13.0%
37.5%
40.4%
22.7%

Οι Έμπυροι B.C. πήραν ακόμη μία νίκη ανεβάζοντας το ρεκόρ τους στο 5-1 με τελικό σκορ 56-40 κόντρα στους Charlotte Hornies. Οι αντίσταση των Charlotte Hornies κράτησε λίγο παραπάνω από 1,5 δεκάλεπτο με τους Έμπυρους B.C. να τρέχουν σερί 12-0, με την διαφορά από εκείνο το σημείο μόνο να μεγαλώνει.

Το πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν ιδιαίτερα πλούσιο στο σκορ. Για τους Έμπυρους B.C. ο Μαυρογιάννης πέτυχε 5 πόντους με ένα τρίποντο και ο Δεμέτης συμπλήρωσε με ένα δίποντο για το 7-0. Για τους Charlotte Hornies ο Παπασταύρου πέτυχε 4 πόντους και ο Στυλιανός άλλους δύο για το σερί 0-6 κάνοντας το σκορ περιόδου 7-6.

Το σερί των Charlotte Hornies σταμάτησε στο 9-0 με το τρίποντο που πέτυχε ο Ζώης στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Για τους Έμπυρους B.C. Ο Χρόνης πέτυχε τρεις πόντους δίνοντας ξανά προβάδισμα στην ομάδα του και το 10-9. Το τρίποντο του Μιχαλιού έκανε το 10-14 με το Χρόνη να απαντάει και να μειώνει πάλι στο -2. Νέο δίποντο του Μιχαλιού έκανε το σκορ 12-16. Αυτή θα ήταν και η τελευταία φορά που οι Charlotte Hornies θα είχαν το προβάδισμα. Σερί 12-0 έτρεξαν οι Έμπυροι με το σκορ ημιχρόνου να κλείνει στο 26-16. Ο Χρόνης πέτυχε τέσσερις πόντους, ο Δεμέτης 5 πόντους, ο Μαυρογιάννης ένα καλάθι και φάουλ και τέλος ο Τσάκαλος ένα δίποντο.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Στυλιανό και τον Ζώη να πετυχαίνουν μία βολή και ένα τρίποντο αντίστοιχα για το 26-19. Ο Μαυρογιάννης απάντησε με δίποντο με τον Βιτωράτο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και τρίποντο στην επόμενη φάση. Στο μεσοδιάστημα ένα δίποντο πέτυχε ο Σπυριδωνίδης για το 34-21. Ακόμη έναν δίποντο των Charlotte Hornies έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 41-23.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με τον Μιχαλιό να πετυχαίνει τρίποντο για τους Charlotte Hornies. Ο Δεμέτης με δύο δίποντα και ο Μαυρογιάννης απάντησαν για το 47-26.Ο Παπασταύρου πέτυχε δίποντο, με τον Χρόνη να απαντάει με τρίποντο για το 50-28. Παπασταύρου και Ζαμπούρας σημείωσαν από ένα δίποντο και το 52-36. Ο Δεμέτης πέτυχε ακόμη ένα δίποντο για το +18 και το 54-36. Ο Παπασταύρου με δύο βολές και ένα δίποντο έκανε το 54-40. Ξανά ο Δεμέτης έκλεισε το τελικό σκορ στο 56-40 με δίποντο.

Οι Έμπυροι B.C. έδειξαν γιατί είναι στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας καθαρίζοντας αυτό το ματς από την αρχή παρότι δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι. Οι Charlotte Hornies προσπάθησαν αλλά ξέμειναν από λύσεις και δεν κατάφεραν να κάνουν την έκπληξη. MVP για τους Έμπυρους B.C.  δεν ήταν άλλος από τον Μαυρογιάννη με 11 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 κλεψίματα και δύο μπλόκ. Από κοντά και ο Δεμέτης με 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα. Για τους Charlotte Hornies σημαντική ήταν η βοήθεια του Παπασταύρου με 16 πόντους ,13 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα χωρίς να καταφέρνει να φέρνει τη νίκη στην ομάδα του.