15.4%
38.5%
13.0%
15.0%

Στο ντέρμπυ κορυφής του Β΄ ομίλου της Division 3 οι Clerks B.C. αντιμετώπισαν τους Carnavaliers  με τις δύο ομάδες να έρχονται αήττητες και έτοιμες να διεκδικήσουν την πρωτιά του ομίλου τους. Οι Carnavaliers είχαν κάποιες απουσίες σε αντίθεση με τους Clerks, που παρουσιάστηκαν πάνοπλοι, αλλά αυτό δεν μας εμπόδισε από το να παρακολουθήσουμε έναν αγώνα, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον μας για περίπου τριανταεπτά λεπτά. Το τελικό 37-29 δεν αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του παιχνιδιού, μιας και η διαφορά δημιουργήθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο είχε δύο πρόσωπα. Οι Carnavaliers ξεκίνησαν πολύ δυνατά και μέσα σε λιγότερο από δύο λεπτά βρέθηκαν να προηγούνται με 0-5 με τρίποντο του Καλόγηρου και δύο εύστοχες βολές του Κομμάτα. Το υπόλοιπο δεκάλεπτο ανήκε εξολοκλήρου στους Clerks που με ένα σερί 8-0 κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στον αγώνα, με το τρίποντο του Ρίζα (8-5), 50 δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Στα ίδια επίπεδα κινήθηκε και η δεύτερη περίοδος από πλευράς σκορ, μιας και οι δύο ομάδες έδιναν ιδιαίτερη έμφαση στην άμυνα, ενώ επιθετικά λίγο η ατυχία και λίγο η επιπολαιότητα, τις συντρόφευαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το επιμέρους 6-7 έδωσε την ευκαιρία στους Carnavaliers να ψαλιδίσουν υποτυπωδώς τη διαφορά και να πάνε στο ημίχρονο με το σκορ στο 14-12, στηριζόμενοι κυρίως στις εμπνεύσεις του Καλόγηρου, που πέτυχε τους 6 από τους 7 πόντους τις ομάδας του. Από την άλλη οι Clerks είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα με τους Ρίζα, Τσακίρη και Αβιζιώτη να πετυχαίνουν από 2 πόντους.

Το ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τους Carnavaliers να παίρνουν το προβάδισμα για τελευταία φορά στον αγώνα με 14-15, ύστερα από τρίποντο του Πασχαλίδη. Η απάντηση των Clerks ήταν άμεση και με ένα σερί 6-0 έχτισαν για δεύτερη φορά διαφορά 5 πόντων (20-15), ύστερα από το 10-5 του δευτέρου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια ο Δεληγιάννης με 6 δικούς του πόντους, που διακόπηκαν μόνο από το τρίποντο του Γρέζη, μείωσε σε 23-21 με τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη περίοδο και πάλι το ξεκίνημα των Carnavaliers ήταν δυνατό με τον Κομμάτα να ισοφαρίζει για τελευταία φορά τον αγώνα σε 23-23. Η συνέχεια όμως ανήκε εξολοκλήρου στους Clerks, μιας και η μόνη αξιόπιστη λύση των Carnavaliers ήταν ο Δεληγιάννης που σκόραρε δύο ακόμη τρίποντα, με το πρώτο να μειώνει σε 28-26 και δίνει πρόσκαιρα ελπίδες στην ομάδα του, δυόμισι λεπτά πριν το φινάλε. Η απάντηση όμως του Ζερμπίνου ήταν άμεση για το 31-26 κόβοντας έτσι τα φτερά των αντιπάλων. Τη χαριστική βολή στους Carnavaliers έδωσε ο Αβιζιώτης, που με τρίποντο πενήντα δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό 37-29.

Με τη νίκη αυτή οι Clerks εξασφάλισαν την πρώτη θέση του ομίλου και περιμένουν με αισιοδοξία τον αντίπαλό τους στα play-off. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Αβιζιώτης με 7 πόντους, ενώ από 6 προσέθεσαν και οι Ρίζας και Σαββαΐδης. Ακόμη ο Ζερμπίνος μάζεψε 16 ριμπάουντ εκ των οποίων τα 5 επιθετικά. Για τους Carnavaliers πρώτος σκόρερ της αναμέτρηση ήταν ο Δεληγιάννης με 12 πόντους, ενώ το double double άγγιξε ο Καλόγηρος με 9 πόντους και 11 ριμπάουντ.