16.7%
47.1%
32.7%
23.1%

Οι Ασβοί έπιασαν για ακόμη έναν αγώνα καταπληκτική αμυντική απόδοση, σκοραραν όσο έπρεπε και κέρδισαν τη Dirtus Bologna με 60-52. MVP του αγώνα ήταν ο Δημήτρης Κουτσουρής με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 3 τάπες.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά αναγνωριστικό παιχνίδι, σε αργό τεμπο, με αποτέλεσμα το σκορ να μείνει αρκετά χαμηλά. Ο Ζαφειράκης άνοιξε λογαριασμό στο ματς, ο Σπυρόπουλος και ο Κωστόπουλος απάντησαν με 0-5 για το 2-5 και 4-5 με καλάθι του Κουτσουρή. Ο Αθηναίος έγραψε το 4-7, 7-7 από τον Κουτσουρή και άμεση απάντηση με τρίποντο από τον Αδρακτά για το 7-10. Ξανά καλάθι ο Κουτσουρής για το 9-10, 9-12 από τον Μπονάτσο και τρίποντο του Ζαφειράκη για το τελικό 12-12 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ασβοί έκαναν ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα, πήραν κεφάλι στο σκορ και κατάφεραν να πάρουν καλή ψυχολογία για τη συνέχεια. Μακρυδάκης και Κατσιγιάννης έβαλαν 8 πόντους για το 20-12, ο Σπυρόπουλος μείωσε σε 20-14 και οι Μακρυδάκης, Κουτσουρής έβαλαν από ένα καλάθι για το 24-14. Αθηναίος, Σπυρόπουλος και Τόλιας μείωσαν σε 24-20, οι Κουτσουρής, Γάκης και Τρεμούλης απάντησαν με το ίδιο σερί για το 30-20 και 30-25 από Μπονάτσο και Σπυρόπουλο. Το τελικό 32-25 του ημιχρόνου το έγραψε ο Τρεμούλης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Dirtus πίεσε, για να πάρει προβάδισμα, έφτασε μέχρι την ισοφάριση λίγο πριν το τέλος, όμως οι Ασβοί βρήκαν λύση, με αποτέλεσμα να κρατήσουν το προβάδισμα και σε αυτό το δεκάλεπτο. Ο Μπονάτσος μείωσε σε 32-27, ο Κουτσουρής απάντησε και οι Δαμίγος, Αθηναίος έβαλαν τρεις βολές για το, 34-30. Καλάθι από τον Γάκη για το 36-30, 36-33 από τον Κάρμα και από ένα καλάθι οι Κουτσουρής και Καραγιώργος για το 40-33. Τόλιας, Μπονάτσος και Κωστόπουλος ισοφάρισαν σε 40-40, όμως οι Ασβοί απάντησαν με τρίποντο του Ζαφειράκη (43-40)για να συνεχίσουν έχοντας το προβάδισμα.

Στξν τελευταία περίοδο οι Ασβοί έκαναν σωστή διαχείριση, είχαν λύσεις και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, για ακόμη ένα παιχνίδι, κατάφεραν να κερδίσουν τους περσινούς πρωταθλητές. Ο Μπονάτσος μείωσε σε 43-42, οι Γάκης και Μακρυδάκης απάντησαν με 5-0 για το 48-42 και 48-44 από τον Κάρμα. Ο Μακρυδάκης έβαλε ξανά καλάθι για το 50-44, ο Αθηναίος απάντησε, οι Κουτσουρής και Μακρυδάκης έβαλαν από ένα καλάθι για το 54-46 και οι Μπονάτσος, Κωστόπουλος μείωσαν σε 54-49 με τρεις βολές. Μακρυδάκης, Κατσιγιάννης και Κουτσουρής ανέβασαν στο 59-49, ο Κάρμας μείωσε σε 59-52 και ο Μακρυδάκης έγραψε μια βολή για το τελικό 60-52 του αγώνα.

Για τους Ασβούς, πέρα από τον Κουτσουρή, πολύ καλό παιχνίδι έκανε επίσης ο Μακρυδάκης. Για την Dirtus Bologna ξεχώρισαν οι Σπυρόπουλος και Μπονάτσος.