10.8%
50.0%
40.0%
16.7%

Σε μία φοβερή αναμέτρηση στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Rising League, οι Μπάσχετοι κατάφεραν να ζευγαρώσουν τις νίκες τους για εφέτος, έπειτα από ένα δραματικό ματς απέναντι στους Boomers. Τα πρώτα δέκα λεπτά ήταν μάλλον αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες, καθώς το σκορ κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα (8-5), όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα βρήκαν τον ρυθμό τους και ιδίως οι Μπάσχετοι, με οδηγό βέβαια την πολύ καλή τους άμυνα, έμειναν ψύχραιμοι ακόμα και στα τελευταία δεύτερα της αναμέτρησης, ώστε να φτάσουν στην νίκη τους με το τελικό 43-46.

Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει με καλάθι του Σομπόνη για το 0-2, θα ακολουθήσει ένα 8-0 σερί των Boomers με σκόρερ τους Κώστα Κακαράντζα και Δάσκαλο, ενώ το 8-5 του δεκαλέπτου θα γράψει με τρίποντο ο Μαντόγιαννης.

Δεύτερη περίοδος και Σομπόνης και 8-7, Μοναστηριώτης και 11-7, ενώ κάπου εδώ θα ακολουθήσει ένα εξωπραγματικό 0-14 σερί των Μπάσχετων με σκόρερ τους Ντεμίρη, Μαντόγιαννη και Καραγιώργη για το 11-21, όμως οι Boomers θα απαντήσουν με ένα 9-0 σερί και σκόρερ τους Δάσκαλο, Δασκαλάκη, Κακαράντζα Κώστα και Δημήτρη για το 20-21 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο θα σκοράρουν οι Μαντόγιαννης και Σομπόνης για το 20-25, Κασιώτης και 22-25, Καραγιώργης και Σομπόνης για το 22-29, Δάσκαλος, Κακαράντζας Κώστας και Δημήτρης για το 28-29, βολή Μαντόγιαννη και 28-30, 30-30 από το Μοναστηριώτη, Ντεμίρης και Σομπόνης για το 30-34, ενώ το 32-34 θα διαμορφωθεί από τον Κώστα Κακαράντζα.

Τελευταίο δεκάλεπτο και 32-36 ο Μαντόγιαννης, Κασιώτης μειώνει σε 34-36, Γκιουλμπαχαρίδης με τρίποντο για το 34-39, σερί 7-0 των Boomers με Δασκαλάκη και Κακαράντζα Κ. για το 41-39, Λέτσης και 41-όλα, Κακαράντζας Δ. για το 43-41, ενώ με ένα 0-5 σερί των Μπάσχετων και σκόρερ τον Ντεμίρη το ματς θα λήξει με το 43-46.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Ντεμίρης, ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 16 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 20 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Ντεμίρη από τους Μπάσχετους ξεχώρισε και ο Γκιουλμπαχαρίδης, με τον Σομπόνη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Boomers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Μοναστηριώτης και ο Δασκαλάκης.