21.7%
35.7%
31.9%
15.4%

Έπειτα από 8 μήνες απραξίας, οι δύο ομάδες πάτησαν παρκέ για την 1η αγωνιστική του summer league, με τους Clerks να επικρατούν δύσκολα των Cringers με το τελικό 51-47. Το παιχνίδι ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς, αφού μέχρι και τα τελευταία 2 λεπτά δεν μπορούσε κανένας να προβλέψει το νικητή. Με ένα σερί στο τέλος οι Clerks κατάφεραν να πάρουν το πρώτο ροζ φύλλο για φέτος, ενώ οι ελλιπείς Cringers θα παλέψουν στο επόμενο ματς για την πρώτη τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Cringers να ανοίγουν το σκορ με δίποντο του Μποτσάκου Θ. για το 0-2 και τον Ιωαννίδη από τους Clerks να απαντά με τρίποντο για το 3-2. Ο Οικονόμου θα δώσει ξανά το προβάδισμα στους Cringers με δίποντο για το 3-4 και ο Μποτσάκος Θ. θα διαμορφώσει με όμορφο δίποντο το 3-6. Στη συνέχεια ο Ρίζας με δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 5-6, ενώ ο Μποτσάκος Θ. με νέο δίποντο θα κάνει το 5-8. Οι Clerks θα τρέξουν ένα σερί 6-0 για να κλείσουν νικηφόρα το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 11-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Cringers με ένα σερί 2-11 θα πάρουν τα ινία του παιχνιδιού φια το 13-19, ενώ οι Clerks θα απαντήσουν με δικό τους σερί 14-0 για να διαμορφώσουν το 27-19. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο του Οικονόμου στα τελευταία δευτερόλεπτα για το 27-22 υπέρ των Clerks.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, οι Cringers με τους Μποτσάκο Χ. και Οικονόμου θα μειώσουν στον πόντο για το 27-26. Ο Χανζτής στη συνέχεια με 2/2 βολές θα κάνει το 2-26, για να απαντήσουν οι Cringers με τους Μποτσάκο Θ. και Οικονόμου με 2 δίποντα και 1 τρίποντο αντίστοιχα για το 29-33. Στη συνέχεια, ο Γρέζης με δίποντο θα μειώσει τη διαφορά στο καλάθι για το 31-33, ενώ ο Γουρλής με τρίποντο θα κάνει το 31-36. Νέο σερί στη συνέχεια για τους Clerks (9-4) που θα κάνουν το 40-40 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο και το ματς να κρίνεται στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Cringers θα μπουν δυναμικά και θα προσπεράσουν με 42-44, ενώ ο Θανάσης με δύσκολο τρόπο θα ισοφαρίσει, κάνοντας το 44-44. Νέο δίποντο για τον Οικονόμου που θα κάνει το 44-46, με τους Clerks να τρέχουν στα τελευταία λεπτά ένα σερί 7-0 με τους Ιωαννίδη, Χαντζή και Θανάση για το 51-46. Οι Cringers με εύστοχη βολή του Οικονόμου θα μειώσουν απλά στους 4 πόντους για το τελικό 51-47.

MVP της αναμέτρησης ο Μανώλης Ράνης. Ο νεοαποκτηθείς παίκτης των Clerks έκανε ένα εξαιρετικό ντεμπούτο με την φανέλα των Clerks σημειώνοντας 8 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα, για να φτάσει τους 13 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Μεγάλη συνεισφορά και από τους Ιωαννίδη και Θανάση, ενώ από τους Cringers ξεχώρισε η προσπάθεια των Οικονόμου και Μποτσάκου Θ.