21.1%
44.0%
50.0%
19.0%

Ένα από τα ωραιότερα παιχνίδια παρακολουθήσαμε στο κλειστό της Καλλιθέας μεταξύ των Buzzer Βγείτερ και των Be the bee με τους Buzzer Βγείτερ να κερδίζουν το ματς μετά από ένα πολύ αμφίρροπο παιχνίδι και τον Τσιλιγκίρη να αναδεικνύεται Man of the Match πετυχαίνοντας 40 πόντους!

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες θα ξεκινήσουν δυναμικά με τους Be the Bee να προηγούνται με 0-5 με τον Τσιλιγκίρη να το παίρνει προσωπικά και να σκοράρει 6 μαζεμένους πόντους για το 6-7. Από το σημείο εκείνο οι Buzzer Βγείτερ με επιθέσεις για σεμινάριο θα περάσουν μπροστά στο σκορ με 14-9 για να απαντήσουν οι Be the bee για το 14-15. Το δεκάλεπτο θα λείξει με τους Be the bee να προηγούνται στο σκορ με 16-17.

Έναρξη δευτέρου δεκαλέπτου με 2 απανωτά καλάθια από τον Τσιλιγκίρη για το 20-17 και τον Παλαμιδά να μειώνει σε 20-19 με προσωπική προσπάθεια. Ένα ξέσπασμα των Buzzer Βγείτερ θα τους φέρει στο +5 (30-25), ενώ στο τέλος του ημιχρόνου με τους Τσιλιγκίρη, Μόρφο και Χατζηγεωργιάδη το σκορ θα διαμορφωθεί σε 45-29!

Στην επιστροφή, οι Be the bee θα μαζέψουν για λίγο το παιχνίδι με τους Τσόντζολο, Παλαμιδά και Πολυχρόνη για το 45-37 και τον Παλαμιδά να ευστοχεί σε 2 βολές ύστερα από το σουτ τριών πόντων του Χατζηγεωργιάδη για το 48-40. Στο σημείο εκείνο, μετά το γκολ-φάουλ του Γεωργούλια, οι Be the bee θα απαντήσουν με 2 τρίποντα των Κουνάδη και Παλαμιδά και ένα δύσκολο lay up του Παλαμιδά για να μειώσουν την διαφορά στους 3 πόντους (51-48). Ο Τσιλιγκίρης όμως είχε άλλη άποψη. Με τους 11 πόντους του μέσα σε λιγότερο από 4 λεπτά παιχνιδιού θα μεγαλώσει την διαφορά για την ομάδα του για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +15 για τους Buzzer Βγείτερ με σκορ 65-50.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Be the bee με ενέργεια 18χρονων θα μπουν πολύ δυναμικά και αποφασισμένα ψαλιδίζοντας την διαφορά και περνώντας και μπροστά μάλιστα για το 69-70. Παιχνίδια τακτικής από το σημείο εκείνο, το παιχνίδι θα κριθεί στις βολές και οι Buzzer Βγείτερ θα πάρουν μία πολύ δύσκολη νίκη σε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι που αξίζει να παρακολουθήσει κανείς.

MVP της αναμέτρησης ο ΤΡΟΜΕΡΟΣ Τσιλιγκίρης. Απολαυστικός για ακόμη μία φορά ο guard-showman-σκόρερ της ομάδας των Buzzer Βγείτερ με τον ίδιο να προσθέτει στην συνολική στατιστική του 40 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα. Επίσης ξεχώρισαν οι Γεωργούλιας (15 πόντους, 7 ριμπάουντ) και Χατζηγεωργιάδης (12 πόντους). Από τους ηττημένους έλαμψε ο Παλαμιδάς με 24 πόντους και οι Τσόντζολος (14 πόντους, 14 ριμπάουντ), Γρηγόρας (14 πόντους, 12 ριμπάουντ).