 33-42 για να μας δώσει και το τελικό αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Benetton Kerdizo συνέχισε τόσο δυνατά όσο τελείωσε, μείωσε και πιεζε στο σκορ για αρκετή ώρα, όμως μια “κρίση” που έπαθε ο Καρνέσης ήταν αρκετή για να δώσει αέρα στους Undertakers. Τσιβούλας και Σταύρου έκαναν ένα 7-0 και μειωσαν σε 40-42. Παπαγιάννης και Καρνέσης απάντησαν με 0-4 για το 40-46 και οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι-καλάθι μέχρι το 46-50. Σε εκείνο το σημείο ο Καρνέσης με δύο ασίστ(μία στον Γρυπάρη και μία στον Αντωνόπουλο) και ένα καλάθι βοήθησε τους Undertakers να κάνουν ένα 0-6 και να γράψουν το 46-56. Ο Αγορης μείωσε σε 48-56 για να ακολουθήσει ένα 0-8 από Καρνέση και Αντωνοπουλο για το 48-64. Ο Τσιβούλας με τρίποντο έγραψε το τελικό 51-64 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Benetton Kerdizo δεν μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά, οι Undertakers ήταν εμφανώς καλύτεροι στο ματς και πήραν τη νίκη χωρίς να αγχωθούν. Ο Στερμασι έγραψε το 51-66,ο Τσιβούλας απάντησε με 4-0 για το 55-66. Ο Καρνέσης με τον Στερμασι έτρεξαν ένα 0-5 και έστειλαν στο +16 τους Undertakers (55-71), για να μειώσει ο Αγορης σε 57-71 και να τρέξουν άλλο ένα 0-7 οι Undertakers για το 57-78. Το τελικό 61-78 το έγραψε με ένα προσωπικό 4-0 ο Σταύρου.

Πέρα από τον Γρυπάρη, εξαιρετική εμφάνιση έκαναν επίσης οι Καρνέσης και Παπαγιάννης για τους Undertakers. Για την Benetton Kerdizo ξεχώρισαν οι Τσιβούλας, Αγόρης και Ασπιώτης.