33.3%
72.7%
44.9%
43.5%

Την 3η συνεχόμενη νίκη τους και την 12η συνολικά για φέτος έκαναν οι ReTirees, αφού επικράτησαν με σχετική ευκολία στο παιχνίδι με τους Deflections με το τελικό 61-82, στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της Golden League. Οι ReTirees μπήκαν πολύ δυνατά από το πρώτο κιόλας λεπτό, άνοιξαν μία διψήφια διαφορά την οποία σταδιακά ανέβαζαν, χωρίς ουσιαστικά να απειληθούν από τους Deflections που πλέον έπεσαν στο 8-10 στον βαθμολογικό πίνακα, 2 αγωνιστικές πριν τα playoffs.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαράντο να ανοίγει το σκορ με βολή για το αρχικό 1-0 και τους ReTirees να μπαίνουν πολύ δυναμικά στο ματς με ένα σερί 0-14, από 6 πόντους του Ρομποτή, 4 του Σκοπελίτη και από 2 των Τσιλάβη, και Πλεξουσάκη, διαμορφώνοντας έτσι το 1-14 στο ματς. Με 2/2 βολές του Μαράντου, οι Deflections θα μειώσουν σε 3-14, ο Λουκόπουλος με τρίποντο θα γράψει το 3-17, με τους Deflections να τρέχουν ένα σερί 7-3 και να ροκανίζουν τη διαφορά στους 10 πόντους, με το σκορ στο 10-20. Εκεί, ο Στέφος με δίποντο θα γράψει το 10-22, ο Νικλαΐδης με τρίποντο από τη γωνία θα μειώσει σε μονοψήφιο αριθμό τη διαφορά στο 13-22, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με νέο καλάθι στη ρακέτα ο Στέφος, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 13-24 για τους ReTirees.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, o Γιαμαίος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα θα ευστοχήσει σε τρίποντο κορυφής για το 13-27, ο Μιχαηλίδης με δύσκολο δίποντο θα μειώσει σε 15-27, ενώ ο Γιαμαίος με νέο τρίποντο και ο Ρομποτής με γκολ-φάουλ θα γράψουν το 15-33, ο Παπακωνσταντίνου με εύστοχο τρίποντο θα απαντήσει και θα μειώσει σε 18-33, όμως ο Σκοπελίτης με 4 πόντους θα γράψει το 18-37 για τους ReTirees. Στη συνέχεια, ο Μενδρινός με γκολ-φάουλ και ο Σκανδάλης με τρίποντο θα μειώσουν στους 13 για το 24-37, ο Σκοπελίτης με νέο εύστοχο ζευγάρι βολών θα κάνει το 24-39, ενώ ο Μπάμπαλης θα απαντήσει με δίποντο για το 26-39 του ματς. Με τρίποντο του Λουκόπουλου, οι ReTirees θα κάνουν το 26-42, ο Σκανδάλης με τον ίδιο τρόπο θα μειώσει σε 29-42, με τον Τσιλάβη να διαμορφώνει με δίποντο το 29-44 στο ματς για την ομάδα του. Με εύστοχη βολή, ο Μαράντος θα μειώσει σε 30-44, ο Γιαμαίος με ακόμα ένα εύστοχο τρίποντο θα στείλει το παιχνίδι στο + 17 (30-47), ενώ το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με δίποντο αυτή τη φορά ο Μαράντος, με το σκορ στο 32-47 υπέρ των ReTirees.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σκοπελίτης με βολή και δίποντο θα κάνει το 32-50, ο Μιχαηλίδης με τον ίδιο ακριβώς τρόπο θα μειώσει ξανά στους 15 για το 35-50, με τον Λουκόπουλο να ευστοχεί σε ακόμα ένα τρίποντο, γράφοντας έτσι το 35-53 για τους ReTirees. Εκεί, οι Deflections θα πατήσουν γκάζι και θα μειώσουν με ένα σερί 7-0, έπειτα από 5 πόντους του Γεργεριτάκη και 2 του Μιχαηλίδη για το 42-53, οι ReTirees όμως μετά το time out θα βρουν σκορ με τρίποντο του Σαρρή, ο οποίος θα βάλει φρένο στο σερί των Deflections, κλείνοντας παράλληλα και την περίοδο στο 42-56 για την ομάδα του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι ReTirees θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς έπειτα από ένα σερί 2-9 που θα γράψει το 44-65, οι Deflections θα μειώσουν σε 49-65 με τρίποντο του Σκανδάλη και δίποντο του Γεργεριτάκη, με τους ReTirees να τρέχουν ένα σερί 4-11 και να ανοίγουν τη διαφορά στους 23 για το 53-76. Με δίποντο του Μαράντου, οι Deflections θα μειώσουν σε 55-76, ο Τσιλάβης με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 55-78, με τον Μαράντο να βάζει ένα τρίποντο, μειώνοντας σε 58-78. Με 2 δίποντα του Στέφου, το ματς θα πάει στο 58-82, ενώ ένα τρίποντο “αυτογκόλ” στο τέλος θα σφραγίσει το ματς στο 61-82 για τους ReTirees.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Κώστας Σκοπελίτης ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 26 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Ρομποτής και Τσιλάβης, ενώ από τους Deflections ξεχώρισαν οι Μιχαηλίδης και Μπάμπαλης.