23.5%
80.0%
49.1%
12.9%

Οι 43 πόντοι του Χαριτόπουλου δεν ήταν αρκετοί για να απειλήσουν την Dirtus Bologna, που είχε παρόντα τα περισσότερα όπλα της στο ματς με τους Kings και έκανε το 1-0 στη σειρά με σκορ 76-90. MVP του αγώνα ήταν ο Κώστας Αθηναίος με 23 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Από νωρίς στην πρώτη περίοδο η Dirtus πήρε στα χέρια της τον έλεγχο του αγώνα και έδειξαν γιατί είναι το φαβορί για την κορυφή. Χριστόπουλος, Φωτόπουλος και Ράνης ξεκίνησαν το ματς με 0-8, για να μειώσουν σε 2-8 οι Kings με μια βολή του Μπακαλη και μια του Χαριτόπουλου. Ο Φωτόπουλος έκανε το 2-9 και ο Χαριτόπουλος με τρίποντο μείωσε σε 5-9. Τσιλάβης και Αθηναίος έγραψαν το 5-13, με τους Χαριτόπουλο και Δερματινο να μειώνουν σε 10-13. Ξανά καλάθι από τον Τσιλάβη για το 10-15 και απάντηση από τον Αλεξανδρόπουλο. Τρίποντο του Σαράντου για το 12-18, 14-18 από τον Δερματίνο και 14-20 από τον Θεοδωρόπουλο. Το τελικό 15-20 το έγραψε με μια βολή ο Αλεξανδρόπουλος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίχτες του Κώστα Χαλκιά ανέβασαν ακόμα λίγο την απόδοση τους, πήραν διψήφια διαφορά και έδειξαν ότι δεν είναι ώρα για αστεία. Ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 17-20, με τους Ράνη και Αθηναίο να ανεβάζουν σε 17-24 και τον Καρυπιδη να μειώνει ξανά στους 5. Δύο βολές του Ράνη για τι 19-26, άμεση απάντηση οι Kings και 0-6 από Δαμίγο και Τσιλάβη για το 21-32. Τρίποντο του Χαριτόπουλου για το 24-32, καλάθι ξανά από τον Δαμίγο για το 24-34 και ξανά στους 8 το ματς από τον Γκοτζή. Σαράντου και Αθηναίος ανέβασαν σε 26-39, ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 28-39 και ο Αθηναίος έγραψε το 28-42. Ξανά Χαριτόπουλος για το 30-42 και γκολ φάουλ από τον Αθηναίο για το 30-45. Το τελικό 32-45 σημειώθηκε από τον Δερματίνο.

Στην τρίτη περίοδο η Dirtus ήταν ακόμη πιο επιβλητική, άνοιξε το διαφορά μέχρι και πάνω από τους 20 και ουσιαστικά καθάρισε το ματς από νωρίς. Ο Ράνης έκανε το 32-47, ο Χαριτόπουλος μείωσε σε 34-47 και οι JJ, Τσιλάβης και Φωτόπουλος έκαναν το 34-55. Δερματίνος και Καρυπιδης μειωσαν σε 38-55 και οι Αθηναίος, JJ και Τσιλάβης έκαναν άλλο ένα σερί για να πάνε το σκορ στο 40-63. Ο Χαριτόπουλος έριξε σε 42-63 και ο Ράνης με τον Τσιλάβη ανέβασαν σε 42-68. Χαριτόπουλος για το 44-68, απάντηση από τον JJ και 46-70 από τον Δερματίνο. Δυο βολές του Αθηναίου για το 46-72 και 48-72 από τον Δερματίνο για να τελειώσει η περίοδος.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά χαλαρό, με τις δύο ομάδες να παίζουν χαλαρά στην άμυνα και το σκορ να φτάνει αρκετά ψηλά. Ο Χριστόπουλος έκανε το 48-74 και οι Δερματίνος, Χαριτόπουλος μειωσαν σε 55-74. Καλάθι του Φωτόπουλου για το 55-76 και 60-76 ξανά από τον Χαριτόπουλο. Ο Αθηναίος ανέβασε στους 18,με το πολυβολο των Kings να μειώνει σε 63-78. Ο JJ ανέβασε σε 63-80 και ο Χαριτόπουλος έριξε σε 65-80. Στη συνέχεια χωρίς κάτι δραματικό να συμβεί, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν καλάθι καλάθι φτάσαμε στο τελικό 76-90 του αγώνα.

Για τους νικητές, πέρα από τον Αθηναίο, καλή εμφάνιση έκαναν και οι Σαράντου, Ράνης, Τσιλάβης και JJ με διψηφιο αριθμό πόντων. Για τους Kings εκπληκτικός ήταν ο Χαριτόπουλος, ενώ πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Δερματίνος.