20.0%
50.0%
45.7%
26.1%

Στα τελευταία δευτερόλεπτα πήρε τη νίκη η Dirtus Bologna κόντρα στους Μ.Κ.Ο. με 55-60. MVP του αγώνα ήταν ο John James Χριστόπουλος με 27 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ότι οι ΜΚΟ ήθελαν πολύ να χτυπήσουν το ματς, δυσκολευοντας σε όλους τους τομείς την περσινή πρωταθλήτρια. JJ και Φωτόπουλος ξεκίνησαν με 0-6 το ματς, οι Τουρής και Βιδάλης μείωσαν σε 3-6, για να βάλει ξανά καλάθι ο Αυστραλός για το 3-8. Σε 5-8 μείωσε ο Σωτηρόπουλος, για να ανεβάσει ξανά στο +5 τη Dirtus ο Φωτόπουλος (5-10). Τρίποντο από τον Σωτηρόπουλο για το 8-10, απάντηση από τον Τσιλάβη για το 8-13 και άλλο ένα τρίποντο, από τον Τουρή αυτή τη φορά για τους ΜΚΟ (11-13). Σε 13-13 ισοφάρισε λίγο αργότερα ο Σωτηρόπουλος, όμως η Dirtus με τους Χαλκιά και Φωτόπουλο έκαναν ένα 0-5 και πήραν προβάδισμα με 13-18 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Στην δεύτερη περίοδο οι ΜΚΟ το πήγαιναν πολύ καλά, όμως προς το τέλος εσκασαν από τα τρεξιματα του Σάρας και του JJ, με αποτέλεσμα να χτίσει μια μικρή διαφορά η Dirtus. Ο Μάινας μείωσε σε 15-18, ο Τσιλάβης με τρίποντο έγραψε το 15-21 και ακολούθησε ένα 7-0, το οποίο έδωσε προβάδισμα με 22-21 στους ΜΚΟ. Δράστες οι Βιδάλης, Βαχαβιώλος και Μάινας. Στη συνέχεια ο ρυθμός ανέβηκε. Σαραντου και Χριστόπουλος έβγαλαν κάποιους ωραίους συνδυασμούς, έτρεξαν ένα 0-9 και έδωσαν προβάδισμα με 22-30,σκορ το οποίο ήταν και τελικό για το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο ο JJ προσπάθησε να σκοτώσει τους ΜΚΟ, οι οποίοι όμως ξεκουραστηκαν στη διακοπή και έβγαλαν απίστευτα μεγάλη ενέργεια στο δεκάλεπτο. Ο Βιδάλης μείωσε σε 24-30, για να ακολουθήσει ένα 0-4 δια χειρός Χριστόπουλου για το 24-34. Ξανά ο Βιδάλης για το 26-34 και ξανά ο JJ για το +10 της Dirtus (26-36). Σε εκείνο το σημείο οι ΜΚΟ αντεδρασαν. Σωτηρόπουλος, Βιδάλης και Μάινας έκαναν ένα 7-0 και μειωσαν στη μία κατοχή (33-36), με τον JJ να δηλώνει παρόν και να σημειώνει το 33-40 με 4 δικούς του πόντους. 5-0 από Σωτηρόπουλο και Βιδάλη για το 38-40, καλάθι ο Φωτόπουλος για το 38-42 και 5-0 από Μάινα και Μαρσέλλο για το προβάδισμα των ΜΚΟ και παράλληλα το τελικό 43-42 του δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σκορ πήγαινε καλάθι-καλάθι. Καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει και το τέλος έμελλε να έχει δραματικό σενάριο. Τόλιας και JJ σημείωσαν το 43-46, για να απαντήσουν με 5-0 οι Βιδάλης και Σωτηρόπουλος για το 48-46. Ισοφαριση από τον Δαμίγο (48-48) και τρίποντο ο Μάινας για το 51-48. Στον πόντο μείωσε ο Τόλιας (51-50), ανέβασε ξανά στους 3 ο Σωτηρόπουλος (53-50) και μείωσε ξανά σε 53-52 ο παίχτης που κινείται σαν μπούμερανγκ μέσα στο γήπεδο, καθώς είναι παντού σε άμυνα και επίθεση (Χριστόπουλος). 2/2 βολές από τον Μαρσέλλο για το 55-52 και γκολ φάουλ από τον Σάρα για το 55-55 με 2.16 να μένουν. Στη συνέχεια οι ΜΚΟ θα κάνουν λάθος πάσα, αλλά η Dirtus δεν θα το εκμεταλλευτουν, καθώς έχασαν το καλάθι με 1.40 να μένει. Φάουλ από τη Dirtus, αλλά μεγάλη χαμένη ευκαιρία για προβάδισμα με 0/2 βολές οι ΜΚΟ με 1.27 να μένει. Αστοχο τρίποντο από τη Dirtus, ριμπάουντ για ΜΚΟ, αλλά κακή πάσα την οποία έκλεψε ο JJ και έγραψε το 55-57 στον αιφνιδιασμό με 59″ να μένουν. Τρίποντο για τους ΜΚΟ στην επόμενη επίθεση, το οποίο αλλοίωσε ο Τσιλάβης που έκανε και γρήγορη πάσα στον JJ που είχε φύγει για να γράψει το 55-59 με 42″ να μένουν πλέον. Στη συνέχεια είχαμε λάθος των ΜΚΟ, η Dirtus έκλεψε, όμως στη συνέχεια είχαμε και από εκείνους λάθος με 22″ να μένουν. Διπλοχαμένη ευκαιρία για καλάθι οι ΜΚΟ και ενώ έμεναν 8″ ο JJ κέρδισε φάουλ, έβαλε 1/2 βολές και σημείωσε το τελικό 55-60 του ματς, αφού και το επόμενο τρίποντο των ΜΚΟ ήταν αστοχο.

Πέρα από τον JJ, πολύ καλό ματς έκαναν και οι Τσιλάβης και Φωτόπουλος. Για τους ΜΚΟ ξεχώρισαν οι Μάινας, Σωτηρόπουλος και Βιδάλης.