30.4%
68.4%
48.8%
12.5%

Σε ένα ματς με καταπληκτική ροή, όπου City B.C. και Phoenix Bums μονομάχησαν για το δεύτερο τους ροζ φύλλο στην φετινή Golden, νικητές αναδείχθηκαν οι δεύτεροι με 60-61 χάρη στο ευστοχο σουτ του Χαλκιόπουλου 3 δέκατα του δευτερολέπτου πριν τη λήξη. MVP του αγώνα ήταν ο Ευρύμαχος Καπετανάκης με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο το City άνοιξε το σκορ με τρίποντο του Παπαευθυμίου, ο Καπετανάκης μείωσε σε 3-2, 5-2 ο Καρβούνης, 5-4 ξανά ο Καπετανάκης, 8-4 ο Παπαευθυμίου, 8-6 ο Παπαντωνίου, 10-6 ο Τετράδης και 0-5 από τους Χαλκιόπουλο και Παπαδόπουλο για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο με τους Bums να είναι μπροστά στο σκορ με 10-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παπαευθυμίου και ο Πλούμπης έδωσαν νέο προβάδισμα στο City γράφοντας το 15-11, όμως στη συνέχεια οι Bums ανέβασαν στροφές και έγραψαν ένα 0-11 σερί με τους Χαλκιόπουλο, Μοσκόφογλου, Καββαθά, Παπαδόπουλο και Καπετανάκη για το 15-22. Ο Καρβούνης μείωσε σε 17-22, 17-24 ο Καπετανάκης, 19-24 ο Καρβούνης ξανά, 19-28 οι Παπαδόπουλος και Μοσκόφογλου, απάντηση με 10-0 σερί των Καρβούνη, Συμπάρδη, Πλούμπη και Παπαευθυμίου για το προβάδισμα με 29-28 και 29-31 από τον Παπαδόπουλο για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καρβούνης ισοφάρισε σε 31-31, 31-37 οι Παπαδόπουλος, Κοβάτσος και Χαλκιόπουλος, 32-37 ο Παπαευθυμίου, 32-41 οι Χαλκιόπουλος και Κοβάτσος, 35-41 ο Καρβούνης, 35-46 οι Καπετανάκης και Καββαθάς, 37-46 ο Τετράδης, 37-48 ο Παπαδόπουλος, 39-48 ο Συμπάρδης και 39-50 ο Μοσκόφογλου για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με τους Bums στο +11.

Στην τελευταία περίοδο Καρβούνης και Παπαευθυμίου μείωσαν σε 42-50, 42-52 ο Μοσκόφογλου, 45-52 ο Συμπάρδης, 45-54 ο Καββαθάς, 47-54 ο Καρβούνης και 47-56 ο Χαλκιόπουλος. Παπαευθυμίου κια Καρβούνης μείωσαν σε 52-56, 52-58 ο Κοβάτσος με δύο βολές, 55-58 ο Κουρμπέλας με τρίποντο, 55-59 ο Παπαντωνίου και 58-59 οι Καρβούνης και Κουρμπέλας με 50″ για λήξη. Στη συνέχεια ακολούθησαν κάποια άστοχα σουτ, για να φτάσουμε στα τελευταία 5 δευτερόλεπτα, όπου ο Παπαευθυμίου ευστόχησε από μέση απόσταση για το 60-59. Το μεγαλύτερο σουτ του αγώνα όμως δεν ήταν αυτό, αλλά το επόμενο το οποίο σουταρε ο Χαλκιόπουλος και έδωσε τη νίκη στους Bums με 60-61 αφήνοντας μόλις τρία δέκατα στο ρολόι. Στη συνέχεια το City απλά έβαλε την μπάλα μέσα, δίχως όμως να προλάβει να σουταρει.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Καπετανάκη, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Χαλκιόπουλος, Κοβάτσος και Μοσκόφογλου. Για το City ξεχώρισαν σε απόδοση οι Καρβούνης και Παπαευθυμίου.