12.0%
38.5%
25.9%
9.1%

Νικηφόρο ξεκίνημα στη νέα σεζόν έκαναν οι Carnavaliers, που επικράτησαν της Laser Derm με σκορ 43-38. Η Laser μπήκε στο παρκέ πιο αποφασισμένη, αλλά οι “ροζ” συνήλθαν, ανέκτησαν το προβάδισμα και, παρά την πίεση των αντιπάλων τους στα τελευταία λεπτά, το διατήρησαν μέχρι το φινάλε και απέσπασαν τη νίκη, ξεκινώντας θετικά τις υποχρεώσεις τους στον Β’ Όμιλο της Bronze League.

Ξεκίνημα στο ματς, με τη Derm να παίρνει μια μικρή διαφορά στην αρχή και τους Carnavaliers να ισορροπούν στη συνέχεια. Οι Κανελλόπουλος και Τσουκάλης άνοιξαν το σκορ (0-4), ο Δεληγιάννης με τρίποντο μείωσε σε 3-4, ακολούθησε σερί 0-6 της Laser για το 3-10 με τους Μπαρδάνη και Κανελλόπουλο, με τους “ροζ” να τρέχουν στα τελευταία λεπτά της περιόδου ένα σερί 8-0 και να γράφουν το 11-10 με τους Τσουκαρέλλα και Κωστάκη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Ο Τσουκάλης έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (11-12), ο Κωστάκης απάντησε για το 13-12, οι Μπεστιτζάνος και Νεαμονιτός σημείωσαν το 13-16, σερί 7-0 από τους Σακελλαρίδη, Καλόγηρο και Δεληγιάννη για το 20-16, ο Νεαμονιτός με μια βολή και ένα δίποντο μείωσε στον πόντο (20-19) και ο Κωστάκης με δύο δίποντα έκανε το 24-19 στο τελείωμα του πρώτου μέρους.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Carnavaliers να ελέγχουν την κατάσταση. Αρχικά, οι Νεαμονιτός και Μπεστιτζάνος μείωσαν σε 24-23, ο Σακελλαρίδης έκανε το 26-23, ο Νεαμονιτός ξανά για το 26-25, ακολούθησε σερί των Carnavaliers για το 35-25 με τους Ερτέκογλου, Τσουκαρέλλα, Καλόγηρο και Δεληγιάννη με τον Κανελλόπουλο να μειώνει σε 35-28 με τρίποντο πριν το τελείωμα της τρίτης περιόδου.

Τελευταίο δεκάλεπτο στο ματς, με τη Laser Derm να προσπαθεί να πάρει τη νίκη, αλλά τους Carnavaliers να δείχνουν χαρακτήρα. Ο Κωστάκης έγραψε το 37-28, οι Νεαμονιτός και Μπεστιτζάνος μείωσαν σε 37-33, ο Κωστάκης το 39-33, ο Κανελλόπουλος με 2/2 βολές έκανε το 39-35, ξανά ο Κωστάκης για το 41-35, οι Μπεστιτζάνος και Τσουκάλης μείωσαν σε 41-38 και ο Δεληγιάννης διαμόρφωσε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 43-38.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωστάκης Σάββας, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Τσουκαρέλλας και Σακελλαρίδης. Από τη Laser Derm, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μπαρδάνη και Νεαμονιτού.