16.7%
68.4%
43.8%
41.7%

Σε ένα ματς-διαφήμιση για την κατηγορία, οι δύο «σταχτοπούτες», Degrees και Lavrio Miners, διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τους δεύτερους να παίρνουν τη νίκη με 54-56 στις λεπτομέρειες. Οι Degrees ήταν εκείνοι που είχαν τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και μάλιστα ξέφευγαν ως τους 9 πόντους ανά στιγμές. Παρόλ’αυτά, οι Lavrio Miners παρέμεναν συνεχώς κοντά, δεν επέτρεψαν ποτέ στους αντιπάλους τους να ξεφύγουν και με ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο πήραν τα ηνία. Στις τελευταίες κατοχές και δη στην τελευταία φάση του αγώνα, οι Degrees είχαν τις ευκαιρίες τους να πάρουν το παιχνίδι, αλλά οι Miners είχαν πιο καθαρό μυαλό και εύστοχες επιλογές και πανηγύρισαν το πρώτο τους ροζ φύλλο στη χρονιά.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Το σκορ άνοιξαν οι Σκαμάγκος και Μέλλος (4-0), ο Μηλιώνης πέτυχε το 4-2, ο Μέλλος από κοντά το 6-2, οι Μηλιώνης και Λουκάς Β. έβαλαν μπροστά την ομάδα τους με 6-7, ο Γκρούτσης με δύο απανωτά δίποντα έκανε το 10-7, οι Νίνος και Ζαρίφης το 10-11 και ο Ευγενίου από μέση απόσταση το 12-11 στο τελείωμα του πρώτου δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Degrees διατήρησαν το προβάδισμα. Οι Ευγενίου και Πλιάκος αύξησαν τη διαφορά (17-11), ο Χρυσάκης με 2/2 βολές μείωσε σε 17-13, οι Παπαδόπουλος και Αλοΐζος έκαναν το 22-13, ο Μηλιώνης με έξι προσωπικούς πόντους μείωσε σε 22-19, οι Μέλλος και Παπαδόπουλος έκαναν το 26-19 και οι Μηλιώνης, Νίνος το 26-23 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Degrees να προσπαθούν να ξεφύγουν, αλλά οι Miners παρέμειναν κοντά. Αρχικά, οι Μέλλος και Παπαδόπουλος πέτυχαν το 30-23, οι Καππής και Λουκάς Β. απάντησαν για το 30-27, οι Παπαδόπουλος και Γκρούτσης σκόραραν για το 36-27, ο Χρυσάκης από κοντά το 36-29, ο Παπαδόπουλος ξανά για το 38-29, ακολούθησε τρίποντο του Πούγκα για το 38-32, οι Πλιάκος και Αλοΐζος το 41-32 και ο Χρυσάκης με τρίποντο το 41-35, με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με τους Miners να παίρνουν τη νίκη στις λεπτομέρειες. Οι Μηλιώνης και Μπάτρης μείωσαν στον πόντο (41-40), ο Ευγενίου με 2/2 βολές έκανε το 43-40, ακολούθησε καθοριστικό σερί 0-9 από Χρυσάκη, Μηλιώνη, Ζαρίφη για το 43-49, ο Μέλλος με δύο γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 49-49, οι Miners με τους Λουκά Β., Μηλιώνη και Νίνο σημείωσαν το 49-55 στα 45’’ και στις επόμενες κατοχές οι Degrees μείωσαν στον πόντο (54-55) με τους Παπαδόπουλο και Πλιάκο. Ο Νίνος με μια βολή έκανε το 54-56, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης καθώς οι Degrees δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην τελευταία φάση του αγώνα.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε o Θοδωρής Μηλιώνης, ο οποίος γέμισε τη στατιστική του με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Χρυσάκης και Νίνος. Από τους Degrees, ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Μέλλου και Αλοΐζου.