19.4%
66.7%
36.0%
27.8%

Ένα παιχνίδι με αμέτρητες συγκινήσεις μας χάρισαν Deflections και Γ.Α.Σ.Τ., με τους πρώτους να φεύγουν νικητές στο φινάλε με 60-59. Οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές και ο Γ.Α.Σ.Τ., παρά τις απουσίες του (μόλις 5 άτομα παρατάχθηκαν), κρατήθηκε κοντά στο σκορ και μάλιστα πήρε διψήφια διαφορά πριν την ανάπαυλα (24-35). Στο δεύτερο ημίχρονο, όπου πλέον το ματς μετατράπηκε σε αναμέτρηση 4on4 εξαιτίας του τραυματισμού του Μουζουράκη και του fair play των Deflections, ο Γ.Α.Σ.Τ. συνέχισε να κυριαρχεί και έφτασε μέχρι το +16 (36-52). Στην τελευταία περίοδο, οι Deflections με ασύλληπτο σερί 17-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ (53-52) και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος. Στα 9” και με το σκορ στο 58-59 υπέρ του Γ.Α.Σ.Τ. ο Νικολαΐδης με μια απίστευτη πάσα βρήκε τον Γεργεριτάκη, ο οποίος έβαλε το καλάθι νίκης, με την οποία ανέβηκαν στο 7-8 στη βαθμολογία, ενώ ο Γ.Α.Σ.Τ. έπεσε στο 3-13.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Αδαμαντίδης άνοιξε το σκορ (0-2), οι Κατσαρός, Μιχαηλίδης και Γεργεριτάκης πέτυχαν το 5-2, ο Μουζουράκης με τρίποντο ισοφάρισε σε 5-5, ο Κατσαρός από μέση απόσταση σημείωσε το 7-5, οι Αδαμαντίδης και Μουζουράκης έκαναν το 7-9, οι Μιχαηλίδης και Γεργεριτάκης απάντησαν για το 12-9, ο Οικονόμου το 12-11, ο Νικολαΐδης με τρίποντο πέτυχε το 15-11, ο Μουζουράκης με 2/2 βολές έκανε το 15-13 και ο Νικολαΐδης με τον ίδιο τρόπο το 17-13, με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, οι παίκτες του Γ.Α.Σ.Τ. κυριάρχησαν. Αρχικά, ο Γεργεριτάκης πέτυχε το 19-13, ακολούθησε εντυπωσιακό σερί 0-11 για το 19-24 με τους Μίλση, Μουζουράκη, Λεμπέση και Οικονόμου, ο Κατσαρός μείωσε σε 21-24, ο Μίλσης με τρίποντο το 21-27, ο Νικολαΐδης με τον ίδιο τρόπο απάντησε για το 24-27 και με σερί 0-8 από Μίλση και Οικονόμου, το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 24-35.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τον Γ.Α.Σ.Τ. να συνεχίζει την κυριαρχία του. Ο Μίλσης πέτυχε το 24-37, ο Κατσαρός απάντησε για το 26-37, ο Λεμπέσης με «καλάθι και φάουλ» έκανε το 26-40, ο Μιχαηλίδης σημείωσε το 28-40, οι Οικονόμου και Μίλσης πέτυχαν το 28-45, Γεργεριτάκης και Μιχαηλίδης σκόραραν για το 32-45, ο Οικονόμου έκανε το 32-47, ο Κατσαρός το 34-47, ο Λεμπέσης το 34-49, ο Μενδρινός με 2/2 βολές το 36-49 και οι Αδαμαντίδης, Οικονόμου το 36-52 στο τελείωμα του τρίτου δεκαλέπτου.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Deflections να είναι τρομεροί και να ανατρέπουν την κατάσταση. Ξεκίνησαν το δεκάλεπτο με σερί 17-0 με τους Νικολαΐδη, Μιχαηλίδη και Κατσαρό για το 53-52, ο Λεμπέσης από κοντά έκανε το 53-54, ο Κατσαρός το 56-54, ο Μίλσης με πέντε προσωπικούς πόντους το 56-59 και ο Γεργεριτάκης, αρχικά με 2/2 βολές, κι έπειτα με ένα δίποντο έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Νικολαΐδη διαμόρφωσε στα 8’’ το τελικό σκορ της αναμέτρησης 60-59.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 11 πόντους, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Νικολαΐδης και Γεργεριτάκης. Από τον Γ.Α.Σ.Τ., ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Λεμπέση και Οικονόμου.