14.3%
46.7%
32.8%
16.7%

Αναμέτρηση, σίγουρα όχι για καρδιακους , είχαν την τύχη να παρακολουθήσουν όσοι βρέθηκαν στο κλειστό της Καλλιθέας για το πρωτάθλημα της Rising league κατηγορίας. Οι Θαλασσόλυκοι κατάφεραν να κλέψουν το ματς στις λεπτομέρειες στο τέλος της 4ης περιόδου. Απίστευτη εμφάνιση από τον  mvp των νικητών, Χριστοδουλόπουλο Μιχάλη ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και κατέβασε 31 ριμπάουντ, τα 18 εκ των οποίων ήταν επιθετικά.

Ξεκίνημα 1ης περιόδου με τον Βασιλακόπουλο να ανοίγει το σκορ για τους Θαλασσόλυκους. Άμεση ήταν η απάντηση από των Βουλγαρέλη με δίποντο και το προσπέρασμα δια χειρόσ Φλούδα. Ισοφάρισε ο Κόκλας με δίποντο για να κάνουν οι Drafts  σερι 5-0. Ο Βασιλακόπουλος έκλεισε την 1η περίοδο με 2/2 βολές για το 9-6.

Οι Drafts σκόραραν στην αρχή της 2ης περιόδου με τον Κολοβό. Ένα ξέσπασμα των Θαλασσόλυκων τους έδωσε προβάδισμα 2 πόντων για το 11-13. Υπεύθυνοι ήταν ο Χριστοδουλόπουλος με καλάθι και 2/2 βολές, ο Αναγνώστου με δίποντο και ο Καλπουζάνης με 1/2 βολες. Άμεση απάντηση των Drafts με 4-0 για το προσπέρασμα και το 15-13. Το ματς στα ίσια έφερε ο Αναγνώστου για το 15 όλα. Αμέσως μετα έγινε το  17-15 δια χειρός Κολοβού. Με 4-0 απάντησαν οι Θαλασσόλυκοι με δίποντα του Χριστοδουλόπουλου και του Γκότση. Ο Βελαώρας μείωσε με δίποντο. Την περίοδο έκλεισε ο Χριστοδολόπουλος και ο Βασιλακόπουλος με δίποντα και το 19-24.

Μετά το ημίχρονο το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε ο Φλούδας μείωσε κιαλλο  στο 21-24. Απάντησε ο Αναγνώστου που το πήρε προσωπικά στην 3η περίοδο. Με καλάθι και φάουλ ο Βελαώρας έκανε το 24-26. Απάντησε με τρίποντο ο Αναγνώστου και το 24 -29. Με δίποντο του Βουλγαρέλη μείωσαν οι Drafts. Βασιλακόπουλος και Αναγνώστου μμε διαδοχικά δίποντα έκαναν το 26-33. Ένα 6-0 σερι ακολούθησε για να φέρουν το ματς στον πόντο δια χειρός Τουρλούκη που πέτυχε τους 4 από τους 6 πόντους. Με δίποντο ο Βασιλακόπουλος άνοιξε και άλλο την διαφορά αλλά ο Κολοβος σημείωσε τρίποντο για να φέρει το ματς στο 35 όλα πριν την έναρξη της 4ης περιόδου.

Τελευταία περίοδος του ματς και οι Drafts μπήκαν καυτοί με τον Φλούδα και τον Κολοβό να πετυχαίνουν από ένα δίποντο. Άμεση απάντηση και 4-0 από τον Αναγνώστου και τον Βασιλακόπουλο. Με δίποντο ο Βελαώρας έκανε το 41-39. Ισοφάρισε ξανά ο Χριστοδουλόπουλος για να απαντήσει ο Κολοβός .Κανείς δεν μπορούσε ν ξεφύγει με παραπάνω από 2 πόντους. Χριστοδουλόπουλος ξανά φέρνει το ματς στα ίσια για να βάλει για τελευταία φορά μπροστά τους Drafts ο Βελαώρας. Ένα σερι 6-0 καθάρισε το ματς για τους Θαλασσόλυκους. Συγκεκριμένα, το δίποντο της ισοφάρισης πέτυχε ο Χριστοδουλόπουλος και αυτό της προσπέρασης ο Βασιλακόπουλος. Οι Drafts αστόχησαν σε διαδοχικές επιθέσεις και έκαναν φάουλ για να οδηγήσουν τους αντίπαλούς τους στις βολές. Ο Βασιλακόπουλος έβαλε την πρώτη, έχασε την δεύτερη και έτσι ο Χριστοδουλόπουλος μάζεψε ακόμη ένα επιθετικό ριμπάουντ και διασφάλισε την νίκη για την ομάδα του.

Απίθανο ματς που τα είχε όλα και η έκβασή του κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Εκτός απτον μαγικό Χριστοδουλόπουλο πολύ σημαντική ήταν η βοήθεια του Βασιλακόπουλου που πέτυχε 17 πόντους και μάζεψε 10 ριμπάουντ. Από τους Drafts ξεχώρισε ο Κολοβός με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.