13.0%
40.9%
23.1%
18.2%

Σπουδαία νίκη και ξεκίνημα με το δεξί για τους Clerks στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν, οι οποίοι επιβλήθηκαν των Θαλασσόλυκων με 46-39, σε αγώνα για τον Α’ Όμιλο της Rising League. Και οι δύο ομάδες φάνηκε να θέλουν πολύ τη νίκη, προκειμένου να ξεκινήσουν με τις καλύτερες προϋποθέσεις τη νέα σεζόν, παρ’ ολ’ αυτά ήταν εμφανές πως η καλοκαιρινή διακοπή τους είχε επηρεάσει όλους και θα χρειαστούν χρόνο και παιχνίδια προκειμένου να βρουν τον πραγματικό τους εαυτό.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα οι καλές άμυνες, η αστοχία και τα λάθη κυριάρχησαν με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα και οι δύο ομάδες να έχουν απόσταση αναπνοής (12-10). Η μεγαλύτερη διαφορά ήταν το 12-8 υπέρ των Clerks, έπειτα από την εξαιρετική προσπάθεια του Ρίζα, που διένυσε όλο το γήπεδο και τελείωσε υποδειγματικά τη φάση στο 9ο λεπτό.

Στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου η συνέχεια ήταν ανάλογη με τις δύο ομάδες να παραμένουν συνεχώς κοντά στο σκορ, μην μπορώντας να βρουν εύκολα καλάθια. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 25-21 χάρη σε ένα τρίποντο του Ρίζα με τη βοήθεια του ταμπλό που έγραψε το 25-19 και σε ένα εξαιρετικό σε εκτέλεση δίποντο του Δημητριάδη που διαμόρφωσε το τελικό 25-21.

Στην Τρίτη περίοδο οι Clerks εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και αποφασισμένοι να χτίσουν μια διαφορά στο σκορ, κάτι που τελικά πέτυχαν με κύριους εκφραστές στο σκοράρισμα τους Γρέζη και Ρίζα, ενώ στην άμυνα και στα ριμπάουντ έδωσαν πολύτιμες βοήθειες ο Χονδρομάρας και ο Ζερμπίνος, με αποτέλεσμα να δεχθούν μόλις 6 πόντους σε όλη την περίοδο.

Το τέταρτο και πιο κρίσιμο δεκάλεπτο βρήκε τους Θαλασσόλυκους πίσω στο σκορ με 36-27, αλλά και με θέληση για την ανατροπή. Πράγματι έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση μειώνοντας το σκορ σε 36-30 με τους Κόκλα και Δημητριάδη, ενώ παράλληλα ανάγκασαν τους Clerks να συμπληρώσουν τα 5 ομαδικά φάουλ στα πρώτα 2 λεπτά. Η συνέχεια όμως δεν ήταν το ίδιο καλή για τους θαλασσόλυκους μιας και δεν κατάφερναν να μετουσιώσουν σε σκορ τα πολλά κερδισμένα επιθετικά ριμπάουντ και τις βολές από το μπόνους. Στον αντίποδα οι Clerks βρήκαν την ηρεμία και το σκορ που έψαχναν κυρίως με τον Χονδρομάρα και τα ριμπάουντ με τον Ζερμπίνο, καταφέρνοντας τελικά να επικρατήσουν με 46-39.

Τέλος ενδεικτικό της θέλησης για νίκη και των δύο ομάδων ήταν ότι οι Θαλασσόλυκοι δεν σταμάτησαν να προσπαθούν για την ανατροπή μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα κι ας έμοιαζε αυτή εξαιρετικά δύσκολη. Πρώτος σκόρερ του αγώνα και MVP ήταν ο Ρίζας με 18(1) και πρώτος ριμπάουντερ ο Ζερμπίνος με 12 (5 επιθετικά).