28.6%
83.3%
52.9%
12.5%

Σε μία πολύ όμορφη αναμέτρηση, οι Kings που μπήκαν πάρα πολύ δυναμικά από το ξεκίνημα, κατάφεραν να φύγουν μετο ροζ φύλλο από το κλειστό του Στ. Βενέτης, αφού επικράτησαν των Deflections με 55-70, στην 19η στροφή της Golden League. Οι Kings, αν και μπήκαν με μεγάλη πυγμή στο παιχνίδι, έχασαν τη διαφορά των 19 πόντων που είχαν στο 3ο δεκάλεπτο, με τους Deflections να μειώνουν το ματς μέχρι και τους 6 στην τελευταία περίοδο. Εκεί, οι Kings με οργανωτικό όπλο τον Γκοτζή και επιθετικό τον Μασούρα, κράτησαν το προβάδισμα και έφτασαν στις 5 νίκες και πλέον κοιτούν το δύσκολο ματς με τον Φωκιανό.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Kings να ανοίγουν το σκορ με δίποντα των Δερματίνο και Γκοτζή για το 0-4 και τον Μαζιώτη να ανοίγει λογαριασμό με δίποντο, μειώνοντας σε 2-4. Εκεί, ο Γκοτζής με 2/2 βολές θα κάνει το 2-6, οι Deflections με δίποντα των Μιχαηλίδη και Γεργεριτάκη θα ισοφαρίσουν σε 6-6, με τους Kings να τρέχουν ένα σερί 2-5 και να παίρνουν ξανά το προβάδισμα, με το σκορ στο 8-11. Στη συνέχεια, ο Τσαφαντάκης με τρίποντο θα φέρει ξανά το ματς στα ίσα για το 11-11, με τους Kings να σφραγίζουν το πρώτο δεκάλεπτο, έπειτα από 2 δίποντα του Μασούρα και 1 του Χαριτόπουλου, διαμορφώνοντας έτσι το 11-17 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Μασούρας με νέο καλάθι θα κάνει το 11-19, ο Μπάμπαλης με 2/2 βολές θα μειώσει ξανά στους 6 για το 13-19, με τον Γκοτζή να βάζει ένα δύσκολο δίποντο και να γράφει το 13-21 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Μενδρινός με ένα πολύ δυναμικό καλάθι θα μειώσει σε 15-21, ο Μασούρας με νέο δίποντο θα γράψει το 15-23, με τον Τσαφαντάκη να απαντά με 2/2 βολές, ροκανίζοντας τη διαφορά ξανά στους 6 για το 17-23. Εκεί, ένα σερί 1-8 των Kings θα ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά, η οποία θα φτάσει στους 13 πόντους με το σκορ στο 18-31, για να απαντήσει με 2 απανωτά τρίποντο ο Νικολαΐδης και να μειώσει στους 7 για το 24-31. Με 3 δίποντα των Δερματίνο και Χαριτόπουλο, οι Kings θα κάνουν το 24-37, με το πρώτο ημίχρονο να σφραγίζει με καλάθι ο Μιχαηλίδης, μειώνοντας σε 26-37 για την ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μαζιώτης με βολή θα μειώσει στους 10 πόντους, όμως οι Kings θα βάλουν ξανά το πόδι στο γκάζι και με 4 δίποντα του Μασούρα και βολή του Χαριτόπουλου για το 27-46, οι Deflections θα μειώσουν με εύστοχο ζευγάρι βολών του Γεργεριτάκη που θα μειώσει σε 29-46, ο Χαριτόπουλος με δύσκολο δίποντο θα κάνει το 29-48, για να απαντήσουν οι Deflections με εύστοχο τρίποντο του Τσαφαντάκη και βολή του Γεργεριτάκη, κάνοντας το 33-48 στο ματς. Με 2/2 βολές, ο Δερματίνος θα κάνει το 33-50, με τον Μενδρινό να σφραγίζει την 3η περίοδο στο 35-50, έπειτα από εύστοχο δίποντο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Νικολαΐδης με τρίποντο θα κάνει το 38-50, ο Χαριτόπουλος με δίποντο το 38-52 και ο Νικολαΐδης με νέο τρίποντο θα διαμορφώσει το 41-52 στο ματς. Εκεί, ο Μασούρας θα βάλει άλλο ένα καλάθι και θα κάνει το 41-54, οι Deflections με ένα σερί 6-2 θα μειώσουν σε 47-56, με τους Kings να απαντούν με δικό τους σερί 2-10, διαμορφώνοντας έτι στο 49-66. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, ο Παπακωνστανίνου με τρίποντο θα μειώσει σε 52-66, ο Μασούρας με 4 πόντους θα κάνει το 52-70, με τον Γεργεριτάκη να σφραγίζει το ματς στο 55-70.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Νίκος Γκοτζής ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 10 πόντους, με 9 ριμπάουντ, μοίρασε 9 ασίστ, κλέβοντας 3 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, για να συγκεντρώσει έτσι 25 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Kings ξεχώρισε επιπλέον ο Μασούρας, με τον Δερματίνο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Deflections σε καλή μέρα βρέθηκε ο Νικολαΐδης και ο Μενδρινός.