31.3%
33.3%
23.7%
11.1%

Οι Coffewauke Bugs ξεκίνησαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στο πρωτάθλημα της Rising League απέναντι στους Τεμπελχανάδες με σκορ 58-29. Οι πρώτοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι , έχτισαν μια διαφορά και δε κοίταξαν ποτέ πίσω με τους Τεμπελχανάδες να είναι πολύ άστοχοι και να μη μπορούν τελικά να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από το παιχνίδι που έκλεισε τη πρώτη αγωνιστική της Rising League.

Έναρξη του αγώνα και οι Bugs θα τρέξουν ένα σερί 7-0 από προσπάθειες των Αντωνίου και Λιώνη. Με μία βολή Κώστας θα φτιάξει σκορ για τους Τεμπελχανάδες όμως Λιώνης και Γρηγορίου θα κάνουν το 1-11 με δίποντα έκαστως. Με δίποντο θα απαντήσει ο Λεμονιάς , οι bugs θα απαντήσουν κατευθείαν με τον Ζέικο για δύο και τον Κωνσταντινίδη να φέρνει στους 5 πόντους τους ‘Τεμπελ’. Το δεκάλεπτο θα κλείσει μετά από ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πετρέλλη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Σολδάτος με δίποντο θα αυξήσει κι άλλο τη διαφορά  για να έρθει ένα σερί 7-0 για τους Τεμπελχανάδες που έμοιαζαν κάπως να ξυπνάνε. Με δίποντο του Βελαέτης και μία βολή του Λίωνη θα διατηρήσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα όμως οι Bugs με τον Κώστα να μειώνει σε 14-24 και το επιμέρους δεκάλεπτο να κλείνει με ένα χαμηλό σκορ 9-8 υπέρ των Bugs.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έκρινε ουσιαστικά και τον νικητή καθώς οι Coffeewaukee βρήκαν εύκολους πόντους, έκαναν ένα σερί 18-0(!) με πρωταγνιστές τους Πετρέλλη (δύο δίποντα) , Βελαέτη , Ζέικο και Γιαντσίδη να ευστοχουν σε συνεχόμενα δίποντα και να παίρνουν πλέον μία μεγάλη διαφορά. Οι Τεμπελχανάδες συνέχιζαν να είναι άστοχοι και να πετυχαίνουν μόλις 4 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο με δίποντο του Λεμονιά και δύο βολές του Αστερή.

Η εξέλιξη του αγώνα έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στο 4ο δεκάλπετο. Αντωνίου με τρίποντο και Γρηογρίου με βολές θα κάνουν το 18-47. Θα απαντήσει ο Λεμονιάς με ένα σουτ δύο πόντων αλλά οι Bugs με το πόδι στο γκάζι και τους Βελαέτη, Λίωνη και Γρηογρίου να σκοράρουν για δύο δεν άφηναν περιθώρια αντίδρασης. Θα ακολουθήσει το πρώτο εύστοχο σουτ τρίων πόντων για τους Τεμπελχανάδες με τον Κωνσταντινίδη κατευθείαν όμως οι Bugs με δίποντα από Γρηγορίου και Λιώνη θα διατηρήσουν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους. Ο αγώνας έληξε με ένα σερί από τους ‘Τεμπελ΄ το οποίο έγραψαν οι Καραγεωόργος Γιάννης με ολή, Κωνσταντινίδης με τρίποντο και Γκούμας με δίποντο με το τελικό σκορ να είναι 58-29 για τους Bugs.