14.3%
46.2%
31.9%
13.8%

Οι MyRema State Warriors κέρδισαν τους Coffeewaukee Bugs με 48-39 για να μπουν με νίκη στη φετινή σεζόν, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο. Σκληρό ντέρμπι το παιχνίδι με πάθος κι ένταση, με τους MyRema State Warriors να κερδίζουν χάρις στη μεγάλη υπεροχή τους στα ριμπάουντ και τον πλουραλισμό τους στην επίθεση.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Τσομπάνογλου να βάζει βολές για να απαντήσουν Σταυρίδης και Ίσσαρης για το 5-2 της ομάδας τους. Ο Πετρέλλης ισοφάρισε από την κορυφή με τον Σπυρόπουλο να γράφει το 7-5. Ο Βενιός σκόραρε 4 πόντους για το 7-9, ο Πέτρου ισοφάρισε, αλλά ο Βενιός είχε βρει ρυθμό, 9-12 με 7 μαζεμένους πόντους.

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Κυριακού με τον Πέτρου έφεραν το ματς στο 13-12, με τον Βελαέτη να γράφει 5 μαζεμένους πόντους για το 13-17 της ομάδας του. Ο Πέτρου μείωσε σε 15-17, για να βάλει μια βολή ο Αντωνίου. Με τον Ίσσαρη να απαντά με τον ίδιο τρόπο και τον Σπυρόπουλο να σκοράρει οι MyRema State Warriors ισοφάρισαν το παιχνίδι, 18-18. Η φάση έντασης του ματς απέφερε τεχνική ποινή και ντεσκαλιφιέ στον Βενιό, με το σκορ να γίνεται 21-19 για τους MyRema State Warriors μετά τις βολές και το καλάθι του Σταυρίδη. Ο Πετρέλλης απάντησε από μακριά για το 21-23 με τον Τσοπάνογλου να φέρνει την ομάδα του στο 21-25. Όμως, οι MyRema State Warriors κατάφεραν να αντιδράσουν ως το ημίχρονο, ένα 8-0 από τον Σπυρόπουλο και δύο τρίποντα Σταυρίδη και Μπακάλη έκλεισε το πρώτο μέρος στο 29-25.

Στην επανάληψη ο Τσομπάνογλου μείωσε, με τον Βερύκιο και τον Πέτρου να απαντούν για το 33-27 της ομάδας τους. Οι Coffeewaukee Bugs έγραψαν ένα 0-7 με τον Πετρέλλη πρωταγωνιστή και τον Αντωνίου να τον συνεπικουρεί για να πάρουν το προβάδισμα, 33-34. Ο Κυριακού απάντησε, ο Πετρέλλης έγραψε δύο βολές και στο 35-36 έφερε και πάλι μπροστά την ομάδα του, για να κλείσει από τον Κυριακού το δεκάλεπτο στο 37-36.

Στην 4η περίοδο ο Καπερώνης σκόραρε για το 37-38 και το τελευταίο προβάδισμα των Coffeewaukee Bugs στην αναμέτρηση, με τον Σπυρόπουλο και τον Μπακάλη με τον Βερύκιο να απαντούν, 41-38. Ο Κυριακού σκόραρε για το 43-38, για να έρθει ο Ίσσαρης με επιθετικό ριμπάουντ και 2/2 βολές στα 59 δευτερόλεπτα και να κάνει το 45-38 για την ομάδα του. Ξανά άστοχοι οι Coffeewaukee Bugs με τον Αηδόνη να γράφει τρίποντο για το 48-38 στα 30 δευτερόλεπτα και το ματς να λήγει από μια βολή τεχνικής ποινής του Βελαέτη.

Για τους νικητές ο Σταυρίδης είχε 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Κυριακού 8 πόντους, 14 ριμπάουντ, ο Πέτρου 9 πόντους, ο Σπυρόπουλος 8 πόντους, 6 ριμπάουντ, ο Ίσσαρης 5 πόντους, 16 ριμπάουντ. Για τους Coffeewaukee Bugs ο Πετρέλλης είχε 15 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Βενιός 7 πόντους, ο Βελαέτης 6 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και ο Καπερώνης 2 πόντους, 10 ριμπάουντ, 2 τάπες.