17.4%
70.6%
42.1%
17.2%

Την νίκη πήραν δια πυρός και σιδήρου οι Los Rebel Lakers σε ένα ντέρμπι διαφήμιση της Bronze League , απέναντι στους Carnavaliers που ήλεγχαν το παιχνίδι στην μεγαλύτερη του διάρκεια αλλά δεν τελειώσαν την δουλειά νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο και με ανατροπή που πρόηλθε απο την άμυνα  και τρίποντο του Κατσίγαρη λίγο πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, οδήγησαν το μάτς στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο , με την ψυχολογία με το μέρος τους, οι παίκτες του Coach Θεοχάρη δίαβασαν με υπομονή τις επιλογές τους στην επίθεση και όντας πιο εύστοχοι στα κρίσιμα τελευταία λεπτά , έφυγαν με το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος. Παρά την ομαδική προσπάθεια των Los Rebel Lakers, την διάκριση του star player πήρε ο Πρωτόπαππας ο οποίος ήταν κομβικός στο αποψινό μάτς σημειώνοντας 9 πόντους, 13 ριμπάουντ 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Δερδενέ για το 0-2 , 2-2 με σούτ του Μαρίνη,2-4 απο προσπάθεια του Βλαχάκη, 4-4 απο τον Κομμάτα,βολή εύστοχη του Πρωτόππαπα και δίποντο του Βλαχάκη για το 4-7, απάντηση με τρίποντο του Ερτέκογλου για το 7-7, δίποντο μέσα απο τη ρακέτα του Πρωτόπαππα για το 7-9, με τους Carnavaliers να κάνουν ένα σερί 8-0 με τους Αλεξίου,Καλόγηρο και Κομμάτα για το 15-9 ,παίρνοντας ένα προβάδισμα που κράτησαν μέχρι και το τελευταίο δεκάλεπτο. Δύο βολές του Κλεφτόγιαννη έστειλαν τις ομάδες στο δεύτερο δεκάλεπτο με σκορ 15-11.

Το σκορ άνοιξε ο Λεβέντης για το 15-13 , με τους Carnavaliers να κάνουν και άλλο ένα σερί 9 πόντων αυτή τη φορά με τους Κομμάτα,Αλεξίου,Τσουκαρέλλα  και τρίποντο του Καλόγηρου για το 24-13, απάντηση με τρίποντο του Αργυρόπουλου και 24-16, βολή του Τσουκαρέλλα για το 25-16, δίποντο του Λεβέντη και τρίποντο του Κλεφτόγιαννη ακολουθήθηκαν με δύο βολές του Πρωτόππαπα για να γίνει η αντεπίθεση των Los Rebel και 25-23 με τους Carnavaliers να κλείνουν το ημίχρονο με δύο βολές του αλεξίου και σκορ 27-23.

Το τρίτο δεκάλεπτο πήγαινε κοντά στο σκορ , με τον Τσουκαρέλλα να ευστοχεί σε δίποντο για το 29-23, απάντηση του Λεβέντη για το 29-25, βολή απο τον Κομμάτα και 30-25,30-26 με βολή του Δερδενέ, βολή ξανά με εκτελεστή τον Καλόγηρο για το 31-26,με τους Los Rebel να βρίσκουν  τρίποντο απο τον Κατσίγαρη και καλάθι φάουλ του Λεβέντη για το 31-32 . Απάντηση του Αλεξίου και 33-32, 33-34 απο τον Λεβέντη με τους Carnavaliers να ευστοχούν σε 3 βολές με τους Σακελλαρίδη και Τσουκαρέλλα για το 36-34.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Αλεξίου για το 38-34 με τους Los Rebel να πιέζουν πάρα πολύ καλά στην άμυνα και να υποχρεώνουν σε βιαστικές επιθέσεις τους αντιπάλους τους, με αποτέλεσμα να τρέχουν στο ανοιχτό γήπεδο και να κάνουν ένα 0-8 σερί με τρίποντο και βολή του Πρωτόπαππα και δίποντα απο τους Δερδενέ και Βλαχάκη για το  38-42. Ο Αλεξίου το πήρε προσωπικά και με 5 δικούς του πόντους με δίποντο και τρίποντο έκανε το σκορ 43-42. Λεβέντης σε συνεργασία με Τζανουδάκη βάζει ξανά μπροστά την ομάδα του με 43-44. Στο σήμειο εκείνο ο Τσουκαρέλλα βρίσκει δίποντο και μετά απο καλή άμυνα , ο Κομματάς ευστοχεί σε δύο βολές για το 47-44. Με 16 δεύτερα να απομένουν, μετά απο ταιμ άουτ , οι Los Rebel Lakers καταφέρνουν αν βρούν ελεύθερο τρίποντο του Κατσίγαρη μετά απο πάσα του Τζανουδάκη και οδηγούν το μάτς στην παράταση με σκορ 47-47 αφου οι Carnavaliers έκαναν λάθος στην τελευταία τους επίθεση και με χρόνο να απομένει στον Τζανουδάκη, ο πλέι μέικερ των Los Rebel δεν κατάφερε να ευστοχήσει σε ένα runner κοντινής απόστασης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Λεβέντης ξεκίνησε με δύο πολύ κρίσιμα καλάθια , κάνοντας το 47-51, μία εύστοχη βολή του Αλεξίου για το 48-51, καλάθι απο το χαμηλό πόστ του Δερδενέ και 48-53, δύο βολές του Αλεξίου για το 50-53 με τον Τζανουδάκη να παίρνει πάνω του μία απο τις πιό κρίσιμες φάσεις και με προσωπική ενέργεια να κάνει το 50-55 το οποίο ουσιαστικά σφράγισε την νίκη για την ομάδα του. Δύο βολές έπειτα για την ακόμα μεγαλύτερη διασφάλιση έβαλε ο Δουρακάκης για το 50-57 με τον Τσουκαρέλλα να απαντάει με τρίποντο για το 53-57 και τελικώς τον Δερδενέ, αφού του έγινε φάουλ να βάζει δύο βολές και να κλειδώνει το ρόζ φύλλο με σκορ 53-59.

Εκτός του MVP Πρωτόππαπα , ο Δερδενές δήλωσε παρών με 9 πόντους και 16 ριμπάουν ενώ και ο Κατσίγαρης αξίζει τα εύσημα για το κρίσιμο σούτ που έσωσε την ομάδα του απο την ήττα.Για τους αξίομαχους Carnavaliers ξεχώρισε ο Αλεξίου με 19 πόντους 13 ριμπάουντ και 26 στο σύστημα αξιολόγησης.