29.2%
33.3%
31.8%
17.2%

Έπειτα από μια συναρπαστική αναμέτρηση οι Boomers πήραν μια πολύ μεγάλη νίκη απέναντι στους Greek Freakase αναγκάζοντάς τους στην τους ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Boomers παρότι είχαν μέχρι και διψήφια διαφορά μέσα στο παιχνίδι, χρειάστηκαν ένα έξτρα πεντάλεπτο για να καταφέρουν να πετύχουν τη σπουδαία νίκη. MVP δεν ήταν άλλος από τον Θανάση Αλεξανδρόπουλο που σημείωσε 32 πόντους με 7 τρίποντα, 13 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βαγγέλης Λαζίδης με 13 πόντους, 20 ριμπάουντ, 1 ασσίστ, 6 κλεψίματα και 1 τάπα.

Ο Λυτσάκης άνοιξε το σκορ και έκανε το 2-0, ισοφάρισε ο Λαζίδης σε 2-2, 4-2 από τον Δασκαλάκη, ενώ Ηλιόπουλος και Κοροβέσης έκαναν το 4-6. Ο Αλεξανδρόπουλος με δυο τρίποντα έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα του με σκορ 10-6, ο Λαζίδης μείωσε σε 10-8, με τον Αλεξανδρόπουλο να ευστοχεί και πάλι από τα 6,75 για το 13-8. Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με καλάθι του Λαζίδη και σκορ 13-10.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου οι Boomers έτρεξαν επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά και σκορ 22-12. Οι Greek Freakase απάντησαν με επιμέρους σκορ 2-11, φέρνοντας τοπ παιχνίδι στη λήξη του ημιχρόνου στον πόντο με σκορ 24-23.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου οι Greek Freakase έτρεξαν σερί 0-10 (συνολικά 0-14) και προηγήθηκαν με σκορ 24-33. Οι Boomers αντέδρασαν και με σερί 7-0 έφεραν το παιχνίδι σε απόσταση καλαθιού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με σκορ 31-33.

Στο ξεκίνημα του τέταρτου μέρους οι Boomers έτρεξαν επιμέρους σκορ 8-3, για να πάρουν κεφάλι στο σκορ 39-36. Λαζίδης και Χαλκιάς έδωσαν και πάλι προβάδισμα στην ομάδα τους, κάνοντας το 39-40, ενώ ο Μιχαηλίδης με ένα καλάθι και ο Αλεξανδρόπουλος με ένα γκολ φάουλ έγραψαν το 44-40. Στα τελευταία 30” ο Φωτόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο και ο Χαλκιάς σε μια βολή στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι Boomers στο ξεκίνημα έτρεξαν επιμέρους σκορ 6-1 και προηγήθηκαν με σκορ 50-45. Ο Φωτόπουλος και πάλι με τρίποντο έκανε το 50-48, ενώ ο Δασκαλάκης ευστόχησε σε δυο βολές για να γράψει το τελικό 52-48.