21.9%
30.8%
28.6%
28.0%

Δια πυρός και σιδήρου πέρασαν από το εμπόδιο των ουραγών του ομίλου Dafni Academy Warriors οι Ballarhinos, επικρατώντας με το τελικό 44-57, κυρίως χάρη στα τελευταία 10 λεπτά του ματς. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο, όμως οι Ballarhinos κατάφεραν να τρέξουν ένα πολύ καλό σερί στην τελευταία περίοδο, το οποίο τους έδωσε ένα καλό προβάδισμα και τελικά τη νίκη, στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής της Bronze.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Dafni Academy Warriors να μπαίνουν πολύ ζεστά στο ματς έπειτα από 5 πόντους του Χαραλάμπου και δίποντο του Σπανού για το αρχικό 7-0, ενώ οι Ballarhinos θα μπουν στο παιχνίδι με 2 τρίποντα αι 2 δίποντα από τους Μάνο, Καζαφέρη και Καππή για να περάσουν και μπροστά με το σκορ στο 7-10. Εκεί, οι Dafni Academy Warriors θα μπουν ξανά σε θέση οδηγού με δίποντο του Χαραλάμπου και τρίποντο του Νικηφοράκη για το 12-10, ο Καζαφέρης θα απαντήσει άμεσα με τρίποντο για το 12-13 των Ballarhinos, ενώ 2 απανωτά δίποντα των Χαραλάμπου και Σπανό, θα στείλουν τη διαφορά στο +4 για τους Dafni Academy Warriors. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με εύστοχη βολή ο Μάνος, διαμορφώνοντας έτσι το 16-14 του παιχνιδιού.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σπανός με 2/2 βολές και ο Νικηφοράκης με όμορφο δίποντο θα στείλουν τη διαφορά στους 6 πόντους και το 20-14, οι Ballarhinos θα προσπεράσουν με 2 τρίποντα του Καζαφέρη και δίποντο του Μάνου για το 20-22, ενώ ο Σπανός θα ισοφαρίσει στο 22-22 με δικό του δίποντο. Στη συνέχεια, 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Καζαφέρη, Μάνο και Καππή θα στείλουν τη διαφορά στους 6 πόντους για τους Ballarhinos με το σκορ στο 22-28, ενώ το πρώτο ημίχρονο, θα σφραγίσει με βολή ο Νικηφοράκης, μειώνοντας στους 5 και το 23-28 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Χαραλάμπου με 2 απανωτά δίποντα θα ροκανίσει τη διαφορά στον πόντο και το 27-28, οι Ballarhinos με 3 συνεχόμενα δίποντα των Μάνο, Αζάρ και Καζαφέρη θα στείλουν τη διαφορά στους 7 και το 27-34, ενώ ένα δίποντο από τον Χαραλάμπου, θα μειώσει στο 29-34 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα δύσκολο καλάθι από τον Καζαφέρη θα κάνει το 29-36 των Ballarhinos, οι Dafni Academy Warriors όμως με 3 σερί τρίποντα από τους Χαραλάμπου και Σπανό, θα περάσουν μπροστά για το 38-36, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο του Γιοβάνη και 2 βολές του Καζαφέρη, με το σκορ να πηγαίνει στο 38-40 για τους Ballarhinos.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιοβάνης με δίποντο και τρίποντο θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 7 πόντους και το 38-45, ο Χριστοδούλου θα μειώσει με δικό του τρίποντο στο 41-45, ενώ ο Πλινθίδης με 3 δίποντα, ο Καζαφέρης με τρίποντο και βολή και ο Μάνος με δίποντο, θα πάνε το παιχνίδι στο 41-57. Το τελικό σκορ, θα διαμορφώσει με εύστοχο τρίποντο από τα 9 μέτρα ο Χαραλάμπου, κλείνοντας έτσι το ματς στο τελικό 44-57.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Άρης Καζαφέρης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 26 πόντους, με 5 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 15 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ballarhinos ξεχώρισε επιπλέον ο Αζάρ, με τον Μάνο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Dafni Academy Warriors σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σπανός και ο Τσαμουράς.