33.3%
66.7%
35.8%
8.3%

Ένα ντέρμπι για πολύ γερά νεύρα είχαν την τύχη να απολαύσουν οι 20 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο Κλειστό της Ριζούπολης στο παιχνίδι ανάμεσα στους Boomers και τους Underdogz. Οι δύο ομάδες όντας χωρίς νίκη μέχρι στιγμής στο πρωτάθλημα μπήκαν διψασμένες στο γήπεδο, με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο από το πρώτο λεπτό μέχρι και το τελευταίο με τους Boomers τελικά να παίρνουν την παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Αλεξανδρόπουλος με 25 πόντους και 7 τρίποντα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λιόλιος με 22 πόντους.

Το σκορ θα ανοίξει για τους Underdogz ο Λιόλιος κάνοντας το 0-2 και ο Δημητρακόπουλος με δύο εύστοχες βολές θα ισοφαρίσει για το 2-2. Λιόλιος και Αλεξανδρόπουλος θα πετύχουν από μία βολή για το 3-3 ενώ στη συνέχεια ο Λιόλιος θα κάνει το 3-5. Δασκαλάκης και Δάσκαλος πετυχαίνοντας από ένα καλάθι θα κάνουν το 7-5 ενώ για τους Underdogz θα πετύχουν από ένα καλάθι οι Πίτσος και Στεβόλαιμος για το 7-9. Ο Μοναστηριώτης θα ισοφαρίσει για τους Boomers, με τον Λιόλιο να δίνει εκ νέου προβάδισμα στους Underdogz 9-11. Ο Αλεξανδρόπουλος με ένα τρίποδο θα κάνει το 12-11 και ο Λιόλιος θα ξαναδώσει προβάδισμα στην ομάδα του πετυχαίνοντας ένα καλάθι για το 12-13. Τελικά το δεκάλεπτο θα κλείσει Ναι ρε τρίποντο από τον Μοναστηριώτη στην λήξη του χρόνου για το σκορ δεκαλέπτου 15-13.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Underdogz θα ξεκινήσουν με ένα σερί 0-6 για το 15-19, με τους Πούλιο, Στεβόλαιμο και Μαριόλη. Ο Αλεξανδρόπουλος με τέσσερις προσωπικούς του πόντους θα φέρει ξανά το παιχνίδι στα ίσα 19-19, ενώ οι Πίτσος και Στεβόλαιμος θα διαμορφώσουν το 19-22. Ναι ένα ακόμη τρίποντο ο Αλεξανδρόπουλος θα ισοφαρίσει για τους Boomers για να δώσει προβάδισμα ο Δημητρακόπουλος με όμορφο τελείωμα και το 24-22. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με τέσσερις πόντους για τους Underdogz δια χειρός Καραχάλιου και Στεβόλαιμου για το σκορ ημιχρόνου 24-26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες θα συνεχίσουν να είναι πολύ κοντά στο σκορ και ο Λιόλιος ευστοχήσει σε σουτ μέσης απόστασης και ο Δάσκαλος στην άλλη πλευρά του γηπέδου θα πετύχει μία βολή με το σκορ να διαμορφώνεται 25-28. Ο Λιόλιος θα κάνει το 25-30 και ο Αλεξανδρόπουλος με ένα τρίποντο θα φέρει το ματς σε απόσταση καλαθιού με σκορ 28-30. Ο Στεβόλαιμος με δύο προσωπικές του ενέργειες θα κάνει το 28-34 και ο Δάσκαλος θα μειώσει από κοντά σε 30-34. Ο Λιόλιος θα κάνει το 30-36 με ένα jump-shoot και στην συνέχεια Δασκαλάκης και Μοναστηριώτης με σουτ από κοντά και μία βολή αντίστοιχα θα κάνουν το 33-36. Το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα καλάθι από τον Πούλιο και ένα από τον Μοναστηριώτη με το σκορ να διαμορφώνεται 35-38.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν αποφασισμένοι να τα δώσουν όλα για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα. Ο Λιόλιος θα κάνει το 35-40, ενώ οι Boomers θα περάσουν μπροστά στο σκορ μετά από ώρα με δύο τρίποντα από τους Αλεξανδρόπουλο και Αναγνωστόπουλο για το 41-40. Ο Πουλιος με όμορφη ενέργεια θα κάνει το 41-42 για να έρθουν στην συνέχεια οι Δημητρακόπουλος και Αλεξανδρόπουλος με τελείωμα από κοντά και ένα τρίποντο αντίστοιχα να δώσουν προβάδισμα 4 πόντων με το σκορ να είναι 46-42. Ο Στεβόλαιμος με τέσσερις προσωπικούς του πόντους θα ισοφαρίσει, Για να πάρει την απάντηση Άκου τον αλεξανδρόπουλο που θες το χεις είσαι ακόμα ένα τρίποντο και τον Αναγνωστόπουλο που θα πετύχει ένα lay-up για το 51-46. Λιόλιος και Ιωάννου θα φέρουν το παιχνίδι στον Πόντο 51-50 αλλά Κασιώτης και Δημητρακόπουλος θα απαντήσουν για τους Boomers για το 55-50. Ο Πούλιος θα κάνει το 55-52 για να απαντήσει ο Αλεξανδρόπουλος για το 57-52, ενώ ο Λιόλιος 7 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος θα ευστοχήσει σε ένα τρίποντο βάζοντας στο παιχνίδι φωτιά με το σκορ να διαμορφώνεται 57-55. Οι Underdogz θα κάνουν φάουλ στον Αναγνωστόπουλο ο οποίος θα ευστοχήσει στην δεύτερη βολή, ωστόσο ο Λιόλιος δεν θα καταφέρει να αστοχήσει από το κέντρο του γηπέδου στη λήξη του χρόνου, με τη νίκη τελικά να πηγαίνει στους Boomers με σκορ 58-55.