16.7%
44.4%
51.1%
29.0%

Εύκολη επικράτηση των Cans B.C απέναντι στους μαχητικούς Charlotte Hornies με σκορ 41-77 για την δεύτερη νίκη τους στο Summer League. Οι Cans είχαν ξεκάθαρο υψομετρικό προβάδισμα το οποίο και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο με τους “γίγαντες” τους να μαζεύουν ριμπάουντ και να σκοράρουν κατα βούληση , διευρύνοντας την διαφορά απο το πρώτο κιόλας ημίχρονο. MVP της αναμέτρησης ο Ζευκιλής Βασίλης ο οποίος σταμάτησε στους 19 πόντους με 15 ριμπάουντ κυριαρχώντας στις δύο ρακέτες σε επίθεση και άμυνα!

Στο πρώτο δεκάλεπτο το σκόρ άνοιξε ο Ευσταθόπουλος για το 0-2, τρίποντη απάντηση του Ζώη για το 2-3,4-3 ξανά ο Ευσταθόπουλος, 4-6 απο τρίποντο του Διαμάντη, 0-7 σερί με τους Ευσταθόπουλο και Μορφονιό για το 6-11, καλάθι απο τον Διαμάντη για το 8-11 με τον Μορφονιό να ευστοχεί σε δίποντο για το 8-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι πρωταθλητές της Rising πάτησαν το γκάζι και με ένα 11-0 σερί απο τους Ράλλη,Ζευκιλή και Πατέλη διαμόρφωσαν το 8-24 ανοίγοντας την ψαλίδα της διαφοράς επίβαλοντας τον δικό τους ρυθμό. Δίποντο του Παπασταύρου για το 10-24, 0-4 σερί απο τους Ζευκιλή και Σκαρβέλη για το 10-28, τρίποντο του Παπακωνσταντίνου για το 13-28 , με τους Cans να κλείνουν το ημίχρονο με 0-10 σερί απο τους Μακρή,Ζευκίλη,Ράλλη  για το 13-38 σκορ ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο των Charlotte και το πιό ισορροπημένο. Τρίποντο του Μορφονιού για το 13-41, 5-0 σερί των Hornies απο τους Φραγκιουδάκη και Γκιώνη για το 18-41, δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μορφονιού για το 18-47, με τους Hornies να κάνουν άλλη μια αντεπίθεση με 10-0 σερί απο τους Παπασταύρου,Ζώη,Διαμάντη και Γκιώνη για το 28-47, καλάθι απο τον Ευσταθόπουλο και 28-49, δίποντο του Παπασταύρου για το 30-49, τρίποντο του Μορφονιού και 30-52, απάντηση του Διαμάντη για το 32-52 με τους Cans να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με 0-7 σερί για το 32-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Cans ξεκίνησαν με 0-4 σερί απο τους Ζευκιλή και Ράλλη για το 32-63, 4-0 απο την μερια των Hornies με τους Παπακωνσταντίνου και Ιωάννου και 36-63, νέο 0-7 σερί απο τους Ζευκίλη και Μακρή για το 36-70, δίποντο του Φραγκιουδάκη και 38-70, βολή του Ζευκίλη για το 38-71,41-71 με τρίποντο του Αντωνίου και  δύο τρίποντα του Ράλλη και του Σωτήρου διαμόρφωσαν το τελικό 41-77 της αναμέτρησης.

Εκτός του Ζευκίλη , σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε ο “συνήθης ύποπτος” Μορφονιός με 24 πόντους (6 τρίποντα) 5 ριμπάουντ και 1 μόνο λάθος. Για τους Charlotte Hornies ξεχώρισε  ο Παπασταύρου που “πάλεψε” με τους πολύ ψηλούς σέντερ των Cans και πέτυχε 10 πόντους και μάζεψε 8 ριμπάουντ.