13.6%
21.4%
32.7%
28.6%

1Σε ένα ματς με χαμηλό σκορ, οι Airball B.C. θα πάρουν τελικά την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα της Rising League με σκορ 47-40 έναντι στους Drafts που έκαναν την 2η σερί ήττα τους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Drafts θα ξεκινήσουν με τρίποντο του Βουλγαρέλη για να απαντήσουν με ένα σερί 8-0 οι Airball B.C. για το 8-3. Στη συνέχεια, με lay up του Τουρλούκη το σκορ θα διαμορφωθεί σε 8-5 για να πετύχει τρίποντο ο Γιατροπούλης και δίποντο ο Μουμούρης για το 13-5. Τελικά το δεκάλεπτο θα τελειώσει με δίποντο του Φλούδα με σκορ 13-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Drafts θα μπουν πιο δυναμικά για να φτάσουν την διαφορά στον πόντο (13-12). Στη συνέχεια οι Airball B.C. θα απαντήσουν με ένα σερί 7-1 για το 20-13. Δεν τα παράτησαν όμως οι Drafts που έφτασαν και προσπέρασαν τους Airball B.C. με ένα σερί 0-12 για το 20-25. Με μία τρίποντη βόμβα πίσω από το κέντρο όμως ο Σταμούλης θα διαμορφώσει το 23-25 για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή, οι Drafts θα κάνουν ότι μπορούν για να διατηρήσουν το προβάδισμά τους σε σημείο μάλιστα να το διευρύνουν και μέχρι το +7 όμως οι Airball B.C. με τους Καραχρήστο, Πολυχρονόπουλο αλλά και την πολύ καλή τους άμυνα θα επανέλθουν στο παιχνίδι φέρνοντας στα μέτρα τους το σκορ για το 30-32. Το τελικό σκορ 3ου δεκαλέπτου 32-35, μας προϊδεάζει για ένα πολύ δυνατό 4ο δεκάλεπτο.

Πράγματι, στο 4ο δεκάλεπτο οι Airball B.C. έκαναν την υπέρβαση και με σκορ δεκαλέπτου 15-5 θα κάμψουν τους Drafts οι οποίοι φάνηκε να μένουν από δυνάμεις στο τέλος και να δίνουν την νίκη στους Airball B.C. που άρπαξαν την ευκαιρία και πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στη φετινή σεζόν.

MVP του παιχνιδιού ο πολύ δυναμικός Παπαδοπούλης που με την ενέργεια που έδωσε στην ομάδα του αλλά και τους 9 πόντους που πέτυχε και τα 9 ριμπάουντ που μάζεψε βοήθησε τους Airball B.C. να επικρατήσουν. Πολύ θετικός ήταν και ο Σταμούλης που πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε 11 ριμπάουντ, αγγίζοντας σχεδόν το double-double αλλά και οι Ζούλης (4 πόντους, 8 ριμπάουντ) και Γιατροπούλης (5 πόντους, 7 ριμπάουντ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Τάγαρης με τους 5 πόντους και τα 8 ριμπάουντ του.