16.7%
72.7%
33.3%
11.8%

Στις αποσκευές των Cans κατέληξε το πολυπόθητο ροζ φύλλο του μεγάλου ντέρμπι κορυφής για την 13η αγωνιστική της Silver League, με την ομάδα του coach Μήτσουρα να παίρνει ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο, απέναντι στους μέχρι πρότινος πρωτοπόρους Reapers με το τελικό 46-38. Σε ένα όχι και τόσο καλά παραγωγικό βράδυ για τις δύο ομάδες, οι Cans κέρδισαν στα σημεία τους άστοχους επιθετικά Reapers, ενώ κάλυψαν και την οριακή διαφορά του πρώτου γύρου (σ.σ. 54-53), για να ανέβουν πλέον στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Cans να ξεκινούν ιδανικά το ντέρμπι με 7 πόντους του Ράλλη και 2 δίποντα των Βαρσάμο και Ευσταθόπουλο για το αρχικό 11-0, για να μπουν στο ματς οι Reapers, ύστερα από δίποντο του Κεραμάρη, το οποίο και σφράγισε την περίοδο στο 11-2 των Cans.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Reapers θα μπουν στο παιχνίδι με μεγαλύτερη συγκέντρωση, αφού ο Κρινής με 5 πόντους και ο Κεραμάρης με βολή, μείωσαν τη διαφορά στην κατοχή και το 11-8, ενώ ο Ζευκιλής με δίποντο και τρίποντο, κατάφερε να στείλει τη διαφορά στους 8 και το 16-8, με τον Κεραμάρη να βάζει ακόμα ένα καλάθι για την ομάδα του μετά από όμορφη συνεργασία με τον Χούσο, μειώνοντας έτσι στο 16-10 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Ράλλης με εύστοχη βολή έκανε το 17-10, οι Reapers ισοφάρισαν στη συνέχεια στο 17-17 με 5 πόντους του Βερώνη και δίποντο του Καντιώτη, ενώ οι Cans βρήκαν σκορ με βολή του Ζευκιλή, παίρνοντας το οριακό προβάδισμα με το σκορ στο 18-17. Στη συνέχεια, ο Καντιώτης με βολή θα ισοφαρίσει ξανά στο 18-18, ο Ανδρόνικος με όμορφο σουτ μέσης απόστασης έβαλε ξανά σε θέση οδηγού τους Cans για το 20-18, όμως ο Χατζημωράκης, σφράγισε το πρώτο ημίχρονο με το πρώτο προβάδισμα των Reapers στο παιχνίδι, αφού με εύστοχο τρίποντο διαμόρφωσε το 20-21 της ανάπαυλας για την ομάδα του coach “O”.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Reapers με δίποντο του Χατζημωράκη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 3 και το 20-23, ο Κίτσος με 2 απανωτά δίποντα θα δώσει εκ νέου το προβάδισμα στους Cans για το 24-23, όμως ο Βερώνης με δικό του καλάθι, έβαλε ξανά μπροστά τους Reapers με το σκορ στο 24-25 του ματς. Στη συνέχεια, ένα σερί 7-2 των Cans με 3 πόντους του Ζευκιλή και από 2 των Ευσταθόπουλο και Πατέλη θα μπουν σε θέση οδηγού με το σκορ στο 31-27, ο Χατζημωράκης μείωσε τη διαφορά στους 3 με βολή και το 31-28, ενώ ο Κίτσος με 2/2 δικές του βολές, σφράγισε το δεκάλεπτο με το σκορ στο 33-28 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Cans με 2 συνεχόμενα δίποντα των Βαρσάμο και Ράλλη θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους και το 37-28, ο Καντιώτης με όμορφο drive μείωσε στο 37-30, ενώ η απάντηση ήρθε γρήγορα από τους Cans όπου με δίποντο στη ρακέτα από τον Ευσταθόπουλο, το σκορ πήγε στο 39-30 για την ομάδα του coach Μήτσουρα. Στη συνέχεια, ο Κεραμάρης κέρδισε 2 βολές, ευστοχόντας και στις 2 για να μειώσει στο 39-32, οι Cans βρήκαν σκορ με τρίποντο του Ζευκιλή για το +10 της ομάδας του και το 42-32 του σκορ, με τον ίδιο τρόπο ο Χούσος αλλά και με 2 βολές του Κεραμάρη, οι Reapers μειώσαν στους 5 και το 42-37, ενώ ο Βαρσάμος με ένα όμορφο καλάθι μετά από drive, διαμόρφωσε το 44-37 των Cans. Εκεί, οι Reapers με βολή του Χούσου έκαναν το 44-38, ενώ ο Πατέλης με ανάποδο lay up διαμόρφωσε το τελικό 46-38 των Cans.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Τζώρτζης Ράλλης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 10 πόντους με 6 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 12 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Ράλλη από τους Cans B.C. ξεχώρισε και ο Ζευκιλής, με τον Ευσταθόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Reapers σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κεραμάρης και ο Βερώνης.