25.7%
66.7%
41.7%
19.2%

Στην παράταση κρίθηκε το πολύ όμορφο ματς των Deflections με τους Undertakers, με τους πρώτους να παίρνουν μία πολύ σημαντική νίκη στο κυνήγι των playoffs. Οι δύο ομάδες σε όλο το ματς πήγαιναν χέρι χέρι, ενώ οι Deflections κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα λίγα λεπτά πριν τη λήξη. Οι παίκτες του coach Κρητικού ισοφάρισαν λίγα λεπτά πριν τη λήξη και έτισ οδήγησαν το ματς σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Deflections ήταν πιο συγκεντρωμένοι και είχαν πιο πολλές ανάσες, για να κρατήσουν ένα προβάδισμα και να φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό της Ριζούπολης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μαρκάκη και τον Συριανό να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο και δίποντο για το αρχικό 0-5 και τους Deflections να παίρνουν το προβάδισμα με ένα σερί 8-2 για το 8-7 του ματς. Με δίποντο του Μπονάτσου, οι Undertakers θα κάνουν το 8-9, ο Μαράντος με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 10-9, ενώ ο Συριανός με δίποντο και ο Κανδηράκης με τρίποντο θα διαμορώσουν το 10-14, με τον Μιχαηλίδη να σφραγίζει με δίποντο το δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 12-14 την περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κανδηράκης με τρίποντο θα κάνει το 12-17, ο Γεργεριτάκης θα μειώσει με δίποντο σε 14-17, ενώ ο Σωτηρόπουλος με βολή θα κάνει το 14-18 στο ματς. Εκεί, ένα τρίποντο του Σκανδάλη θα γράψει το 17-18, ο Κανδηράκης με νέο τρίποντο θα κάνει το 17-21, με τον Γεργεριτάκη να απαντά με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας στον πόντο για το 20-21. Στη συνέχεια, ο Μαρκάκης με όμορφο δίποντο θα γράψει το 20-23, ο Τσαφαντάκης θα ισοφαρίσει με νέο τρίποντο για τους Defletions με το σκορ στο 23-23, ενώ ο Συριανός, θα δώσει εκ νέου κεφάλι στο σκορ στους Takers με δίποντο για το 23-25. Με δίποντο θα απαντήσει και ο Μιχηλίδης στη ρακέτα για το 25-25, ενώ το ημίχρονο θα κλείσει με ένα σερί η ομάδα του coach Κρητικού (2-8), ανοίγοντας τη διαφορά στους 6, για το 27-33 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σωτηρόπουλος με δίποντο θα κάνει το 27-35, ενώ ο Μαράντος με τρίποντο και δίποντο θα μειώσει στους 3 για το 32-35 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Συριανός με ένα γκολ-φάουλ θα στείλει το ματς στους 6 πόντους για το 32-38, ενώ οι Deflections θα μειώσουν έπειτα από τρίποντο του Νικολαΐδη και 2/2 βολές του Μπάμπαλη για το 37-38, για να απαντήσει με δίποντο ο Σωτηρόπουλος με δύσκολο δίποντο που θα στείλει το ματς στους 3 για το 37-40. Το δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με τρίποντο ο Νικολαΐδης και δίποντο ο Μιχαηλίδης, δίνοντας παράλληλα οριακό προβάδισμα στους Deflections, με το σκορ στο 42-40.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Deflections με 2 δίποντα των Μπάμπαλη και Μιχαηλίδη θα κάνουν το 46-40, οι Undertakers θα μειώσουν στην κατοχή με καλάθια του Συριανού και του Σωτηρόπουλου για το 46-44, με τους Μπάμπαλη και Μενδρινό να απαντούν με τον ίδιο τρόπο και να ανοίγουν τη διαφορά στους 6 ξανά, με το σκορ στο 50-44. Στη συνέχεια, ο Συριανός και ο Μπονάτσος με 2 δίποντα θα μειώσουν σε 50-48, ενώ ο Σκανδάλης και ο Νικολαΐδης με 2 ακόμα δίποντα θα κάνουν το 54-48 για τους Deflections. Οι Undertakers θα απαντήσουν με ένα σερί 3-11 για να πάρουν το προβάδισμα στο 57-59, ο Μιχαηλίδης θα ισοφαρίσει σε 59-59, όμως οι Takers θα αστοχήσουν στην τελευταία επίθεση, για να οδηγηθούμε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Νικολαΐδης με τρίποντο θα κάνει το 62-59, ο Μαρκάκης θα μειώσει στον πόντο με lay up για το 62-61, ενώ ο Γεργεριτάκης με τον ίδιο τρόπο θα γράψει το 64-61 στο ματς. Με 3/4 βολές των Μπονάτσο και Σωτηρόπουλο, οι Undertakers θα ισοφαρίσουν σε 64-64, ενώ ο Μαράντος με τρίποντο θα δώσει προβάδισμα 3 πόντων στους Deflections, με το σκορ στο 67-64. Με εύστοχη βολή του Συριανού, η διαφορά θα πέσει στους 2 πόντους (67-65), ενώ ο Μαράντος με 3/4 βολές θα σφραγίσει το ματς στο 70-65 για τους Deflections.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Μιχαηλίδης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Deflections ξεχώρισε επιπλέον ο Μαράντος, με τον Γεργεριτάκη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Undertakers σε καλή μέρα βρέθηκε ο Μπονάτσος και ο Συριανός.