26.9%
33.3%
30.4%
19.0%

Ντέρμπι στα χαρτιά, ντέρμπι και στην πράξη αποδείχθηκε η αναμέτρηση των Cringers B.C. με την Havana, με τους πρώτους να επικρατούν στην παράταση με 57-45 (κ.δ. 45-45). Οι δύο ομάδες ήταν σχετικά κοντά στο σκορ καθ’όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι φανταστικό, καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Ο Οικονόμου ευστόχησε σε σπουδαίο τρίποντο για το 45-43 στα 38”, ο Αρβανίτης στην προτελευταία επίθεση έβαλε καλάθι, πήρε και το φάουλ, χάνοντας τη βολή (45-45), με τους Cringers να αστοχούν στην τελευταία επίθεση σε σουτ νίκης και το ματς οδηγήθηκε σε έξτρα πεντάλεπτο, εκεί όπου οι Cringers ήταν πιο αποφασιστικοί, είχαν το μομέντουμ και αξιοποίησαν την κούραση της Havana, παίρνοντας το ροζ φύλλο και παραμένοντας αήττητοι στην κατηγορία.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Γιαννακούλιας με μπάσιμο άνοιξε το σκορ (2-0), ο Μπακαυγάς Γ. με τρίποντο πέτυχε το 2-3, ο Κουτσιλιέρης με δύο δίποντα σημείωσε το 6-3, ο Αρβανίτης το 6-5, οι Οικονόμου και Μποτσάκος Θ. πέτυχαν το 11-5, ξανά ο Αρβανίτης για το 11-7, ο Μποτσάκος Θ. με μια βολή έκανε το 12-7, με τον ίδιο τρόπο οι Αρβανίτης και Παπαδημητρίου για το 12-8, ακολούθησαν ακόμα τρεις βολές από Οικονόμου και Φραγκισκάτο για το 15-9 και ο Παπαδημητρίου από κοντά μείωσε σε 15-11 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, η Havana ανέβασε ρυθμούς. Οι Μπακαυγάς Α. και Παπαδημητρίου ισοφάρισαν σε 15-15, ο Μπαμπανιώτης με ωραία κίνηση σκόραρε για το 17-15,ακολούθησε 0-7 σερί από Δημητράτο, Χιώτη και Μπακαυγά Α. για το 17-22, οι Κουνάδης και Μποτσάκος Χ. μείωσαν στον πόντο (21-22), ο Αρβανίτης έκανε το 21-24, ο Κουνάδης το 23-24 και ο Παπαδημητρίου με τρίποντο σημείωσε το 23-27 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Αρχικά, ο Μποτσάκος Χ. μείωσε σε 25-27, ο Χιώτης απάντησε για το 25-29, ακολούθησε σερί 8-0 από τους Μποτσάκο Θ., Γιαννακούλια και Οικονόμου για το 33-29, οι Μπακαυγάς Γ. και Παπαδημητρίου ισοφάρισαν σε 33-33 και ο Τσιμπούκης με 1/2 βολές πέτυχε το 34-33, με το οποίο έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο σκορ και να μας προσφέρουν τεράστιες συγκινήσεις. Ξεκίνησε με ένα τρίποντο για κάθε ομάδα, αρχικά ο Αλεφραγκής για το 34-36 και απάντηση από τον Οικονόμου για το 37-36, έπειτα ο Αρβανίτης σκόραρε για το 37-38, ο Φραγκισκάτος έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του (39-38), οι Χιώτης και Μπακαυγάς Α. σημείωσαν το 39-41, ο Μποτσάκος Θ. με τρίποντο το 42-41, ο Αρβανίτης το 42-43, ακόμα ένα τρίποντο του Οικονόμου για το 45-43 στα τελευταία δευτερόλεπτα και στην επόμενη κατοχή ο Αρβανίτης ισοφάρισε σε 45-45, με τους Cringers να αστοχούν σε τρίποντο νίκης.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Cringers ήταν καταιγιστικοι και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των αντιπάλων τους έπτρεξαν ένα εκπληκτικό επιμέρους σκορ 12-0 με τους Μποτσάκο Χ., Οικονόμου και Μποτσάκο Θ. για το τελικό σκορ της αναμέτρησης 57-45.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Οικονόμου, ο οποίος πέτυχε 16 πόντους, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μποτσάκος Θοδωρής, Κουνάδης και Γιαννακούλιας. Από την Havana, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Αντώνη Μπακαυγά και Αρβανίτη.