18.5%
38.9%
40.4%
15.8%

Οι L.A.P.D. έκαναν το μπαμ και κέρδισαν με 50-54 τους Desperado, που αναγκαστηκαν να παίξουν τέσσερις σε όλο το δεύτερο ημίχρονο λόγω του τραυματισμού του Μαρκοπουλιώτη. MVP του αγώνα ήταν ο Στέφανος Ζαπαντιώτης με 20 πόντους, 22 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο μπήκαν θερμά και οι δύο ομάδες, κάτι το οποίο ήταν αναμενόμενο αφού και οι δύο ήθελαν πολύ το ροζ φύλλο για διαφορετικούς λόγους. Ο Σεφέρης ξεκίνησε με 5-0 τον αγώνα, για να ακολουθήσει ένα 0-5 από Προύτζα, Αρζουμανίδη και Ζαπαντιώτη για το 5-5. Καλάθι ο Μαρκοπουλιώτης για το 7-5, ισοφάρισε ο Ζαπαντιώτης σε 7-7, ξανά καλάθι από τον Μαρκοπουλιώτη για το 9-7 και ξανά ισοφαριση από τον Ζαπαντιώτη σε 9-9. Μια βολή του Σεφέρη για το 10-9 και τρίποντο από τον Προύτζα για το 10-12. Τρίποντη απάντηση από τον Σεφέρη για το 13-12 και καλάθι από τον Εμμανουηλίδη για το 15-12. Το τελικό 15-14 της περιόδου σημειώθηκε από τον Αρζουμανίδη.

Στη δεύτερη περίοδο οι Desperado ανέβασαν λίγο τον ρυθμό της επίθεσης τους, εσφιξαν την άμυνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χτισουν μια μικρή διαφορά στο ημίχρονο. Ο Στάθης Καραλής έβαλε ένα καλάθι για το 17-14, μς τον Ζαπαντιώτη να απαντάει με 4 δικούς του πόντους για το 17-18. Μαρκοπουλιώτης, Σεφέρης και Άρης Καραλής έκαναν ένα 10-0 για το 27-18, με τον Ζαπαντιώτη να σταματάει το σερί κάνοντας το 27-20 και τον Σεφέρη να βάζει τρίποντο για να στείλει το ματς πρώτη φορά σε διψηφια διαφορά (30-20). Τρίποντο και από τον Προύτζα για το 30-23 και ξανά τρίποντο από τον Σεφέρη για το 33-23. Για το τελικό 33-26 του ημιχρόνου ο Προύτζας σημείωσε ακόμη ένα τρίποντο.

Στην τρίτη περίοδο οι Desperado έπαιζαν 4 άτομα, λόγω του τραυματισμού του Μαρκοπουλιώτη στη μέση. Αυτό όμως δεν ήταν κάτι που εκμεταλλευτηκαν σε αυτό το δεκάλεπτο οι L.A.P.D.. Σεφέρης και Άρης Καραλής έκαναν ένα 5-0 για το 38-26, ο Αρζουμανίδης απάντησε με 2/2 βολές για το 38-28 και ο Άρης Καραλής με γκολ φάουλ έγραψε το 41-28. Ζαπαντιώτης και Παλαμηδάς μειωσαν σε 41-34, με τον Καραλή να βάζει άλλους 4 πόντους για το 45-34. Το τελικό 45-36 του δεκαλέπτου σημειώθηκε από τον Ζαπαντιώτη.

Στην τελευταία περίοδο οι L.A.P.D. βρήκαν τρόπο να κλειδωσουν τα επιθετικά όπλα των Desperado και με αργά, σταθερά βήματα πήραν προβάδισμα προς το τέλος και κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο. Ο Άρης Καραλής έβαλε μια βολή για το 46-36, για να απαντήσουν οι Κατέβας, Προύτζας και Ζαπαντιώτης με 0-5 για το 46-41. Καλάθι ο Άρης Καραλής για το 48-41 με 7.30 λεπτά να μένουν εκείνη τη στιγμή. Από το 7.30 ως το 1.50 οι L.A.P.D. έκαναν ένα 0-10με τους Aρζουμανίδη, Κατέβα, Προύτζα και Ζαπαντιώτη για το 48-51 και τον Άρη Καραλή να μειώνει σε 50-51. Στη συνέχεια οι L.A.P.D. έκαναν λάθος στην επίθεση τους, όμως οι Desperado δεν το εκμεταλλευτηκαν χάνοντας διπλή ευκαιρία για το προβάδισμα. Αστοχο τρίποντο για τους L.A.P.D. και επιθετικό ριμπάουντ ο Αρζουμανίδης με 50″ να μένουν. Ξανά αστοχο σουτακι από τους L.A.P.D. και ξανά επιθετικό ριμπάουντ από τον Αρζουμανίδη που κέρδισε φάουλ και πήγε για τρεις βολές, λόγω και μιας τεχνικής ποινής στους Desperado. Ο έμπειρος guard των L.A.P.D. έβαλε 1/3 και έκανε το 50-52. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα λάθος των Desperado με 19″ να μένουν. Στην επίθεση τώρα οι L.A.P.D., που έσπασαν ωραία την πίεση των Desperado, γλιτωσαν από το φάουλ και έβγαλαν ωραία φάση με τον Κατέβα να βάζει ένα εύκολο lay up για το 50-54 με 12″ να μένουν. Στη συνέχεια το τρίποντο των Desperado ήταν αστοχο κι έτσι το σκορ έμεινε στο 50-54 με τους L.A.P.D. να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο.

Για τους νικητές, πέρα από τον Ζαπαντιώτη, εξαιρετική συνεισφορά στη νίκη είχαν και οι Προύτζας – Αρζουμανίδης. Για τους Desperado ξεχώρισαν οι Σεφέρης και Άρης Καραλής, ενώ εξαιρετικός ήταν και ο άτυχος της βραδιάς, Μαρκοπουλιώτης, που είχε 9 πόντους όσο αγωνίστηκε χωρίς να χάσει σουτ.