13.0%
60.0%
45.9%
36.4%

Το 1-0 στην σειρά τους με τους Carnavaliers έκαναν οι Cans, οι οποίοι επικράτησαν με το επιβλητικό 44-73. Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ καλά για τους πρωταθλητές της Rising με ένα 4-13 σερί, ωστόσο οι Carnvaliers με ένα φοβερό 10-0 σερί πέρασαν μπροστά με 14-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ζευκιλής και Μορφονιός “κέντησαν” και με 10 πόντους ο πρώτος και 8 ο δεύτερος, αποτέλεσαν τους μοναδικούς σκόρερ των Cans στο δεκάλεπτο και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με διψήφιο (21-31). Στο τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο οι Cans θα πάρουν μια πολύ μεγάλη διαφορά με ένα 0-16 σερί, το οποίο θα επαναλάβουν και στο τέταρτο δεκάλεπτο, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στους αντίπαλους τους για ανατροπή και παίρνοντας έτσι το πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Το παιχνίδι ξεκινά με Μορφονιό, Ευσταθόπουλο για το 0-7, 4-7 οι Καλόγηρος και Κωστάκης, 4-13 οι Ευσταθόπουλος και Μορφονιός, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα 10-0 των Carnavaliers με Μαρίνη και Κωστάκη για το 14-13.

Δεύτερο δεκάλεπτο και Ζευκιλή για το 14-16 με γκολ φάουλ, τρίποντο Πασχαλίδη και 17-16, Ζευκιλής με 5 προσωπικούς πόντους για το 17-21, Καλόγηρος μειώνει σε 19-21, Ζευκιλής και Μορφονιός για το 19-26, Πασχαλίδης με mid range σουτάκι στην εκπνοή της επίθεσης για το 21-26, ενώ το ημίχρονο κλείνει με 5 πόντους Μορφονιού για την πρώτη διψήφια διαφορά του παιχνιδιού και το 21-31 των Cans.

Τρίτο δεκάλεπτο και Κωστάκης-Πασχαλίδης για το 26-31, Ευσταθόπουλος και Μορφονιός για το 26-35, Πασχαλίδης και 29-35, Μορφονιός και Ζευκιλής για το 29-39, Παπανικολάου και Κωστάκης για το 33-39, 0-16 σερί των Cans με Ζευκιλή, Παπακώστα, Σκαρβέλη και Μορφονιό τους βάζει για τα καλά μπροστά με 33-54, ενώ το 35-54 θα κάνει ο Παπανικολάου.

Τελευταίο δεκάλεπτο και Θεοχαρίδης για το 37-54, σερί 0-16 από τους Cans με Μορφονιό, Σωτήρο, Παπακώστα, Ευσταθόπουλο για το 37-70, Θεοχαρίδης, Μαρίνης, Καλόγηρος κάνουν το 44-70, ενώ το τελικό 44-73 θα το διαμορφώσει ο Σωτήρος.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Ζευκιλής, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 14 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 30 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μορφονιός και Παπακώστας, ενώ από τους Carnavaliers ξεχώρισαν οι Μαρίνης και Θεοχαρίδης.