9.1%
33.3%
30.4%
25.0%

Απίστευτο παιχνίδι στην Ριζούπολη μεταξύ των ομάδων Μπίρι Μπίρι και Desperado, με τους πρώτους να παίρνουν την νίκη στο νήμα με ένα τρομερό τρίποντο του Μικράκη 8’’ για την λήξη του παιχνιδιού, παραμένοντας ψηλά στον βαθμολογικό πίνακα με σκορ 4-1, αφήνοντας τους Desperado στο 3-2, οι οποίοι έκαναν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα στο φετινό πρωτάθλημα. Τρομερές φάσεις και από τις δύο ομάδες με αποκορύφωμα την τρίποντη βόμβα του Μικράκη που καθόρισε το αποτέλεσμα στέλνοντας τους Μπίρι Μπίρι στους ουρανούς μετά από ένα πολύ αγχωτικό παιχνίδι, ακατάλληλο για καρδιακούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Deseprado με δύσκολο lay up του Σεφέρη θα προπορευθούν στο σκορ με 2-0 για να απαντήσει ο Μανιάτης με reverse κίνηση για το 2-2. Οι δύο ομάδες θα σκοράρουν η μία μετά την άλλη μέχρι να φτάσει το παιχνίδι στο 6-6 για να πάρει ο Σεφέρης στα χέρια του την ομάδα και να δώσει ένα προβάδισμα 3ων πόντων για το 6-9. Οι Μπίρι-Μπίρι θα αντιδράσουν με τον Μανιάτη και τον Τάτση και θα προσπεράσουν ξανά για το 10-9. Μία βολή του Σεφέρη θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα (όπου στο σημείο αυτό οι Μπιρι Μπιρι έχασαν τον Τάτση που είχε ξεκινήσει πολύ δυναμικά, ο οποίος «γύρισε» το πόδι του στην διεκδίκηση ενός ριμπάουντ). Ο Βλάχος στην πρώτη του επαφή με την μπάλα και έπειτα από ασίστ του Μανιάτη θα δώσει ξανά το προβάδισμα για την ομάδα του με ελεύθερο σουτ από μέση απόσταση για να απαντήσει ο Μαρκοπουλιώτης με δύσκολο hook από κοντά για το 12-12. Το 1ο δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχο δίποντο του Τσιμικλή, τελικό σκορ για το 1ο δεκάλεπτο 14-12 υπέρ των Μπίρι Μπίρι.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Desperado θα πατήσουν δυναμικά παρκέ με τον Κρητικό να πετυχαίνει 4 μαζεμένους πόντους για να δώσει προβάδισμα στους Desperado (14-16) με τον Τζανετάκη να απαντάει, δίνοντας ανάσα στους Μπίρι Μπίρι για το 16-16. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο δίποντο του Μαρκοπουλιώτη θα φέρει τους Desperado ξανά μπροστά για να πατήσουν γκάζι οι Μπιρι Μπιρι και με ηγέτη τον Μικράκη (ο οποίος πέτυχε 7 σερί πόντους) θα πάρουν την μεγαλύτερη έως τώρα διαφορά στο παιχνίδι (23-18). Ο Σεφέρης θα ευστοχήσει σε 1/2 βολές για να πετύχει δίποντο ο Κοσμάς στο τέλος και να γράψει το τελικό 25-19 σκορ ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων, οι Μπιρι Μπιρι θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Τζανετάκη να πετυχαίνει ελεύθερο τρίποντο μετά από υποδειγματική επίθεση των Μπιρι Μπιρι για το 28-19 με τον Σεφέρη να απαντάει με εύστοχο δίποντο κάνοντας το 28-21. Με δεύτερο τρίποντο των Μπιρι Μπιρι, αυτή την φορά από τον Κοσμά, η διαφορά θα φτάσει για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (31-21) για να απαντήσει ο Εμμανουηλίδης με το ίδιο νόμισμα για το 31-24. Ένα εύστοχο δίποντο του Τσιμικλή και ακόμα ένα του Κρητικού θα φέρει το παιχνίδι στο 33-26 για να πετύχει σε 1/2 βολές ο Χαραλαμπόπουλος και να μειώσει ο Σεφέρης με μία εύστοχη βολή στο 35-27. Εύστοχο δίποντο του Κοσμά για να έρθουν οι Desperado και με ένα σερί 0-5 θα κλείσουν το δεκάλεπτο με σκορ 32-37.

Το σερί των Desperado δεν θα σταματήσει όμως στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού με νέο σερί 0-5, από τον Μαρκοπουλιώτη οι Desperado θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν σε 37-37 για να πατήσουν γκάζι οι Μπιρι Μπιρι με ένα σερί 6- -0 από τους Τσιμικλή, Τζανετάκη, Μανιάτη και τους Deserado να απαντούν με τον Σεφέρη να πετυχαίνει γκολ-φάουλ για το 40-43. Με εύστοχο δίποντο ο Τσιμικλής θα κάνει το 40-45 για να τα δώσουν όλα οι Desperado καταφέρνοντας να γυρίσουν το ματς με ένα σερί 0-6 για το 45-46. Στις τελευταίες φάσεις του παιχνιδιού, ο Μανιάτης θα βρει τον Τσιμικλή στο high-post και αυτός με την σειρά του θα πασάρει στον Μικράκη ο οποίος με χέρι αλφάδι και σουτ σαν σε προπόνηση θα ευστοχήσει από τις 45˚, στέλνοντας τους Μπιρι Μπιρι στα ουράνια. Ένα φάουλ στα 3.7’’ του Τζανετάκη στον Μαρκοπουλιώτη θα δώσει 2 βολές στους Desperado και την ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση. Εύστοχος στην πρώτη βολή ο Μαρκοπουλιώτης, θα αστοχήσει στην δεύτερη και η μπάλα θα καταλήξει out από χέρι παίκτη των Μπιρι Μπιρι για τα τελευταία 3.2’’ με τον Κρητικό να παίρνει ένα σουτ εκτός ισορροπίας αστοχώντας στην προσπάθειά του για να οδηγήσει τελικά τους Μπίρι Μπιίρι στην 4η νίκη τους στην φετινή σεζόν και την δεύτερη σερί στα τελευταία 2 παιχνίδια.

MVP του παιχνιδιού ο απίθανος Πέτρος Μανιάτης. Ένα καθαρόαιμο playmaker με πτυχές ψηλού στο παιχνίδι με τους Desperado έδειξε ότι μπορεί να τα κάνει όλα στο γήπεδο, κατεβάζοντας 22(!) ριμπάουντ εκ των οποίων 9 επιθετικά, ενώ παράλληλα μοίρασε την μπάλα, γράφοντας 10 ασίστ, βοηθώντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο την ομάδα του να πετύχουν την 4η τους νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Rising League. Επίσης πολύ βοηθητικοί και οι  Κοσμάς (11 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Τσιμικλής (8 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ), αλλά και ο καθοριστικός Μικράκης, πετυχαίνοντας 10 πόντους και 5 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μαρκοπουλιώτης με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ αλλά και ο Σεφέρης με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ.