0.0%
42.9%
21.7%
21.4%

Με τον Σεφέρη στο γήπεδο είναι άλλη ομάδα η Desperado, που νίκησε με 64-41 έχοντας το πάνω χέρι από την αρχή ως το τέλος κόντρα στους Halia Mavericks. MVP του αγώνα ήταν ο ο Δημήτρης Σεφέρης με 39 πόντους, 18 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από την πρώτη περίοδο η Desperado έδειξε τις άγριες διαθέσεις της. Ο Σεφέρης ξεκίνησε το ματς με 3-0, ο Συρογιαννούλης μείωσε σε 3-2 και ο Πουσπουρίκας έβαλε μια βολή για το 4-2. Ο Συρογιαννούλης ισοφάρισε σε 4-4 και ακολούθησε ένα τρομερό 10-0 από Πουσπουρίκα, Σεφέρη, Μαρκοπουλιώτη και Σαλιμένο για το 14-4. Ο Κυριαζόπουλος έβαλε ένα διποντο για το 14-6, ο Σεφέρης ανέβασε ξανά στους 10 (16-6) και ο Συρογιαννούλης μείωσε στο τελικό 16-8 της περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα των δύο ομάδων συνέχισε να είναι ίδια και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει αρκετά. Ο Μανιός μείωσε σε 16-10 και ο Μαρκοπουλιώτης έκανε ένα 4-0 για το 20-10. Τρίποντο του Συρογιαννούλη για το 20-13 και 6-0 από Σεφέρη και Μαρκοπουλιώτη για το 26-13. Καλάθι και πάλι από τον Συρογιαννούλη για το 26-15 και 6-0 από Σεφέρη και Μαρκοπουλιώτη για το τελικό 32-15 του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο η Desperado έτρεξε όσο έπρεπε για να κρατήσει δυνάμεις, αλλά και τη διαφορά που είχε ήδη χτίσει. Σεφέρης και Πουσπουρίκας για το 36-15 και τρίποντο του Πασσαλή για το 36-18. Ξανά καλάθι ο Σεφέρης για το 38-18 και 0-7 από Κυριαζοπουλο και Αλέξανδρο Αγγελωνίτη για το 38-25. Ο Σεφέρης ένιωσε ότι η διαφορά μειώνεται και ανέλαβε επιθέσεις. Έβαλε 4 πόντους για το 42-25, όμως ο Συρογιαννούλης απάντησε με 5 δικούς του για το 42-30. Σεφέρης και Σαλιμένος μας έδωσαν το τελικό 46-30 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks έδειχναν να έχουν παραδοθεί και να σκέφτονται το επόμενο τους ματς, όχι όμως και ο Σεφέρης με την παρέα του. Ο Σαλιμένος έγραψε το 49-30, ο Πασσαλής μείωσε σε 49-32 και ο Σεφέρης έβαλε μια βολή για το 50-32. Γκολ φάουλ από τον Συρογιαννούλη για το 50-35 και 5 πόντοι από τον Σεφέρη για το 55-35. Δύο τρίποντα από τον Μανιο για το 55-41, για να έρθει ένα 9-0 από Σεφέρη, Πουσπουρίκα και Σαλιμένο για το τελικό 64-41 του αγώνα.

Πέρα από τον Σεφέρη, για την Desperado πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Μαρκοπουλιώτης και Σαλιμένος. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισαν οι Μανιός και Συρογιαννούλης.