0.0%
40.0%
28.3%
0.0%

Οι Ατάλαντοι κέρδισαν τους Boomers στο ντέρμπι ουραγών σε ένα πολύ κλειστό ματς με σκορ 38-32. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουφός με 6 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ατάλαντοι μπήκαν πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα να παίρνουν μια διαφορά ψυχολογίας από νωρίς. Αρκολάκης, Κουφός και Βελκίδης ξεκίνησαν το ματς με 9-0, 9-2 ο Δασκαλάκης, 10-2 ο Βελκίδης, 10-4 ο Δασκαλάκης ξανά και 12-4 ο Ραπτόπουλος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Boomers βρήκαν λίγο ρυθμό επιθετικά, ενώ τα πήγαν καλύτερα και στον αμυντικό τομέα, όμως οι Ατάλαντοι κράτησαν μια διαφορά τριών κατοχών. Ο Βελκίδης έβαλε δύο καλάθια για το 16-4, 16-9 οι Δάσκαλος και Δασκαλάκης, 18-9 ο Βελκίδης, 18-13 οι Σεργιάδης και Δασκαλάκης και 20-13 με δύο βολές του Βελκίδη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Boomers συνέχισαν να ανεβάζουν απόδοση, πήραν και το προβάδισμα όταν το σκορ έγινε 22-23, όμως ξανά ο Βελκίδης ήταν εκεί για τους Ατάλαντους. Μοναατηριώτης και Δημητρακόπουλος μείωσαν σε 20-19, 22-19 ο Νίκος Βλάχος, 22-23 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Σπανιώτη, 30-23 με ένα 8-0 οι Βελκίδης, Αρκολάκης και Κυριαθόπουλος και απάντηση με 0-4 οι Δάσκαλος και Μωυσίδης για το τελικό 30-27 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Μιχαηλίδης και Δημητρακόπουλος έδωσαν ξανά προβάδισμα στους Boomers με 30-31, όμως από εκεί και έπειτα ακολούθησε ένα 8-1 υπέρ των Ατάλαντων από τους Βελκίδη, Κουφό και Ραπτόπουλο για το τελικό 38-32 του αγώνα.

Για τους Ατάλαντους, πέρα από τον Κουφό, σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε και ο Βελκίδης. Για τους Boomers ξεχώρισαν οι Δάσκαλος και Δασκαλάκης.