21.1%
0.0%
36.2%
10.5%

Ντέρμπι για ένα μόνο ημίχρονο αποδείχθηκε η αναμέτρηση των Coffeewaukee Bugs με τους Los Angeles Slippers, με τους δεύτερους να επικρατούν με 27-49, φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους. Στο πρώτο μέρος, οι δύο ομάδες ήταν “μουδιασμένες” στην επίθεση και καμία δε μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ (16-18). Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο οι Slippers εκμεταλλεύτηκαν τη λειψανδρία των Bugs και έπαιξαν ιδιαίτερα πιεστική άμυνα, αναγκάζοντάς τους  σε πολλά λάθη και χτίζοντας διψήφια διαφορά, με αποτέλεσμα να πάρουν μία εύκολη νίκη στο φινάλε. Πλέον, οι Slippers έχουν εδραιωθεί στην πρώτη 6άδα του δεύτερου ομίλου της Rising League με ρεκόρ 8-6 και κοιτούν ψηλότερα. Αντίθετα, οι Bugs παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας με ρεκόρ 2-12.

Έναρξη στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να μην ξεκινούν καλά στην επίθεση. Στο ξεκίνημα οι Slippers έκαναν το 0-6 με τους Κουμάντο, Σάρδη και Μέξα, ο Βελαέτης μείωσε σε 2-6, ξανά ο Μέξας το 2-8 και στην εκπνοή της πρώτης περιόδου ο Βελαέτης σημείωσε το 4-8.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός εξακολούθησε να είναι αργός. Τρίποντο του Βελαέτη για το 7-8, ο Μυστριώτης το 7-10, απάντηση από τον Αντωνίου για το 9-10 και οι Κουμπαράκης, Γαρουφάλης σκόραραν για το 9-14, όμως οι Bugs ισοφάρισαν σε 14-14 με τους Ιωαννίδη και Βελαέτη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Κοτσοβό και Κουμάντο να κάνουν το 14-18 και τον Αντζουλάτο να μειώνει σε 16-18.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Slippers να μπαίνουν αποφασισμένοι για τη νίκη. Ο Βελαέτης ισοφάρισε προσωρινά σε 18-18 και οι Slippers έτρεξαν ένα σερί 0-12 με τους Κουμπαράκη, Μέξα και Μανιατάκη για το 18-30. Ο Ιωαννίδης μείωσε σε 21-30 με τρίποντο και οι Μέξας, Βακόνδιος έστειλαν τη διαφορά στο +14 (21-35).

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο ματς με τους Slippers να μη βάζουν φρένο και να αυξάνουν την απόσταση από τους αντιπάλους τους. Οι Κάρλος, Κοτσοβός έκαναν το 21-39, ο Ιωαννίδης με τρίποντο το 24-39 και ο Κοτσοβός με 4 προσωπικούς πόντους το 24-43. Οι Bugs μείωσαν σε 27-43 με τρεις βολές από Βελαέτη και Αντωνίου και οι Slippers υπέγραψαν το τελικό 27-48 δια χειρός Κοτσοβού και Μανιατάκη.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μέξας, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Κουμάντος και Κοτσοβός. Για τους Bugs, προσπάθησε ο Αντζουλάτος και ο Αντωνίου.