16.7%
51.9%
48.6%
8.7%

Για ένα ημίχρονο κατάφεραν να κρατήσουν κοντά τους Κένταυρους οι Charlotte Hornies, με τους νικητές να παραμένουν αήττητοι μετά και το πέρας της 11ης αγωνιστικής της φετινής Bronze. Οι Charlotte Hornies, αν και με πολλές ελλείψεις, κοίταξαν στα μάτια τους πρωτοπόρους στα πρώτα 2 δεκάλεπτα με το ημίχρονο να βρίσκει τους Κένταυρους στο +1 (20-21). Στο 2ο μισό της αναμέτρησης, οι Κένταυροι διάβασαν καλύτερα το ματς, εκμεταλλεύτηκαν την κούραση του αντιπάλου και έτσι έφυγαν από το κλειστό του Πολυκλαδικού με ακόμα ένα ροζ φύλλο στις αποσκευές τους.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Διαμάντη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Κένταυρους να απαντούν με εύστοχο ζευγάρι βολών του Συμπάρδη για το 2-2. Με δίποντο μέσης απόστασης, ο Φραγκιουδάκης θα κάνει το 4-2, ενώ οι Κένταυροι με 6 σερί πόντους θα διαμορφώσουν το 4-8 στο ματς. Εκεί, ο Φραγκιουδάκης με 2/2 βολές αυτή τη φορά θα γράψει το 6-8, ο Καριώτης θα κάνει το 6-10, ενώ ο Ζαμπούρας με μακρινό δίποντο και ο Διαμάντης με όμορφο καλάθι θα ισοφαρίσουν το ματς, κλείνοντας παράλληλα την 1η περίοδο στο 10-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Λουλούδης με δύσκολο καλάθι και ο Κανάκης με 2/2 βολές θα βάλουν μπροστά τους Κένταυρους για το 10-14, με τον Ζώη να κλέβει τη μπάλα και να ευστοχεί σε κενό καλάθι για το 12-14 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Συμπάρδης με 2 δίποντα θα ανοίξει τη διαφορά στους 6 για το 12-18, ο Διαμάντης θα απαντήσει με γκολ φάουλ θα μειώσει στους 3 (15-18), ενώ ένα τρίποντο του Μιχαλόπουλου θα διαμορφώσει το 15-21 στο ματς. Το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με νέο γκολ φάουλ ο Διαμάντης, για να ρίξει την διαφορά στον πόντο αυτή τη φορά με το σκορ στο 20-21, υπέρ των Κενταύρων.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καριώτης με 2/2 βολές θα ανοίξει τη διαφορά στους 3 για το 20-23, ο Φραγκιουδάκης με βολή θα κάνει το 21-23, ενώ ο Ρέντας και ο Συμπάρδης με 2 δίποντα θα διαμορφώσουν το 21-27 του παιχνιδιού. Μετά από δίποντο του Ζαμπούρα, οι Hornies θα μειώσουν σε 23-27, όμως ένα σερί 3-9 των Κενταύρων με 6 πόντους του Καριώτη, 2 του Κορδαλή και 1 του Συμπάρδη, θα τους δώσει ένα διψήφιο προβάδισμα με το σκορ στο 23-36, για να μειώσει με 2/4 βολές ο Γκιώνης, κάνοντας το 27-38 στο ματς. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο από τη γωνία του Δρόση για τους Κενταύρους με την περίοδο να κλείνει στο 28-39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γκιώνης με δίποντο θα κάνει το 30-39, οι Κένταυροι με ένα γρήγορο 0-8 θα κάνουν το 30-47, ενώ ο Ζαμπούρας και ο Στυλιανός με 2 δίποντα θα γράψουν το 34-47. Εκεί, 3 πόντοι του Λουλούδη, 2 του Μπεσλεμέ και άλλοι 2 του Μιχαλόπουλου θα γράψουν το 34-54, ενώ το ματς θα κλείσει με τρίποντο ο Διαμάντης για το τελικό 37-54.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Τάσος Καριώτης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 9 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Κένταυρους ξεχώρισε επιπλέον ο Συμπάρδης, με τον Λουλούδης να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Charlotte Hornies σε καλή μέρα βρέθηκε ο Ζαμπούρας και ο Διαμάντης.