17.6%
42.9%
33.3%
19.2%

Οι διαφορετικοί στόχοι των δύο ομάδων δεν απέτρεψαν το ματς από το να γίνει ντέρμπι, με καλές άμυνες και το τελικό σκορ 42-38 υπέρ των Ballarhinos να δείχνει ότι οι Carnavaliers έχουν δυνατότητες για να πάρουν σημαντικά ματς στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τον Καλόγηρο να ανοίγει το σκορ για τους Carnavaliers. Απάντησε άμεσα ο Παπαβασιλείου για τους Ballarhinos. Ξανά ο καλόγηρος με τρίποντο έκανε το 2-5 για να απαντήσει ο Πίτσος με δύο δίποντα και να δώσει για πρώτη φορά το προβάδισμα στους Ballarhinos. Ο Ψιλόπουλος με δύο τρίποντες βόμβες έκανε το 6-11 αλλά ο Μπουρδανιωτης με δίποντο και ο Ζήσης με τρίποντο ισοφάρισαν πριν τη λήξη. Ο Δεληγιάννης πέτυχε δύσκολο τρίποντο αλλά ο Ζήσης απάντησε άμεσα για να κλείσουν την περίοδο στο 14 όλα.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κωστάκης πέτυχε τους έξι από τους οκτώ πόντους της ομάδας του άνοιξε το σκορ για το 14-16. Πάλι οι Ballarhinos τρέξανε σερί 8-0 με τον Παπαβασιλείου να πετυχαίνει τους τέσσερις πόντους. Ξανά ο Κωστάκης πέτυχε δίποντο με τον Γιοβάνη να απαντάει για τρεις. Ο Καραΐσκος σημείωσε δίποντο αλλά ο Γιοβάνης με τρίποντο έδωσε αέρα οκτώ πόντων στους Ballarhinos. Την περίοδο έκλεισε ο Κωστάκης με δίποντο για το 28-22.

Τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Κωστάκη να σκοράρει ρίχνοντας τη διαφορά στο -4. Απάντησε ο Παπαβασιλείου για τους Ballarhinos, για να έρθει ο Ερτέκογλου με τρίποντο για να κάνει το 30-27. Με δύο βολές ο Γαλάνης και δύο δίποντα ο Παπαβασιλείου ανέβασαν πάλι διαφορά στο +9 και το 36-27. Ο Κωστάκης και ο Καραΐσκος πέτυχαν δύο δίποντα για τους Carnavaliers, με τον Αζάρι να σημειώνει μία βολή για το 37-31.

Ο Ψιλόπουλος πέτυχε τρίποντο αλλά ο Γιοβάνης με 5 προσωπικούς πόντους έδωσε αέρα 9 πόντων στους Ballarhinos. Με περίπου 3 λεπτά να απομένουν οι Carnavaliers αύξησαν την πίεσή τους και πέτυχαν δίποντο με τον Καλόγηρο και τρίποντο με τον Δεληγιάννη μη μπορώντας να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και με το χρόνο να τελειώνει.

Το τελικό σκορ 42-38 δείχνει οτι το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τους Ballarhinos να παλεύουν για να διατηρήσουν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος. Οι Carnavaliers πάλεψαν με ότι δυνάμεις είχαν αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν γιορτές με τη δεύτερη πολυπόθητη νίκη τους. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Γιοβάνη με 13 πόντους, 15 ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Από κοντά και ο Παπαβασιλείου με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από τους Carnavaliers σημαντική ήταν η συνεισφορά του Ψιλοπούλου με 8 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα καθώς και του Καλογήρου με 11 πόντους και 5 ριμπάουντ.