20.8%
58.3%
33.3%
14.3%

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς παρακολούθησαν οι θεατές στην Καλλιθέα, με τον Κατσαπλιαϊκο και τους Boomers να τα δίνουν όλα για τη νίκη στην πρώτη κιόλας αγωνιστική του πρωταθλήματος. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο σε όλο το ματς μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα, όπου και ο Παυλίδης με απίστευτο τρίποντο στη λήξη κατάφερε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του Κατσαπλιαϊκου με το τελικό 59-56.

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Αλεξανδρόπουλο να ανοίγει το σκορ και τον Λυτσάκη να ακολουθεί για το 0-4, ενώ ο Παπαδόπουλος με τον Ζουγανέλη θα ισοφαρισουν σε 4-4. Οι Boomers με ένα σερί 0-5, θα κάνουν το 4-9, ενώ ο Βασιλικός με τον Φεργαδιώτη θα ισοφαρισουν σε 99 με τριποντο και διποντο αντίστοιχα. Στη συνέχεια, ο Λυτσάκης και ο Μιχαηλίδης με 2 δίποντα θα κάνουν το 9-13, με τον Κατσαπλιαϊκο να ισοφαρίσει για ακόμα μια φορά με τους Παυλίδη και Βανδώρο. Ο Αλεξανδρόπουλος στη συνέχεια, με 2 σερί τρίποντα θα κάνει το 13-19, ο Παυλίδης θα μειώσει σε 15-19 και ο Αλεξανδρόπουλος με νέο τρίποντο θα κάνει το 15-22 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βανδώρος με 2/2 βολές θα κάνει το 17-22, οι Boomers με τους Δημητρακόπουλο, Λυτσάκη και Δάσκαλο θα αυξήσουν τη διαφορά στους 11 πόντους (17-28), ενώ ο Κατσαπλιαϊκός με ένα σερί 6-0 στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου θα διαμορφώσει το 23-28.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Boomers με ένα σερί 9-5 θα κάνουν το 28-37, όμως ο Κατσαπλιαϊκός με δικό του σερί 11-2 θα κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι ισόπαλο στα 39-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Αλεξανδρόπουλος με διποντο θα κάνει το 39-41, ο Κατσαπλιαϊκός θα περάσει μπροστα με νέο σερί 11-5 για το 50-46. Στη συνέχεια, ο Κασιώτης με διποντο θα μειώσει σε 50-48, ενώ ο Παυλίδης με βολή και διποντο θα κάνει το 53-48. Εύστοχη βολή και για τους Boomers από τον Μιχαηλίδη που θα κάνει το 53-49, ενώ ο Βανδώρος με σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 55-49. Με τρίποντο θα απαντήσει ο Αλεξανδρόπουλος και διποντο του Δημητρακόπουλου για το 55-54, με τον Παυλίδη να ευστοχεί σε 1 βολή για το 56-54. Στη συνέχεια, ο Δημητρακόπουλος με εύστοχο διποντο θα φέρει το ματς στα ίσα, ενώ με 5.6″ να απομένουν, ο Παυλίδης θα πάρει την επίθεση επάνω του και με ένα εξαιρετικό σουτ 3 πόντων θα δώσει τη νίκη στο buzzer για την ομάδα του Κατσαπλιαϊκου.

MVP της αναμετρήσης ο τρομερός Παυλίδης, ο οποίος πέραν του νικητήριου σουτ, είχε 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη και η συνεισφορά του Παπαδόπουλου με 10 πόντους, ενώ από τους Boomers ξεχώρισε η προσπάθεια του Αλεξανδρόπουλου και του Δημητρακόπουλου