28.6%
61.9%
38.1%
15.0%

Ένα παιχνίδι που κράτησε το ενδιαφέρον για 40 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά εξελίχθηκε στο κλειστό του Περιστερίου, με τους Aladalon να διαφεύγουν με την νίκη απέναντι στους Golden Steak Warriors που το κυνήγησαν μέχρι τελικής πτώσεως. Πλούσιο θέαμα και από τις δύο ομάδες, που είχαν σίγουρα στο μυαλό τους το ρητό refuse to lose, όμως στο τέλος οι Aladalon βρήκαν καλύτερες φάσεις, είχαν πιο καθαρό μυαλό και περισσότερες επιλογές και πήραν την νίκη με 60-70 σε ένα από τα παιχνίδια που δεν θες να τελειώσουν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 4 προσωπικούς πόντους του Σεφέρη, για να πάρει την σκυτάλη για τους αντιπάλους του ο Χαραλάμπου με 7 δικούς του. Δύο πρόσθεσε και ο Σπανός, που απαντήθηκαν από τον Μαχαίρα. 6 πόντοι του Βαγγέλη και 7 του Σεφέρη θα κλείσουν το δεκάλεπτο με το σκορ στο 12-19 υπέρ των Aladalon.

Το 2ο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις 2 ομάδες να σκοράρουν και να δέχονται πόντους όποτε ο αντίπαλος ευστοχούσε. Χέρι χέρι λοιπόν, μέχρι το 20-28 λόγω της διαφοράς που είχαν από το πρώτο δεκάλεπτο οι Aladalon, οι Warriors πάτησαν το γκάζι, μείωσαν αισθητά την διαφορά μετά από καλές άμυνες που τους έδιναν ρυθμό και έκλεισαν το ημίχρονο ισόπαλοι με το σκορ στο 31-31.

Παραγωγικά το 3ο δεκάλεπτο ήταν το καλύτερο του αγώνα, οι Aladalon κατά 4 μονάχα πόντους καλύτεροι. Μαχαίρας ανοίγει το σκορ μετά την ανάπαυλα, απαντάνε οι Θεοδοσίου και Χαραλάμπου. Εκπληκτικός Βαγγέλης που σκόραρε 13 πόντους στο δεκάλεπτο και υπήρξε άτυπη μονομαχία για τον τίτλο του πρώτου σκόρερ με τον Χαραλάμπου που μέτρησε 15. Μεγάλο το ενδιαφέρον και το σκορ στο 50-54.

Με την αγωνία να κορυφώνεται στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου, οι Warriors κατάφεραν να φτάσουν την διαφορά μέχρι και τους 2 πόντους στο 53-55. Για καλή τύχη των Aladalon ο Μαχαίρας ήταν εκπληκτικός και με 6 προσωπικούς του και 2 του Βαγγέλη παίρνουν ξανά αέρα 10 πόντων. Το καλύτερο που μπορούσαν να κάνουν οι Πολεμιστές ήταν να φτάσουν μέχρι και τους 7 πόντους, ο χρόνος όμως ήταν απέναντί τους και τελικά γνώρισαν την ήττα με 60-70.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Βαγγέλης Βασίλης ο οποίος σταμάτησε στους 28 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 προσπάθεια για σουτ, για να συγκεντρώσει 26 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Σεφέρης Δημήτρης και Σδούγκας Σπύρος, ενώ από τους Dafni Academy Warriors ξεχώρισε η επιθετική ραψωδία του Χαραλάμπου Γιάννη που μέτρησε 38 πόντους και η πολύ καλή παρουσία του Θεοδοσίου Διονύση.