15.8%
50.0%
40.9%
17.6%

Στο κλειστό των Αγίων Αναργύρων το βράδυ της Παρασκευής παρακολουθήσαμε ένα ματς που αναμενόταν ντέρμπυ μεταξύ των Gademians και των Byron B.C.Όμως οι πεισμωμένοι Gademians έκανα τα δύσκολα εύκολα και κατάφεραν να επικρατήσουν με 51-36 , έχοντας κορυφαίο τον Παπαδόπουλο Ηλία.

Στο ξεκίνημα οι Gademians έδειξαν οτί δεν αστειεύονταν και πήραν κεφάλι στο σκορ με καλάθια κυρίως μέσα στο ζωγραφιστό για να μειώσουν οι Byron B.C. με την είσοδο του Τσιχλιά και να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 11-8 υπέρ τον γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ισορροπίες δεν άλλαξαν και πολύ με το Τσιχλιά να κάνει το 13-11 οι Gademians έκανα ένα σερί 7-0 για το 20-11 και με τρίποντο του Κοζαδίνου έφτασαν την διαφορά για πρώτη φορά στο +10 και κάπως έτσι οι σύο ομάδες πηγάν στην ανάπαυλα με το σκορ στο 23-13.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου πάλι οι Gademians μπήκαν πιο δυνατά απόδειξη ότι ήθελαν πόλυ το παιχνίδι αυτό απ την άλλη οι Byron B.C. εκτός απο άστοχοι ήταν και άτυχοι αφού η μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα στο καλάθι.Με ένα γρήγορο 8-0 με τον Παπαδόπουλο η διαφορά πήγε στους 18 για το 31-13 με τον Μανιατόπουλο να απαντάει με 5 προσωπικούς του πόντους και τη περίοδο να κλείνει στο 36-22.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Byron B.C. θα προσπαθούσαν να κλέψουν το ματς όπως και έγινε όταν με τον Γεραμάνη και τον Τσάπαλο βρήκαν τρίποντα και η διαφορά έπεσε στους 13 και το 47-34.Προσπάθησαν να πιέσουν αλλα οι Gademians είχαν λύσεις και δεν επέτρεψαν στους Byron B.C.να διεκδικήσουν το ματς το τελικό 51-36 είναι ένα δίκαιο αποτέλεσμα.

Απ τους νικητές MVP ο Παπαδόπουλος με double double με 12 πόντους 10 ριμπάουντ και 7 κλεψίματα θετικοί ήταν και ο Παππάς με 11 πόντους και ο Γκάμαρης με 10 πόντους.Για τους Byron B.C. ο Μανιατόπουλος με 15 πόντους ήταν ο μόνος που διασώθηκε.