27.3%
58.6%
33.3%
36.0%

Σε ένα ματς όπου πότε έδιναν ρυθμό οι Drafts και πότε οι Τουβλέικερς, νικητές τελικά ήταν οι δεύτεροι στην παράταση με 68-74. MVP του αγώνα ήταν ο Νίκος Μαρίνος με 20 πόντους, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στην πρώτη περίοδο οι Drafts, κυρίως με τον Ζαχαρόπουλο, έβρισκαν άνετα λύσεις στην επίθεση, έπαιζαν διαβασμένη και παθιασμένη και αυτό τους έδωσε μια διαφορά στο τέλος του δεκαλέπτου. Ο Ζαχαρόπουλος έκανε το 3-0, όμως οι Μαρίνος και Λειβαδάς έβαλαν από ένα τρίποντο και έκαναν το 3-6 αρκετά γρήγορα. Ένα 6-0 ακολούθησε και για τους Drafts με τους Ζαχαρόπουλο, Καούνη και Τάγαρη για το 9-6,με τον Λειβαδά όμως να παίρνει άλλο ένα τρίποντο και να ισοφαρίζει σε 9-9. Το 12-9 έγινε από τον Ζαχαρόπουλο και απάντησε ο Μπαλάσκας σε 12-11. Ξανά καλάθι από τον Ζαχαρόπουλο, τρίποντο κιόλας, για το 15-11 και απάντηση από τον Αγγουριδάκη για το 15-13. Σε εκείνο το σημείο οι Drafts ανέβασαν λίγο τον ρυθμό τους και έτρεξαν ένα 7-0 με τους Ζαχαρόπουλο, Σιώκη και Τουρλούκη για το τελικό 22-13 της περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η επίθεση των Drafts δεν συνέχισε το ίδιο καλά, αντιθέτως οι Τουβλέικερς ανέβηκαν, κατάφεραν να πάρουν και προβάδισμα, όχι όμως να το κρατήσουν ως το ημίχρονο. Ο Πέτρου ευστοχησε σε δύο βολές στην αρχή της περιόδου και σημείωσε το 24-13,οι Τουβλέικερς μειωσαν σε 24-16, όμως ο Πέτρου και πάλι πήγε τη διαφορά σε διψηφιο κάνοντας το 26-16. Σε 26-17 μείωσε με μια βολή ο Μαρίνος και έβαλε και ένα διποντο ο Γιαννουλάκης για το 26-19. Σε 27-19 ανέβασε ο Τουρλούκης και τότε ακολούθησε το χάος για τους Drafts. Οι Τουβλέικερς έτρεξαν ένα 0-11 με τους Γιαννουλάκη και Καμινάρη και πήραν προβάδισμα με 27-30. Αυτό ήταν κάτι που ξύπνησε τους Drafts οι οποίοι έτρεξαν ένα 5-0 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου με πόντους από τους Τούση, Ζαχαρόπουλο και Καούνη για το 32-30.

Στη τρίτη περίοδο ο ασταμάτητος MVP Μαρίνος πήρε από το χεράκι τους Τουβλέικερς, έβαλε 5 τρίποντα και τους έδωσε μια πολύ καλή διαφορά στο τέλος της. Το 34-30 έγινε από τον Τάγαρη, με τον Μαρίνο να απαντάει κάνοντας το 34-33. Ξανά καλάθι από τον Τάγαρη για το 36-33 για να ακολουθήσει ένα 0-12, με τρία τρίποντα από τον Μαρίνο και ένα από τον Λειβαδά για να πάρουν κεφάλι με 36-45 οι Τουβλέικερς. Ξανά ο Τάγαρης έδωσε λύση για τους Drafts μειώνοντας στους 7(38-45),για να ακολουθήσει και ένα γκολ φάουλ από τον Πέτρου για το 41-45. Ο Μαρίνος (ποιος άλλος!) έδωσε άλλη μια λύση με τρίποντο για το 41-48, για να ακολουθήσει άλλο ένα μικρό 4-0 από τους Drafts με τους Μπίθα και Τάγαρη για το 45-48. Σε εκείνο το σημείο ανέλαβαν δράση οι Μπαλάσκας και Γιαννουλάκης, έκαναν ένα 0-6 και έδωσαν το τελικό 45-54 της περιόδου.

Μέχρι τα μισά της τέταρτης περιόδου όλα πήγαιναν ρολόι για τους Τουβλέικερς, όμως οι Drafts δεν είχαν πει τη τελευταία τους κουβέντα. Έκαναν την αντεπίθεση τους και βάζοντας ένα καλάθι στο μπάζερ με τον Μπίθα έστειλαν το ματς παράταση. Ο Αγγουριδάκης έκανε το 45-56 και έστειλε τους Τουβλέικερς στο +11,ο Μπίθας μείωσε σε 47-56,ομως ξανά ο Αγγουριδάκης για το 47-58. Δύο πόντοι του Σιώκη και ένας του Τουρλούκη έριξαν το ματς στους 8(50-58),με τον Γιαννουλάκη να γράφει το 50-60. Σε εκείνο το σημείο έμεναν 5:20 και οι Drafts ήξεραν ότι πρέπει να αντιδρασουν, όπως και έκαναν. Με ένα 8-0 από Τουρλούκη, Ζαχαρόπουλο και Τάγαρη μειωσαν σε 58-60. Ο Μαρίνος έσπασε την κακοδιαμονία και έβαλε μια βολή για το 58-61 2:25 πριν τη λήξη. Με 1.35 να μένει ο Τάγαρης έχει την ευκαιρία για δύο ελεύθερες βολές. Βάζει την πρώτη, χάνει τη δεύτερη(59-61) και ο Καμινάρης που πήρε ριμπάουντ, κέρδισε και φάουλ για να πάει και εκείνος με τη σειρά του για βολές. 1/2 και από εκείνον για το 59-62. Με 1.17 να μένει ο Κωνσταντινίδης θα βαρέσει παλαμάκια σε ένα σουτ του Ζαχαρόπουλο, θα χρεωθεί με τεχνική ποινή και ο Ζαχαρόπουλος που ανέλαβε να σουταρει μείωσε σε 60-62. Οι Drafts είχαν και την επίθεση μετα το Τ, αλλά ο Τουρλούκης ήταν αστοχος,με τον Λειβαδά να παίρνει ριμπάουντ και να μένει 1.08 στο ρολόι. Στην απέναντι ρακέτα τώρα οι Τουβλέικερς ήθελαν να φάνε χρόνο, όπως και έκαναν, ο Καμινάρης πήρε ένα τρίποντο προς το τέλος της επίθεσης, αστοχησε, όμως ο Λειβαδάς ήταν εκεί για να πάρει επιθετικό ριμπάουντ και να βάλει 1/2 βολές για το 60-63 με 47″ να μένουν. Στην επόμενη επίθεση των Drafts ο Ζαχαρόπουλος πήρε ένα φάουλ, πήγε για βολές, αλλά αστοχησε και στις δύο με τον Λειβαδά να καθαρίζει ακόμα ένα αμυντικό Ριμπάουντ στο ματς. Ο Καμινάρης προσπαθώντας να επιχειρήσει μια διείσδυση έκανε βήματα και η κατοχή πέρασε και πάλι στους Drafts. Η μπάλα, που ζύγιζε 100 κιλά εκείνη την ώρα, έφτασε στα χέρια του Ζαχαρόπουλου ο οποίος έδειξε ότι δεν μασάει από πίεση και ισοφάρισε σε 63-63 με 14″ να μένουν. Ο Καμινάρης πηρε την επόμενη και τελευταία επίθεση για τους Τουβλέικερς και έκανε πολύ καλά. Πήρε φάουλ, πήγε για βολές και έγραψε το 63-65 με 7″ να μένουν και τους Drafts να μην έχουν άλλο time out. Ο Ζαχαρόπουλος πήρε τη μπάλα στα χέρια του, αναγκαστικά σουταρε από μακρυά, αστοχησε, όμως ο Μπίθας ήρθε από μηχανής Θεός και ακριβώς με τον ήχο της “χοντρής” έστειλε το ματς παράταση κάνοντας το 65-65.

Στην παράταση οι Τουβλέικερς ήταν καλύτεροι από τους Drafts, που έδειξαν ότι δεν είχαν άλλες δυνάμεις, και τελικά πήραν τη νίκη. Με καλάθι ξεκίνησαν οι Drafts για το 67-65,ακολουθησε όμως ένα 0-8 από Μπαλάσκα, Αγγουριδάκη και Καμινάρη για το 67-73. Με μια βολή ο Τάγαρης μείωσε στους 5(68-73) όμως και ο Μπαλάσκας έβαλε μια βολή λίγο αργότερα για να σημειώσει το τελικό 68-74 του αγώνα και να δώσει το ροζ φύλλο στους Τουβλέικερς.

Πέρα από τον Μαρίνο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν και οι Γιαννουλάκης, Μπαλάσκας και Λειβαδάς. Για τους Drafts εξαιρετικός ήταν ο Ζαχαρόπουλος καθώς επίσης και οι Τουρλούκης και Τάγαρης βοήθησαν αρκετά.