23.1%
46.7%
40.0%
20.0%

Οι Los Amigos έκαναν καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισαν έχοντας ένα προβάδισμα 17 πόντων, όμως στο δεύτερο οι Clerks εγκλωβίζοντας τον Νίκο Τεντόμα και βάζοντας τα μακρινά σουτ κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ και να πάρουν εκείνοι τη νίκη τελικά με 50-55. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Χαντζής με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Los Amigos ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και σε επίθεση και πήραν πολύ γρήγορα διψηφια διαφορά. Τεντόμας, και Τομαράς ξεκίνησαν το ματς με 7-0, 7-2 ο Θανάσης, 17-2 με ένα 10-0 σερί οι Αναστασίου, Λέκκος και Τεντόμας και 17-4 Ρίζας για να κλείσουμε την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σενάριο δεν άλλαξε και πολύ. Οι Clerks βρήκαν λίγους πόντους παραπάνω, αλλά η ομάδα του Νίκου Τεντόμα συνέχισε σταθερά καλά και άνοιξε τη διαφορά κι άλλο. Ο Σκαντζής μείωσε σε 17-8, 24-8 με ένα 7-0 οι Λέκκος, Τεντόμας και Χατζηθεοδώρου, 24-10 ξανά ο Σκαντζής, 30-10 ο Τεντόμας με δύο συνεχόμενα τρίποντα και 30-13 από τον Χαντζή για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Η διακοπή από ότι φαίνεται ευνόησε πάρα πολύ τους Clerks, οι οποίοι διάβασαν τα αμυντικά τους λάθη και μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο παίζοντας πιο επιθετική άμυνα πάνω στον Νίκο Τεντόμα, κάτι που περιόρισε πολύ τους Los Amigos επιθετικά. Τεντόμας και Βασιλακόπουλος έγραψαν το 33-13, απάντηση με ένα καταπληκτικό 0-18 σερί οι Ρίζας, Χαντζής και Ιωαννίδης για το 33-31, 38-31 οι Χρηστέας, Λέκκος και Βασιλακόπουλος και 38-33 από τον Ιωαννίδη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά να έχει πέσει από τους δεκαεφτά πόντους στους πέντε.

Στην τελευταία περίοδο οι Clerks συνέχισαν το καλό momentum τους και έφτασαν τελικά στη νίκη, κάνοντας μια από τις πιο θεαματικές ανατροπές στο φετινό Summer League. Ο Ρίζας μείωσε σε 38-35, 40-35 ο Βασιλακόπουλος, 40-46 με ένα 0-9 σερί οι Χαντζής και Ρίζας, απάντηση με 8-0 σερί οι Τομαράς, Αναστασίου και Λέκκος για το 48-46, 48-48 ο Ρίζας, 50-48 ο Αναστασίου και απάντηση με 0-7 στο τέλος οι Clerks με τους Ράνη, Ιωαννίδη και Σκαντζή για να πάρουν τη νίκη με 50-55.

Για τους Clerks, πέρα από τον Χαντζή, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Ρίζας, Ιωαννίδης και Σκαντζής. Για τους Los Amigos ξεχώρισαν οι Τεντόμας, Λέκκος και Χατζηθεοδώρου.