15.4%
73.3%
41.2%
28.6%

Οι Έμπυροι κέρδισαν τους Buzzer Βγείτερ με 51-71 για να τους πιάσουν στη βαθμολογία στο 2-4 μετά από ένα ματς στο οποίο είχαν το προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και ήλεγξαν απόλυτα στην επανάληψη έχοντας 4 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και παίρνοντας σκορ από 10 παίκτες του ρόστερ τους!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κολοβό να σκοράρει για να απαντήσει ο Τσιλιγκίρης για το 5-2. Ο Τσάκαλος ισοφάρισε, με τον Τσιλιγκίρη να φέρνει το ματς στο 8-5. Ο Κολοβός έβαλε μπροστά τους Έμπυρους με τον Μαυρόγιαννη να γράφει το 8-12, για να μειώσει ο Νάστας πριν κλείσει με buzzer beater τρίποντο το δεκάλεπτο ο Βιτωράτος.

Στη 2η περίοδο Βιτωράτος συνέχισε με νέο τρίποντο και στη συνέχεια έφτασε τους 8 συνεχόμενους πόντους για το 10-20. Ο Τανός με τον Τσιλιγκίρη μείωσαν σε 14-20, αλλά ο Μαυρόγιαννης με τον Νάσση έφεραν το ματς στο 14-24. Ο Τσιλιγκίρης μείωσε και ο Τανός με τον Νάστα έγραψαν το 21-24, για να απαντήσουν Δεμέτης και Τσάκαλος, 21-29. Τανός και Τσιλιγκίρης έφεραν και πάλι την ομάδα τους κοντά, 25-30, με τον Τσάκαλο να απαντά και το ημίχρονο να κλείνει στο 26-32 από μια βολή του Τσιλιγκίρη από τεχνική ποινή.

Στην 3η περίοδο ο Κολοβός με τον Θεοχαρόπουλο και τον Βιτωράτο έτρεξαν ένα 0-7 για το 26-39 της ομάδας τους, με τον Τσιλιγκίρη να το διακόπτει. Ο Θεοχαρόπουλος σκόραρε, με τον Χαλκιά, τον Τανό και τον Τσιλιγκίρη να ρίχνουν τη διαφορά στο 35-41. Ο Δεμέτης πήρε μπροστά και έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους για την ομάδα του, με τον Τσιλιγκίρη στο ενδιάμεσο να μειώνει σε 40-45 και να ξανασκοράρει για το 43-49, πριν κλείσει τον επιθετικό του μονόλογο ο Δεμέτης στο 43-51. Ο Γυφτόπουλος πήρε τη σκυτάλη για το 43-54 με τρίποντο, για να κλείσει ο Μόρφος το δεκάλεπτο στο 45-54.

Στην 4η περίοδο ο Μαυρόγιαννης με τον Κολοβό και τον Δεμέτη έτρεξαν ένα 0-9 για τους Έμπυρους για το 46-63, για να απαντήσει ο Τανός με τρίποντο. Ο Δεμέτης με τον Γαϊτανή και τον Πανταζή σκόραραν για το +20 της ομάδας τους, 49-69, με τον Τσάκαλο να γράφει το 50-71 λίγο πριν το τέλος.

Για τους νικητές ο Δεμέτης είχε 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κολοβός 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, ο Μαυρόγιαννης 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Βιτωράτος 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσάκαλος 10 πόντους. Για τους Buzzer Βγείτερ ο Τσιλιγκίρης είχε 28 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο Τανός 13 πόντους, 4 ριμπάουντ.