31.0%
50.0%
42.9%
27.8%

Σε ένα τρομερά αμφίρροπο παιχνίδι με το ενδιαφέρον να παραμένει αμείωτο μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, οι Ξεφτιλάιζερς κατάφεραν να επικρατήσουν των μαχητικών Degrees με το τελικό 59-60 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι Ξεφτιλάιζερς είχαν το προβάδισμα, με τους Degrees να πραγματοποιούν μια τρομερή 4η περίοδο και να παίρνουν ένα προβάδισμα 5 πόντων στα τελευταία λεπτά του ματς. Οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν τα πατήματά τους στο τέλος και με δύσκολα καλάθια έφτασαν στην 8η νίκη τους για τη φετινή σεζόν και την πρώτη για το 2024.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαδόπουλο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο για το αρχικό 3-0, οι Ξεφτιλάιζερς με ένα σερί 3-16 θα περάσουν μπροστά με διψήφια διαφορά, έπειτα από 7 πόντους του Δεδούση, 4 του Θοδωρή Τσίτσου, τρίποντο του Ρούσσου και δίποντο του Φωτόπουλου για το 6-16 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Γκρούτσης με δύσκολο καλάθι στη ρακέτα θα μειώσει στο 8-16, ο Ρούσσος θα απαντήσει με δικό του δίποντο για το 8-18, ενώ στους 8 θα ρίξει τη διαφορά με δίποντο ο Μοσχολιός, κάνοντας έτσι το 10-18 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ένα καλάθι από τον Τυπάλδο θα διαμορφώσει το 10-20, οι Degrees με ένα σερί 9-2 ύστερα από 2 τρίποντα των Σκαμάγκο, Παπαδόπουλο, δίποντο του Τσαπόγα και βολή του Μοσχολιού θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 3 πόντους και την κατοχή με το σκορ στο 19-22, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με δίποντο ο Φωτόπουλος για το 19-24 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ένα δίποντο του Τσαπόγα θα μειώσει στους 3 ξανά και το 21-24, 3 όμως απανωτά δίποντα των Δεδούση, Θοδωρή Τσίτσο και Φωτόπουλο, θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 πόντους και το 21-30 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα καλάθι από τον Μοσχολιό, κατάφερε να μικρύνει τη διαφορά στους 7 και το 23-30, ο Ρούσσος με τρίποντο έγραψε το 23-33, ενώ ένα ακόμα καλάθι του Τσαπόγα, διαμόρφωσε το 25-33 του ματς. Στη συνέχεια, ένα δίποντο στη ρακέτα θα γράψει το 25-35, ο Μοσχολιός με δικό του δίποντο απάντησε για το 27-35, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε ο Χαραλαμπόπουλος, έπειτα από μία τρομερή συνεργασία με τον Τυπάλδο για να στείλουν τη διαφορά στους 10 και το 27-37 του ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Τσαπόγας με δίποντο μείωσε στο 29-37, ο Φωτόπουλος απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 29-39, ενώ ένα δίποντο και ένα τρίποντο του Σκαμάγκου, έριξαν τη διαφορά της αναμέτρησης στους 5 πόντους και το 34-39 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο του Δεδούση έκανε το 34-42, ο Αλοΐζος με δίποντο μείωσε στο 36-42, ενώ ένα νέο τρίποντο του Δεδούση και ένα δίποντο του Τυπάλδου, διαμόρφωσαν το 36-47 για το ματς. Εκεί, οι Degrees, μείωσαν με 5 συνεχόμενους πόντους του Παπαδόπουλου και 2 του Τσαπόγα για το 43-47, ο Τσίτσος με δύσκολο καλάθι έκανε το 43-49, ενώ με 5 ακόμα μαζεμένους πόντους του Παπαδόπουλου, οι Degrees έριξαν τη διαφορά στον πόντο και το 48-49. Το τρίτο δεκάλεπτο, βρήκε τους Ξεφτιλάιζερς στο +3, ύστερα από δίποντο στη ρακέτα του Φωτόπουλου, που έκανε το 48-51 στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Degrees θα μπουν αποφασισμένοι για ένα δυνατό δεκάλεπτο, με τους Αλοΐζο, Σκαμάγκο, Τσαπόγα και Παπαδόπουλο να τρέχουν ένα σερί 8-0, το οποίο και τους έβαλε σε θέση οδηγού με το σκορ στο 56-51. Εκεί, οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν εκ νέου τα πατήματά τους στην επίθεση, αφού με δίποντο του Τσίτσου, τρίποντο του Ρούσσου και 2 δίποντα των Δεδούση και Χαραλαμπόπουλο, άνοιξαν τη διαφορά στους 4, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Οι Degrees μείωσαν με τρίποντο του Παπαδόπουλου, όμως το σκορ έμεινε εκεί και οι Ξεφτιλάιζερς επικράτησαν τελικά με 59-60.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Παναγιώτης Χαραλαμπόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 6 πόντους, με 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 1 φορά την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 5 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 19 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισε επιπλέον ο Ρούσσος, με τον Φωτόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Degrees σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τσαπόγας, ο Παπαδόπουλος και ο Σκαμάγκος.