13.0%
42.9%
29.8%
18.2%

Ύστερα από ένα εκπληκτικό ματς μεταξύ των δύο ομάδων, οι Clerks, ενώ προηγούνταν καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, στα τελευταία λεπτά παραλίγο να στερηθούν τη νίκη, όμως κατάφεραν στα τελευταία δευτερόλεπτα να πάρουν το ροζ φύλλο με τρίποντο του Χαντζή κάνοντας το 1-0 στην έναρξη του πρωταθλήματος. Με τους Clerks να παρουσιάζουν διαφορετικό ρόστερ από εκείνο που είχαμε συνηθίσει και τους Halia Mavericks να δείχνουν βελτιωμένοι και έτοιμοι για τη νέα σεζόν, παρακολουθήσαμε όμορφο μπάσκετ με ανατροπή στα τελευταία λεπτά και για φινάλε τον Κώστα Χαντζή να ευστοχεί σε τρίποντο για το τελικό 52-49.

Έναρξη του παιχνιδιού με τις δύο ομάδες να μπαίνουν αρκετά νωθρά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Οι Halia Mavericks με 4 μόλις πόντους από τους Γουναρίδη και Κεφαλά έμειναν αρκετά πίσω σε σχέση με τους Clerks που πέτυχαν 10 πόντους το πρώτο δεκάλεπτο της χρονιάς με τους Ρίζα, Καβούνη και Σκαντζή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Clerks με αιφνιδιασμούς κατάφεραν να διευρύνουν την διαφορά κάνοντας το 15-4 με τους Παράσογλου, Χαντζή και Ρίζα, ενώ οι Halia Mavericks με 2 σερί δίποντα των Πλινθίδη και Αγγελιδέλη μείωσαν σε 15-8. Στη συνέχεια, οι Clerks με μπροστάρη τον Ρίζα θα κάνουν το 20-8, ενώ οι Halia Mavericks θα σφραγίσουν το ημίχρονο με 8 σερί πόντους (τρίποντο του Αγγελωνίτη Π., δίποντο του Χατζηβασιλείου και τρίποντο του Αγγελιδέλη) για το 20-16.

Στην επιστροφή των ομάδων από το ημίχρονο, οι Clerks θα πατήσουν παρκέ ακόμα πιο δυναμικά, τρέχοντας ένα σερί 12-2 για το 32-18, με την διαφορά να παίρνει μεγάλες διαστάσεις, βάζοντας στους Halia Mavericks «γρίφο για δυνατούς λύτες». Ο Αγγελωνίτης Π. θα μειώσει αρχικά με τρίποντο για το 32-21, όμως ο Καβούνης θα απαντήσει εμμέσως με γκολ-φάουλ για το 35-21. Το 35-23 θα κάνει ο Κεφαλάς, με τους Clerks να απαντούν με νέο σερί 6-2 για το 41-25. Στα τελευταία 2 λεπτά όμως, οι Halia Mavericks με ένα σερί 0-9 θα μειώσουν σημαντικά σε 41-34, έχοντας ελπίδες διεκδίκησης τους παιχνιδιού.

Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Clerks άφησαν το πόδι από το γκάζι και οι Halia Mavericks το εκμεταλλεύτηκαν με 3 πόντους αρχικά για να μειώσουν σε 41-37 και τους Clerks να απαντούν με 8 σερί πόντους για το 49-37. Οι Halia Mavericks όμως δεν το έβαλαν κάτω και με σεμιναριακές επιλογές σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 49-49 με 30΄΄ να απομένουν στον πίνακα. Εκεί ήταν όπου ο Κώστας Χαντζής ανέλαβε και εκτέλεσε τους Halia Mavericks με κρεμασμένο τρίποντο από την κορυφή κάνοντας το τελικό 52-49. Οι Halia Mavericks με 12 δευτερόλεπτα να απομένουν επιχείρησαν 2 τρίποντο για να ισοφαρίσουν, χωρίς όμως να βρίσκουν στόχο και τους Clerks να πανηγυρίζουν την παρθενική τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Rising League.

MVP της αναμέτρησης, ο τρομερός Παντελής Ρίζας, σημειώνοντας 17 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας τους 20 βαθμούς στο ranking. Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια των Κεφαλά και Αγγελιδέλη με 12 βαθμούς στην αξιολόγηση έκαστος.