16.7%
60.0%
28.0%
4.8%

Το 1ο παιχνίδι της σειράς θα βαφτεί με τα χρώματα των Boomers, μετά από μία καταιγιστική εμφάνιση. Από το 1ο λεπτό μπροστά, δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, επέβαλλαν τον ρυθμό τους και δεν αγχώθηκαν ποτέ. Το μόνο θετικό που μπορούν να κρατήσουν από την σημερινή αναμέτρηση οι Kourayo είναι το επί μέρους σερί 11-0 της τελευταίας περιόδου, που άλλαξε το ατού του παιχνιδιού και λόγω αυτού απέφυγαν τον διασυρμό. Τελικό σκορ της αναμέτρησης το 56-46.

Εκκίνηση στο παιχνίδι, με τους Boomers να πατούν καλύτερα στο γήπεδο και να δείχνουν πως έχουν περισσότερες επιθετικές λύσεις. Ο Τζιρίτης θα ανοίξει τον πίνακα του σκορ, για να απαντήσει πολύ γρήγορα ο Σαφλέκας. Ένα 8-2 των Boomers με τους Αλεξανδρόπουλο και Μπράβο, τους φέρνει μπροστά με 6 (10-4). Οι δύο ομάδες περίπου στα ίδια επίπεδα, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 15-11.

Το 2ο δεκάλεπτο ανήκε αποκλειστικά στους Boomers που κατάφεραν να ξεφύγουν, να πάρουν διψήφιες διαφορές και να θέσουν γερές βάσεις για το υπόλοιπο της αναμέτρησης. Με τρομερούς Αλεξανδρόπουλο και Μπράβο, θα κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 11 (33-22).

Οι Kourayo παρότι πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά πόντων, δεν αφήνουν το παιχνίδι στην τύχη του, και ιδίως με τους Τσόχα και Αναστασίου σαν σκόρερ, παλεύουν για την τιμή τους. Οι Boomers εμφανώς καλύτεροι ανεβάζουν την τιμή της διαφοράς μέχρι και τους 21 πόντους με την λήξη της περιόδου. Τελικό δεκαλέπτου 50-29.

Η 4η περίοδος περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα θα έλεγε κανείς πως είχε, αφού και οι 2 ομάδες έριξαν κατά πολύ τον ρυθμό της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά οι Kourayo θα εκμεταλλευτούν το γεγονός αυτό και θα τρέξουν ένα επί μέρους 11-0 και κατάφεραν να μειώσουν στους 10 την διαφορά. Ο χρόνος όμως βασικός αντίπαλός τους και η αναμέτρηση θα τελειώσει με το σκορ στο 56-46.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Μπράβος Χρήστος ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 28 βαθμούς στο ranking.

Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Αλεξανδρόπουλος Θανάσης και Δημητρακόπουλος Νίκος, ενώ από τους Kourayo B.C. ξεχώρισαν οι Τυχόπουλος Αυξέντιος και Παπαδόπουλος Νίκος.