28.6%
52.9%
30.8%
26.1%

Με ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο κατάφεραν να πάρουν τη νίκη οι Carnavaliers, στο πρώτο τους παιχνίδι στο φετινό Summer, απέναντι στους ελλιπείς Tsatsoi Kings με το τελικό 57-51. Οι Tsatsoi Kings, μπήκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο, στέλνοντας μάλιστα και τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους στο ξεκίνημα της 3ης περιόδου. Οι Carnavaliers όμως, δεν παράτησαν ούτε λεπτό το ματς, πάλεψαν για την ανατροπή και τελικά τα κατάφεραν με ένα τρομερό 4ο δεκάλεπτο που έκλεισε στο επί μέρους 22-8 για τους νικητές. Με αυτόν τον τρόπο, οι Carnavaliers ξεκίνησα με 1-0 τη σεζόν, ενώ οι Tsatsoi Kings έκαναν την πρώτη τους ήττα και έπεσαν στο 1-1 στον βαθμολογικό πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αλεξίου να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Πελεκούδα να απαντά με 2 δικά του καλάθια, κάνοντας το 2-4 των Tsatsoi Kings. Εκεί, ο Καραΐσκος με δίποντο θα ισοαφαρίσει σε 4-4, ο Φωτόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 4-7 και ο Καλόγηρος με lay up θα μειώσει σε 6-7 το ματς. Στη συνέχεια, ένα σερί 2-5 των Tsatsoi Kings θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 για το 8-12, ο Ψιλόπουλος με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει στον πόντο και στο 11-12, ενώ ο Σπυράτος με δίποντο και ο Παππάς με τρίποντο, θα διαμορφώσουν το 11-17 στην αναμέτρηση. Με δίποντο του Παπανικολάου, οι Carnavaliers θα μειώσουν σε 13-17, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Σκορδάς, για το 13-19 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σπυράτος με ακόμα ένα καλάθι θα κάνει το 13-21, ο Αλεξίου με δίποντο και βολή θα μειώσει σε 16-21, ενώ ο Μπιτζίλης με δίποντο και ο Φωτόπουλος με τρίποντο θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό, στους 10 πόντους και στο 16-26 για τους Tsatsoi Kings. Εκεί, ο Αλεξίου με δίποντο θα μειώσει σε 18-26, ο Μπιτζίλης με 2/2 βολές θα κάνει το 18-28, ενώ ο Κωστάκης και ο Αλεξίου με δίποντο και βολή αντίστοιχα, θα μειώσουν στους 7 πόντους και στο 21-28 της αναμέτρησης. Το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσουν οι Tsatsoi Kings, έπειτα από δίποντο του Πελεκούδα και βολή και τρίποντο στην εκπνοή του Μπιτζίλη για το 21-34 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μπάκος με δίποντο θα κάνει το 21-36, οι Carnavaliers με δίποντα των Καραΐσκο και Αλεξίου, αλλά και τρίποντο του Δεληγιάννη θα μειώσουν τη διαφορά στους 8 πόντους για το 28-36, ο Φωτόπουλος με νέο τρίποντο και ο Σκορδάς με δίποντο θα κάνουν το 28-41 για τους Tsatsoi Kings, οι Carnavaliers θα απαντήσουν με τρίποντο του Δεληγιάννη για να μειώσουν σε 31-41, ο Μπάκος με βολή θα κάνει το 31-42, ενώ ο Δεληγιάννης με νέο τρίποντο, θα καταφέρει να μειώσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στους 8 πόντους και στο 34-42 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Σκορδάς με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα κάνει το 34-44 για τους Tsatsoi Kings, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με βολή ο Καραΐσκος για το 35-44 της 3ης περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Carnavaliers θα μειώσουν με 5 σερί πόντους του Κωστάκη στο 40-44 και τους 4 πόντους, οι Tsatsoi Kings Θα βρουν σκορ με δίποντο του Μπιτζίλη για το 40-46, ενώ ο Αλεξίου με δικό του καλάθι, θα απαντήσει και θα επαναφέρει τη διαφορά στους 4 για το 42-46 του ματς. Με βολή του Σπυράτου, οι Tsatsoi Kings θα κάνουν το 42-47, οι Carnavaliers θα περάσουν μπροστά με ένα σερί 8-1 από 2 τρίποντα των Κωστάκη και Πασχαλίδη αλλά και δίποντο του πρώτου, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-48, ο Μπάκος με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα ισοφαρίσει σε 50-50, ενώ οι Carnavaliers θα πάρουν ξανά το προβάδισμα με 3 δίποντα των Αλεξίου και Κωστάκη για το 56-50, με 2 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του ματς. Με βολή του Μπιτζίλη, οι Tsatsoi Kings θα μειώσουν σε 56-51, ενώ ο Καραΐσκος με τον ίδιο τρόπο θα απαντήσει για το 57-51, σκορ που θα είναι και το τελικό της αναμέτρησης.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Μάκης Αλεξίου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 13 ριμπάουντ και μοίρασε 2 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 19 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Carnavaliers ξεχώρισε επιπλέον ο Δεληγιάννης, με τον Κωστάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Tsatsoi Kings σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σκορδάς και ο Παππάς.