15.4%
63.6%
37.0%
15.4%

Έπειτα από μια πολύ ενδιαφέρουσα αναμέτρηση, χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι ReTirees επικράτησαν των Degrees με 40-53, τυπικά καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου γύρου όπου είχαν ηττηθεί με 48-58. Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά μεταξύ των δύο ομάδων μέχρι το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, όπου η ομάδα του coach Κουσούλη πάτησε γκάζι και με όπλο την πολύ καλή της άμυνα (11 πόντοι παθητικό στο 2ο μισό) πήρε το 9ο ροζ φύλλο λίγο πριν τα playoff.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γιαμαίο και τον Μακρινό να ανοίγουν το σκορ με τρίποντο του πρώτου και δίποντο του δεύτερου για το αρχικό 0-5 των ReTirees, ο Τσαπόγας θα ανοίξει σκορ για τους Degrees με δίποντο μειώνοντας στο 2-5, ενώ ένα καλάθι του Σκοπελίτη και ένα τρίποντο ακόμα του Γιαμαίου, θα διαμορφώσουν το 2-10 της αναμέτρησης. Εκεί, ένα δίποντο από τον Παπαδόπουλο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 6 και το 4-10, ο Μακρινός με τον ίδιο τρόπο θα επαναφέρει τη διαφορά στους 8 και το 4-12, ενώ ο Πλιάκος με βολή και ο Παπαδόπουλος με τρίποντο, θα ρίξουν τη διαφορά στους 4 και το 8-12 του ματς. Στη συνέχεια, ένα τρίποντο από τον Τσακίρη και ένα δίποντο από τον Μακρινό θα πάνε τη διαφορά στους 9 πόντους και το 8-17, όμως οι Degrees θα καταφέρουν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα με 3 δίποντα των Τσαπόγα, Σκαμάγκο, Πλιάκο, αλλά και τρίποντο από τον Παπαδόπουλο, κλείνοντας παράλληλα και την περίοδο στο 17-17 των δύο ομάδων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Degrees θα συνεχίσουν από εκεί που το άφησαν και με δίποντο του Πλιάκου θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 19-17, οι ReTirees θα τρέξουν ένα σερί 0-11 με 5 πόντους του Σκοπελίτη, τρίποντο του Τσακίρη, δίποντο του Πλεξουσάκη και βολή του Γιαμοαίου για το +9 με το σκορ στο 19-28, για να απαντήσουν οι Degrees και να μειώσουν με δίποντο του Πλιάκου και τρίποντο του Κωνσταντίνου για το 24-28, με τον Μακρινό να δίνει ανάσα στην επίθεση των ReTirees έπειτα από εύστοχο σουτ μέσης απόστασης, κάνοντας έτσι το 24-30 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο, σφράγισαν οι Degrees με δίποντο του Σκαμάγκου και τρίποντο πίσω από το κέντρο του Τσαπόγα στην εκπνοή, ροκανίζοντας έτσι την διαφορά στον πόντο και το 29-30 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Μακρινός με δίποντο θα πάει τη διαφορά του ματς στους 3 και το 29-32 των ReTirees, οι Degrees με δίποντο του Σκαμάγκου και βολή του Πλιάκου θα ισοφαρίσουν στο 32-32, ενώ ο Τσιρίδης, θα ευστοχήσει σε δικό του δίποντο, κάνοντας έτσι το 32-34 των ReTirees. Εκεί, ο Παπαδόπουλος με βολή και ο Μοσχολιός με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα δώσουν προβάδισμα στους Degrees για το 35-34, ενώ ο Χύτας θα σφραγίσει την τρίτη περίοδο με 2/2 βολές για να βάλει σε θέση οδηγού τους ReTirees με το οριακό προβάδισμα και το σκορ στο 35-36 στην περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σκοπελίτης με βολή και δίποντο θα γράψει το 35-39, ο Κωνσταντίνου θα μειώσει με δικό του δίποντο στο 37-39, όμως ένα γρήγορο 0-6 από τον Πλεξουσάκη και τους ReTirees, θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς στους 8 και το 37-45 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Degrees θα βρουν σκορ με βολή του Μοσχολιού για να μειώσει στο 38-45, ο Τσιρίδης με δίποντο θα γράψει το 38-47 και ο Σκαμάγκος με τον ίδιο τρόπο το 40-47. Το παιχνίδι, θα σφραγίσει ο Τσιρίδης με 3 απανωτά δίποντο, κλείνοντας την αναμέτρηση στο τελικό 40-53 για τους ReTirees.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σπύρος Τσιρίδης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 10 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 17 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους ReTirees ξεχώρισε επιπλέον ο Πλεξουσάκηςς, με τον Σκοπελίτη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Degrees σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τσαπόγας και ο Σκαμάγκος.