0%
0%
0%
0%

Οι Στιγκιντριακοί κέρδισαν την Dirtus Bologna με 74-82 για να πάρουν την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του Α1 για 2η συνεχόμενη χρονιά. Το παιχνίδι ήταν κλειστό για 30 λεπτά και κρίθηκε σε ένα ξέσπασμα των Στιγκιντριακών στην 4η περίοδο που με 0-17 άλλαξαν την εικόνα του αγώνα και πήραν τη νίκη.

Τα λάθη ήταν 14-18, τα κλεψίματα 11-8 και οι ασίστ 14-13 στο ματς. Στα ριμπάουντ η κατάσταση ήταν μοιρασμένη, 32-35 με 10-7 τα επιθετικά, με τους νικητές να έχουν 7/16 τρίποντα και την Dirtus Bologna 7/24. Στα δίποντα οι Στιγκιντριακοί είχαν 18/37 και η Dirtus Bologna 23/43.

Σε ατομικό επίπεδο για τους νικητές ο Γαβρίδης είχε 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Νικολαΐδης 12 πόντους, ο Θεοδωρόπουλος 11 πόντους, ο Βανας 7 πόντους, 3 ασίστ, ο Γοσγοσογλου 7 πόντους, 8 ριμπάουντ. Για την Dirtus Bologna ο Σπυρόπουλος είχε 17 πόντους, 2 κλεψίματα, ο Καραγιαννης 13 πόντους, 1ο ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Μάινας 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, ο Ρανης 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, ο οικονόμου 7 πόντους, 4 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 0-5 για τους Στιγκιντριακούς από τον Γραψα, για να απαντήσουν ο Κεντικελενης με τον Οικονομου για το 7-5 της Dirtus Bologna. Η Dirtus Bologna κράτησε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 11-7 με τον Καραγιαννη και με 14-11 λίγο μετά, για να κλείσει την περίοδο με τον Καραγιάννη στο 16-13 μετά την απάντηση του Θεοδωρόπουλου. Ο Παπουτσης έγραψε το 19-13 στη 2η περίοδο, με τον Βανα και τον Γοσγοσογλου να μειώνουν σε 19-18, αλλά ο Μάινας με τον Σταθούση έφεραν την ομάδα τους στο 25-20. Ο Γαβριδης ισοφάρισε σε 25-25 και έβαλε μπροστά τους Στιγκιντριακούς με 27-28, για να απαντήσει ο Παπουτσής. Ο Νικολαΐδης έγραψε το 32-35 λίγο μετά για τους Στιγκιντριακούς, με τον Σπυρόπουλο να ισοφαρίζει και το ημίχρονο να κλείνει από τον Δημητρίου στο 35-37.

Στην επανάληψη ο Νικολαΐδης έφερε την ομάδα του στο 35-39, με τον Σπυρόπουλο και τον Κεντικελένη να ισοφαρίζουν. Ο Γαβρίδης έγραψε το 39-43, με την Dirtus Bologna να προσπερνά με τον Σπυρόπουλο και μετά το 44-45 από τον Νικολαΐδη να πηγαίνει στο 48-45 με τον Κεντικελένη. Ο Σπυρόπουλος έγραψε το 50-47, ο Θεοδωρόπουλος μείωσε, με τον Ρανη και τον Γιαννόπουλο να κλείνουν την περίοδο στο 53-49. Ο Παπουτσής μπήκε στο 4ο δεκάλεπτο με τρίποντο για το 56-49, αλλά κάπου εκεί οι Στιγκιντριακοί πήραν τον πλήρη έλεγχο του ματς. Με ένα σερί 0-17 κατάφεραν με τον Γαβρίδη πρωταγωνιστή και τον Γοσγόσογλου με τον Μαχαίρα να ακολουθούν να μετατρέψουν το 56-49 σε 56-66 παίρνοντας διψήφια διαφορά. Ο Γιαννόπουλος διέκοψε το σερί, αλλά ο Γαβρίδης με τον Θεοδωρόπουλο έφεραν την ομάδα τους στο 62-72. Ο Χριστόπουλος έγραψε το 64-74, με την Dirtus Bologna να ξεκινά τα φάουλ σκοπιμότητας στο τελευταίο 1:30 του αγώνα προσπαθώντας να μειώσει. Ο Μάινας με τον Οικονόμου μείωσαν σε 69-76 και στα 29 δευτερόλεπτα σε 72-77, αλλά οι Στιγκιντριακοί έμειναν ψύχραιμοι από τη γραμμή και η Dirtus Bologna δεν μπόρεσε να πλησιάσει περισσότερο, με τον ημιτελικό να κλείνει στο 74-82.