6.3%
61.9%
34.9%
16.7%

Νικητές οι Aigaleo Kings, έναντι στους Charlotte Hornies σε ένα παιχνίδι που το τελικό σκορ δεν αντιπροσωπεύει την συνολική εικόνα των 2 ομάδων. Μπροστά σε όλη την διάρκεια οι Kings που πήραν διψήφιες διαφορές από τα μέσα περίπου του 3ου δεκαλέπτου. Ύστερα χαλάρωσαν, οι Hornies βρήκαν κάποιες εύκολες φάσεις που τους έφεραν μέχρι και τους 5 πόντους πίσω από τους αντιπάλους τους. Ήταν όμως το κοντινότερο που κατάφεραν να πλησιάσουν και εν τέλει γνώρισαν την ήττα με 48-55.

Οι Aigaleo Kings θα μπουν πιο δυνατά στο παιχνίδι και θα προηγηθούν με ένα γρήγορο 6-0, για να έρθει μετά από λίγη ώρα απάντηση του Ζαμπούρα. Το παιχνίδι σε ήπια νερά μέχρι και το 6-8, όταν οι Kings τρέχουν ένα 6-2 για να κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 8-14.

Ο Στυλιανός με ένα δίποντο ανοίγει το δεύτερο δεκάλεπτο, για να απαντήσουν οι Χαρίτος και Παναγιωτόπουλος με ένα δικό τους 5-0. Δύο συνεχόμενα καλάθια του Γκιώνη θα φέρνουν το παιχνίδι στο 14-19. Φλέσσας και Δρακόπουλος ξανανεβάζουν την διαφορά στους 7, για να κλείσει το ημίχρονο με καλάθια των Σπυριδωνίδη και Ζαμπούρα και το σκορ στο 18-23.

Ο Αραβανής θα ανοίξει τον πίνακα στο 2ο ημίχρονο, για να έρθει άμεση απάντηση του Ρούσσου με σουτ 3 πόντων. Νίκου και Αραβανής για τους Kings, ενώ ο Ζαμπούρας για τους Hornies για το 22-29. Μία σου και μία μου όλο το υπόλοιπο δεκάλεπτο, μέχρι και το 6-0 σερί των Kings λίγο πριν την λήξη. Τελικό σκορ δεκαλέπτου 28-41.

Παρότι όλα έγερναν προς το μέρος των Kings, οι Hornies δεν το έβαλαν ποτέ κάτω και πίεσαν μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Όντας πίσω στο σκορ με 41-53 (μετά από καλάθι του Χαρίτου), έτρεξαν ένα 7-0 και έφεραν το παιχνίδι στους 5 πόντους. Το κοντινότερο όμως που μπόρεσαν να φτάσουν, αφού με αντίπαλο τον παράγοντα χρόνο, γνώρισαν την ήττα με 48-55.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Αραβανής Μιχάλης ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 13 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Κορωνιός Διονύσης και Χαρίτος Θωμάς, ενώ από τους Charlotte Hornies ξεχώρισαν οι Γκιώνης Νίκος και Στυλιανός Δημήτρης.